JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Šalamúnske vyjadrenia Ivety Radičovej

Kríza žánru | Editorial | Oľga Pietruchová | 04.03.2008

_ma_small

KDH vraj podporí v budúcoročných prezidentských voľbách kandidátku SDKÚ Ivetu Radičovú, ak verejne vyjadrí „podporu ochrane ľudského života od počatia až po prirodzenú smrť a tradičnej rodine založenej na manželstve muža a ženy“. Na to sa Radičová hnutiu poďakovala za dôveru a odkázala im, že „kedykoľvek a kdekoľvek môžem zopakovať, že si nadovšetko na svete ctím ľudský život, ktorý je hodný ochrany i pred narodením a rovnako to platí aj o ochrane rodiny a detí“.

Médiami ale prebehla správa, že Radičová prijala hodnoty KDH. Nuž, jej vyjadrenia boli síce šalamúnske, ale určite nie také jednoznačné, ako to médiá prezentovali.

"Ctím si a vážim rodinu. Ochrana rodiny a hlavne dieťaťa je prioritnou úlohou každej spoločnosti a že manželstvo a rodina a rodičovstvo majú byť chránené zákonom a sú chránené zákonom," povedala Radičová. Nikde ani slovo o tom, že rodina je založená na heterosexuálnom manželstve a že nepodporuje práva homosexuálov na registrované partnerstvo alebo rovnaké postavenie detí z neúplných rodín. Nakoniec, to posledné bola jej volebná téma a ak by ju teraz poprela, jej dôveryhodnosti by to v očiach voličov a voličiek nepridalo.

 Podobne je to v otázke „ochrany života“. Čo KDH po Radičovej chce je, aby podporila zákaz interrupcií. Ona však zopakovala formuláciu z ústavy, ktorá sa po decembrovom rozhodovaní Ústavného súdu jednoznačne takto interpretovať nedá. Život je hoden ochrany aj pred narodením, k tomu nemám problém prihlásiť sa aj ja. Samozrejme, že sa nenarodený život dá ochraňovať iba cez ochranu matky. Ak si teda naozaj vážime nenarodený život, musíme si vážiť aj ženu, ktorá ho nosí a prejavovať jej zaslúženú úctu a ochranu. To je ale na míle vzdialené od reštrikčného interrupčného zákona, ktorý si by si ženu nielenže nevážil, ale redukoval ju na biologický inkubátor bez slobodnej vôle. Radičová sa vždy prezentovala ako liberálka s pochopením pre situáciu žien, ktoré si z nejakých dôvodov interrupciu zvolia.

 KDH má dve možnosti. Buď sa uspokojí s takýmito šalamúnskymi vyjadreniami a odškrtne si splnenie povinných tanečkov, alebo bude na Radičovú tlačiť a žiadať jednoznačnejšie vyjadrenie. Tá prvá možnosť ponecháva obom možnosť zachovať si svoju tvár a čistý štít. Tá druhá možnosť naopak, obom uškodí. KDH sa opäť raz káže ako rozbíjač opozície a vezme na seba riziko neúspechu jedinej reálnej spoločnej kandidátky. Na druhej strane, Radičová si zrejme za svojimi liberálnymi názormi bude stáť a stratí podporu KDH. Prezidentská kandidatúra sa na zákaze interrupcií postaviť nedá, a už vôbec nie kandidatúra Radičovej. Sú to totiž práve jej voliči a voličky, ktorí uznávajú osobnú slobodu nad ideologické doktríny. Ak by ich odstrašila, ešte to neznamená, že získa automaticky podporu klerikálnej voličskej základne. Tým je názorovo i výzorovo bližší báťuška Gašparovič či kandidáti typu Slotu a Mečiara, ako moderná sebavedomá žena. Nehovoriac o tom, že je naivná predstava, ako patriarchálna hierarchia katolíckej cirkvi verejne podporuje na prezidentský post známu liberálku. Last but not least -počty nepustia. Podpora verejnosti liberálnemu interrupčnému zákonu je totiž rádovo vyššia ako voličský potenciál čerstvo vykastrovaného KDH. 

Bookmark and Share

Hodnotenie

8

Tento článok zatiaľ hodnotilo 32 čitateľov

Ako funguje hodnotenie článkov?

Diskusia

Naposledy pridaný: 24.04.2008 (Andrea)

Diskusia k článku obsahuje 8 príspevkov


Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist