JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Siroty Novembra

Kríza žánru | Editorial | Michal Havran ml. | 14.11.2014

_ma_small

Lenže už nie je november 89', ale o dvatsatpäť rokov neskôr, nie je tu Havel, ani Lou Reed, spomienky sa menia na sentiment, na námestí SNP, hore, na Poštovej sú dva kebaby, a dole, pod Manderlákom čerstvý houmous z Viedne. Námestie je rovnako infekčné ako vtedy, aj keď vtedy, počas pár týždňov sme si naň chodili pre infúzky, v bundách z ružinovského Prioru, aby sme vládali prísť na druhý deň.

Ulica otvorili otázku slobody a požiadavku Tuzexu pre všetkých, o pár mesiacov boli v obchodoch kindervajíčka a začal sa boj s dejinami o identitu a miesto, pretože dejiny sú vždy prepchaté, bez miestenky a vyhradeného priestoru pre invalidov a kočíky. Kolektívna imunita sa na pár dní premenila na kolektívu intuíciu, ulica sa prvýkrát v nesprávala ako slovanistická luza, ale ako mystické telo, bytosť s jasnými predstavami o sebe, menej už o svojej budúcnosti, ale to je nevýhoda kolektívnej metafyziky.

Nemali sme na čom stavať, slovenské dejiny nemajú veľa hrdinských skutkov, nemohli sme si povedať, buďme ako tí, čo sa vtedy v 38 postavili proti Hitlerovi, lebo takých bolo málo, ani takých čo nekolaborovali neskôr, alebo skôr. Našou tradíciou nebola vzbura, sloboda a solidarita, ale nemusíme si to hovoriť, o našom podrazáctve vieme všetci, v dejinách sme boli ako parazit, nepotrebovali sme ani hosťovský organizmus, robili sme si to vzájomne, v zvrátenej predstave o parazitickom spolunažívaní a viere, že najkrajší bozk je pod imelom. Nemali sme sa o čo oprieť, vznikali sme za pár hodín, pod vplyvom televízie, Kryla a chladu, naše politické myslenie a predstavy sa formulovali cestou na námestie z električky pri Priori. Na prechode som vedel, že chcem slobodu, pri ÚĽUV som zistil, že chcem otvorenie hraníc, pod tribúnou som mal vo všetkom jasno. Keď myslím na to, čo sme chceli, akú sme mali energiu, koľko nás bolo a čo sa s tým stalo, mám chuť ostať stáť pri hrdzavom zábradlí na zástavke a pozrieť si tých ľudí, opýtať sa ich, či idú na námestie preto, lebo už nechcú byť v amerických filmoch za jadrových špiónov, čo zradia za Milku, ale kvôli tomu, aby sa stali sami sebou, v detstve sa im to nepodarilo a dnes musia urobiť reparát za niekoľko generácii.

Ale asi to preháňame, nebola to púť za budúcnosťou do Delf. Možno nemáme právo žiadať, že to malo byť inak, že sme sa mali postarať o najslabších, mali sme počítať s tým, že kurvy nemajú ideológiu a budú tu aj potom, nespoliehať sa nato, že pouličný antikomunizmus je kvalifikáciou. Mohli sme vybudovať exemplárnu krajinu, Československo pre všetkých, pretože minulosť nezhodilo pár ľudí, ale milióny a oni si zaslúžili inú krajinu, ako dnešné Slovensko. Dejiny v 89 písali najslabší, ktorí sa stali víťazmi, ulica prežila očistu, no nepodarilo sa nám preniesť nič, lebo sme nevládali. Po ťažkom výkone.

Lenže nežijeme na námestí, náhodná zápcha v Boroch nie je predzvesťou revolúcie, a čo by sme tak žiadali, cétečká pre všetkých? Pocit bezprizornosti, podobný ako na jeseň, pred štvrťstoročím, sa nedá zahnať startupmi a hipsterskými barmi s hojdacími sieťami namiesto kaviarenských stoličiek. Tak si ho užívajme, tvárme sa, že žijeme v najkrajšom období, keď Vianoce trvajú dva mesiace, po meste chodia bradaté deti namiesto neonacistov a gaštany nad Michalskou sú väčšie a lepšie narezané. S vrecúškom na šupky.

Bookmark and Share

Hodnotenie

7

Tento článok zatiaľ hodnotilo 239 čitateľov

Ako funguje hodnotenie článkov?

Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist