JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Šibnutou víziou je Gorila

Kríza žánru | Editorial | Michal Havran ml. | 07.02.2012

_ma_small

Je mi veľmi ľúto, že Fedor Gál, ktorého nekonformné postoje si vážim, si na protestoch proti Gorile nevšimol nič okrem "šibnutých vízií" organizátorov.

Sklamalo ma, že človek, ktorý podal filmom Pre Natálku svedectvo o demencii rasizmu a zdokumentoval svoj tragický príbeh v Krátkej dlouhej ceste, vyčíta mladým ľuďom práve to, za čo sme vo výrazne menšej zime stáli v novembri 1989 na námestiach. Teda právo ísť von a myslieť bez toho, aby nás niekto obviňoval, že sme platení striedavo Moskvou, Bruselom a Iluminátmi.

No najviac ma mrzí jeho skratka, že takmer každý, kto stojí na ulici, tam nie je proti nevídaným podozreniam z korupcie, ale za návrat Jakeša a mlieka za dve päťdesiat. Pripísal by som to povedzme strachu z toho, že hnev ulice môže zmiesť so sebou aj to dobré, čo sme v tejto krajine urobili.

Fedor Gál veľmi dobre vie, že na pochybných protestoch stalinistov, maoistov a nacistov sa na Slovensku zhromaždí vždy iba zopár desiatok ľudí. Aj tí boli na námestiach minulý piatok. Tak ako som vídaval roku 1989 na námestiach prvých neoľudákov, ktorých som dovtedy poznal len zo susedného domu starých rodičov, kde si každú nedeľu púšťali Rež a Rúbaj a slávnostne pochodovali medzi egrešmi a ríbezľami.

Ale nielen oni, boli tam aj ľudia protestujúci proti ACTA a dokonca takí, čo si pre istotu, v strachu pred lustráciou, napísali na transparent: Nie som komunista, ale korupcia mi prekáža.

Fedor Gál a ostatní, čo kritizujú protest, tvrdia, že ľuďom na tribúne chýba vízia. Akoby nevideli, že vízia dnes chýba predovšetkým politickým stranám. A zabúdajú, že ľudia, ktorí zakladali VPN, mali takmer celý život na to, aby dokázali jasne a presne sformulovať svoje myšlienky.

Na dnešných tribúnach stoja doslova deti, ktorým, žiaľ, zatiaľ najúplnejšiu víziu fungovania spoločnosti ponúka spis Gorila. Pred dvoma týždňami ešte riešili nový Counterstrike alebo pokračovanie Sherlocka Holmesa v kinách, no dnes stoja dezorientovaní vonku a revoluční veteráni sa im takmer vysmievajú. Považujem to za necitlivé, najmä v spojitosti s tým, čo je hlavnou príčinou protestov.

Väčšina ľudí je so systémom, v ktorom žijeme, spokojná. A to napriek tomu, že kapitalizmus prežíva bezprecedentnú krízu. Určite ho nezničia deti z bratislavskej ulice, ale jeho vlastné opory.

Všade na svete platí, že nespokojný dav žiada veľa, aby získal málo. V tomto smere nie sme výnimkou. Mnohé z požiadaviek z konca roka 1989 môžeme pokojne označiť za šibnuté, napríklad predstavy o dobiehaní Rakúska za dva roky. A mnohé z nich sa šibnutými stali. Volanie po zvrchovanosti viedlo k rozpadu našej vlasti, mýtus o malých akcionároch v privatizácii nám priniesol brutálne finančné skupiny.

Áno, na námestí bola aj radikálna mládež, ktorá sa hlási k ľavici. No a čo? Aj oni sú občanmi tohto štátu, aj oni sa raz budú svojimi daňami podieľať na províziách pre politikov. Veteráni Novembra by sa mali tešiť, že konečne máme na Slovensku aj pouličnú ľavicu, ktorej prekáža korupcia a kleptokracia. A to je jedna z pozitívnych správ a inšpirujúcich vízií, ktoré si mohol Fedor Gál na slovenských námestiach všimnúť.

Text vychádza aj v denníku Pravda

Bookmark and Share

Súvisiace články:

Hodnotenie

9

Tento článok zatiaľ hodnotilo 325 čitateľov

Ako funguje hodnotenie článkov?

Diskusia

Naposledy pridaný: 09.02.2012 (November 89)

Diskusia k článku obsahuje 47 príspevkov


Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist