JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

ŠFB

Kríza žánru | Editorial | Remi Kloos | 08.10.2014

_ma_small

Všimol som si, že na Fejsbúku existuje niečo ako ŠFB, teda štátna fejsbúková bezpečnosť. Nie, nemám na mysli, že by ju tvorili fejsbúkisti, ktorých platí štát za to, aby sledovali fejsbúkistov. Tvoria ju fejsbúkisti, aktivisti, ktorí to robia zdarma. A nepracujú pre štát.

Člen ŠFB sa spozná podľa toho, že popri fejsbúkových

aktivitách svojich priateľov, vrátane dôležitého faktu, koho majú za fejsbúkových priateľov (niekedy aj, koho majú za priateľov ich priatelia!), sleduje príspevky svojich priateľov, vrátane ich komentárov.

Zaujíma ho korektnosť ich príspevkov a komentárov, (politická, náboženská, rasová, rodová... jednoducho všetky korektnosti) a aj, aké príspevky lajkujú. Ak sa objaví nekoretný lajk, komentár, či nebodaj príspevok, zasiahne. Či už komentárom pod statusom, alebo dokonca aj v chate autorovi statusu.

Humor má mať podľa neho svoje hranice, byť smerovaný tam, kam treba a v žiadnom prípade nezosmiešňovať tú správnu stranu, lebo v dnešnej dobe je to služba nepriateľovi. Konflikt na Ukrajine je toho skvelým príkladom. Stačí jeden nevhodný žartík na účet Jaceňukových okuliarov, zubov, či celkového vzhľadu a z človeka je hneď rusofil, putinofil, kremľofil, a ktovie ešte aký fil, ale celkom určite nie Phill Collins.

Nevhodný lajk, či nebodaj šérovanie kontroverzného článku okolo toho nešťastného lietadla, rovno a bez debaty znamená, že ste ruský agent, platený zradca. Neviem však, či v rubľoch, alebo v eurách.

Členovia ŠFB všetko sledujú a snažia sa akékoľvek vybočenie zo správnej cesty trestať. V rámci svojich možností. Tí najhorlivejší členovia ŠFB sa nerozpakujú druhých nazývať užitočnými idiotmi, bláznami a pod. Nerozpakovali by sa ich aj poslať do blázinca, pretože niekto s takými názormi tam ísť jednoducho musí.

Ak by mali tú moc, určite by boli schopní dať túto škodnú do väzenia a obávam sa, že by boli schopní vybudovať aj koncentračné tábory, kde by táto škodná bola internovaná a kde by prišlo ku konečnému riešeniu. Správajú sa totiž k ľuďom s inými názormi ako ku menejcennej rase.

Neviem, odkiaľ to prišlo, prečo sa zjavil tento fenomén, že existujú politruci Fejsbúku. Poviete si, preháňam.

OK, ruku na fejsbúkové srdce, koľko statusov, často vtipných, ale nekorektných (príp. mierne kontroverzných) nelajknete, pretože ten niekto to sleduje? Môže to byť na adresu Rómov, gejov a podobne.

André Breton povedal v dvadsiatych rokoch minulého storočia, že ľudia žijú v neustálom pocite, že to a to, nemôžu robiť, lebo sa boja, že sa na nich niekto neustále pozerá. (A to v jeho dobe nebol Fejsbúk!) Spustil potom spolu so svojimi kamarátmi surrealistickú revolúciu, ktorou chceli oslobodiť ľudskú myseľ od predsudkov, naučených myšlienkových floskúl...

Nie sme dnes teda opatrní, čo lajknúť a čo nie, aby sme sa neznemožnili?

Pretože, hrozí jeden nesprávny lajk a namiesto našich skvelých priateľov, s ktorými sa aj často hrdíme, že ich máme za fejsbúkových priateľov, budeme mať na Fejsbúku priateľov akurát tak predavačov Nota Bene a pomaly, že budeme dávať len selfíčka s časopisom Nota Bene, ako ho predávame v magickom prostredí hlavnej stanice v Bratislave.

"Ďalší super deň!" znel by status a v ňom naša fotografia, trochu zanedbaného vzhľadu. A fotky z dovoleniek by nahradili selfíčka z hlavnej stanice v Žiline. Samozrejme spolu s Nota Bene. Text by mohol byť: "Už som potreboval zmenu a vypnúť!"

Nevhodný komentár, či nebodaj zdieľanie nevhodného článku je pomaly fejsbúkovou samovraždou. Naučili sme sa, že ľudia sú dnes so všetkým rýchlo hotoví, a to najviac v názoroch a preto sa z človeka nevhodným klikom stane razom putinofil, konšpirátor, či iný debil.

Členovia ŠFB sú presvedčení o tom, že veď sme rozumní ľudia a tak by sme mali vedieť rozumne lajkovať, komentovať, šérovať to, čo je správne. Fakt, že sa môžu ľudia aj mýliť, veď je to ľudské, dokonca v dobe dotykových telefónov dokonca vysoko pravdepodobné, pre nich nie je ospravedlnenie.

Samozrejme, dá sa dať potom status: "Prepáčte za ten lajk, bolo to nedopatrením, mám nový dotykový smartfón a predtým som mal tlačítkový mobil, takže som to len blbo chytil!"

Diskusia s členmi ŠFB v podstate neexistuje, lebo ich oponent, je debil, užitočný idiot a jeho argumenty teda nemajú váhu. A je vtipný len vtedy, ak žartuje na účet ich nepriateľa.

ŠFB má však zatiaľ len obmedzený dosah, ale napriek tomu obava ľudí lajknúť niečo kontroverzné je silná, pretože nevedia, ktorí z ich fejsbúkových priateľov je členom ŠFB. Či už na celý, polovičný, alebo štvrtinový úväzok. A paradoxne môže byť v kontakte s jeho zámestnávateľom, obchodným partnerom a klientom, u ktorých si už ani neškrtne. Leda tak zápalkou...

Takisto, fejsbúkista, ak má nevhodných priateľov, dostáva sa na okraj fesbúkovej spoločnosti. Predovšetkým sa nesmie kamarátiť s čiernymi ovcami Fejsbúku. Môže potom sledovať, ako sa od neho priatelia odťahujú, stránia sa ho, nelajknú mu jeho status, lebo už sa jednoducho nakazil morom nesprávnych názorov.

Ak by náhodou niekto nevedel, ktoré názory sú tie správne, tak si môže prečítať denník SME, ale prosím rýchlo, kým ho nekúpi Penta! Parafrázujúc slová ich bývalého šéfredaktora - Načo hľadať pravdu, keď oni ju majú? (Mimochodom, keď SME kúpi Penta, čo potom?!)

“Toto všetko je falošné," povedal Buddha a to v jeho dobe veru že nebol Fejsbúk. Rozmýšľam, že čo by povedal Buddha dnes?

Aký by dal status?

André Breton by dal zrejme svoje obľúbené slová:

"Skepsa voči každej dogme!"

Bookmark and Share

Hodnotenie

6

Tento článok zatiaľ hodnotilo 237 čitateľov

Ako funguje hodnotenie článkov?

Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist