JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Samozvaní učitelia

Kríza žánru | Editorial | Ivana Kaduková-Adamcová | 02.09.2011

_ma_small

Kedysi boli súčasťou prijímacích pohovorov na teológiu aj otázky o tzv. vocatio interna et externa (vnútornom a vonkajšom povolaní).

Dozvedela som sa to tesne pred vstupom do miestnosti, pritom som tým slovám vôbec nerozumela a priznám sa, že ani ich slovenskému významu. Nepamätám sa, čo som na prijímačkách odpovedala, ale pravdepodobne som sa snažila odhadnúť, čo asi chcú ľudia na druhej strane počuť a nie čo naozaj cítim. Porozumieť životnému povolaniu, vnútornému alebo vonkajšiemu, je podľa mňa celoživotná úloha, pre väčšinu ľudí nezodpovedaná do konca života. 

Úprimne, rozmýšľali ste niekedy o vnútornom hlase, o tom, kam vás ten hlas povoláva, čo by ste mali v živote robiť? A konfrontovali ste to s vonkajším povolaním, ktoré vykonávate? Nuž, ja viem takmer odmalička, čo by som chcela robiť. Písať a učiť. Ale...! Napriek tomu, že cítim, že mojou úlohou je cez príbehy otvárať v ľuďoch trináste komnaty, netušené možnosti, vieru vo vlastné schopnosti, cestu do vlastného vnútra a tajomstiev duše, viem aj to, že toto povolanie môžem robiť len slobodne. Bez zabezpečenia inštitúcie a bez adekvátneho vzdelania, či vonkajšieho, viditeľného poverenia. To je aj dôvod, prečo stále svoj sen iba kreujem sama v sebe a čiastočne bez väčších viditeľných úspechov aj uskutočňujem. Mnohí asi cítia, kam ich to „ťahá“, ale nenájdu odvahu ísť za svojím snom. Ako maľovať bez výtvarného vzdelania? Ako fotiť bez vedomostí o tvorivej fotografii? Ako pomáhať ľuďom liečiť ich duše bez psychologických vedomostí? Ako liečiť bez lekárskej praxe?

Samozvaných učiteľov, liečiteľov a „vediem“ je veľa, zvyčajne zaváňajú šarlatánstvom a podozrievame ich z obohacovania sa na úkor našich slabostí. Žijeme v dobe, keď iba inštitúcia môže dať punc vierohodnosti pre výkon povolania, keď iba vzdelanie a tituly vzbudzujú akú takú dôveru v kompetentnosť toho, čo robíte. Pritom sa denne stretávame s ľuďmi, ktorí napriek ne-vzdelaniu a bez záštity inštitúcií robia, čo ich baví (zväčša ich to neživí), ale sú spokojní. Vravia, že našli zmysel života a nemenili by za nič na svete. A stretávame ľudí, ktorí so vzdelaním a zaštítení poverením robia svoje povolanie mizerne a berú za to nemalé peniaze.

Teraz už viem, že vocatio interna spôsobuje vnútorné chvenie pri predstave, že by som robila to, o čom snívam od detstva. Vocatio externa je keď sa sen stane realitou a skutky povolania hovoria, že som sa nemýlila. Myslíte si, že Ježiš bol na tom inak? Nebol rabín, nestála za ním žiadna zo súdobých siekt, nepoverila ho žiadna skupina. Predsa učil a hovoril „akoby mal moc“. Nemal ani adekvátne vzdelanie, keďže bol „len“ tesárom. Nemal žiadne zaistenie, ani podporu nejakých miestnych autorít. Živili ho bohaté vdovy a priaznivci, ktorí „uverili“, ktorých „vyliečil“ a ktorí našli skrze jeho slová nové smerovanie v živote, ktoré im konečne dávalo zmysel. O väčšom samozvanom učiteľovi som nečítala, ani nepočula, nasledovať ho preto nie je vôbec ľahké. A viera, ktorá hory prenáša sa zvlášť hodí :-)

Autorka je teologička a editorka

 

Bookmark and Share

Hodnotenie

7

Tento článok zatiaľ hodnotilo 37 čitateľov

Ako funguje hodnotenie článkov?

Diskusia

Naposledy pridaný: 12.09.2011 (Borko)

Diskusia k článku obsahuje 15 príspevkov


Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist