JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Siniša Novac Crnogorci alebo čiernohorských prikázaniach

Kríza žánru | Editorial | Remi Kloos | 11.05.2015

_ma_small

Čiernohorci sú fenomén Balkánu. Je pravda, že nie sú práve veľmi pracovití, a preto na adresu ich lenivosti o nich koluje množstvo vtipov. Mne osobne sa najviac páči ten, keď sa Čiernohorca pýtajú - Što radiš? (Čo robíš?) a on odpovie - Ništa i nemam kad! (Nič, a nemám ani kedy!).

Okrem charakteristiky ich vzťahu k práci tento vtip veľa napovedá aj o ich logike, ktorá má svoje nesporné čaro. Čiernohorci majú veru svojský vzťah k práci. Určite netvrdia, že práca šľachtí. Treba im však dať aj za pravdu. Existuje toľko druhov práce, ktorá v žiadnom prípade nešľachtí, ale ubíja a človek sa vďaka nej nestane šľachticom, ale skôr poddaným.

Takisto, takmer akákoľvek práca, keď jej je veľa, vyšľachtí človeka jedine na workoholika. Alebo ho dostane do nemocnice, prípadne na psychiatriu. Čier-nohorci to od narodenia vedia. Preto zrejme aj psychiatrie v Čiernej hore zívajú prázdnotou. (Toto len prejudikujem, nemám to overené. Jednoducho si trochu vymýšľam, avšak ak by som si nevymýšľal, nevznikla by ani táto kniha.)

Napadlo mi, že možno Boh stvoril Čiernohorcov aj preto, aby tu bol niekto, kto by nám tieto tvrdé pravdy života pripomínal, lebo my sme sa vydali na cestu, že nezriedka deň sviatočný nesvätíme, ale pracujeme. Práca je pre Čiernohorcov taký fenomén, lepšie povedané antifenomén, že majú svojich desať čiernohorských prikázaní, ktoré sa venujú ich vzťahu k práci, respektíve vravia, ako žiť s prácou za pätami.

Prvé prikázanie z Deset Crnogorskih Zapovjedi (teda Desať čiernohorských prikázaní) znie:

1. Čovjek se rodi umoran i živi da bi se odmarao.

(Človek sa narodil unavený a žije, aby si oddýchol.) Tento čiernohorský prístup alebo čiernohorská logika, sú pozoruhodné. Majú niečo do seba. Ťažko voči tejto čiernohorskej axióme niečo namietať, či prípadne ju vyvrátiť. Axióma, že sa človek narodil unavený, jednoducho nepustí.

2. Ljubi krevet svoj ka sebe samog. (Miluj posteľ svoju ako seba samého.) Čiernohorci radi spia a polihujú. Vraví sa o nich, že keď vstúpia do EÚ, tak namiesto hviezdičky budú mať na európskej vlajke posteľ.

„Nech mi ju len pekne donesie sem, tu som tie peniaze aj zarobil!“ riekne Čiernohorec ležiaci v posteli žene, aby povedala poštárke, keď mu prinesie penziu.

3. Odmaraj se danju, da noću možeš spavati. (Oddychuj cez deň, aby si v noci mohol spávať.) Opäť geniálna myšlienka, recept pre zdravý život. Veď koľko ľudí dnes trpí poruchami spánku. Okrem psychického napätia je tu aj únava z práce. Poznáte to. Človek sa nevyhne situáciám, keď sa na záhrade narobí ako otrok (mať dom so záhradou je „mimo puta“ super príležitosťou byť pánom i otrokom zároveň, môže celé hodiny otročiť a potom si ľahne ako pán na ležadlo, až kým ho ten pán ako otroka znovu nevyženie do práce. A takto narobený ako otrok, sa ani poriadne nevyspí, lebo sa chudáčisko nevie v tej posteli ani uložiť a vrtí sa tam ako pokazený ventilátor. Okrem fyzickej únavy je tu aj psychická únava

z práce. Áno sú aj takí, čo ťažko duševne pracujú. Nenájdete ich však v štátnej správe. Tam tuším pracujú samí Čiernohorci. A psychická únava taktiež nie je priateľom spánku. Myseľ pracuje, nie a nie sa zastaviť. To veru nie je nič príjemné, a preto sa Čiernohorci myslenia boja.

4. Ne radi - rad ubija. (Nepracuj - práca zabíja.)

V tomto prikázaní nám to povedali Čiernohorci bez obalu. Je to tak. A nielen v prípade pracovných úrazov končiacich smrťou. Zomrieť v práci je pre Čiernohorca najstrašnejšou morou a hanbou pre celú rodinu, ktorá sa tiahne po generácie.

5. Ako vidiš nekog da se odmara, pomozi mu. (Ak vidíš niekoho, že odpočíva, pomôž mu.) Toto prikázanie vraví o tom, že Čiernohorci radi pomáhajú a veľmi dobre vedia, že oddýchnuť si nie je ľahké.

Z novej knihy Sinišu Novaca – Pizdarije.

O ďalších piatich prikázaniach (a nielen o nich) sa môžete dočítať v tejto knihe.

Bookmark and Share

Hodnotenie

7

Tento článok zatiaľ hodnotilo 56 čitateľov

Ako funguje hodnotenie článkov?

Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist