JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Slovenská ľavica a Putin

Kríza žánru | Editorial | Michal Havran ml. | 28.10.2014

_ma_small

Premýšľam nad tým, čím fascinuje Vladimír Putin časť slovenskej ľavice. Ako môžu ľudia, ktorí obhajujú univerzálnosť práv, vyzdvihovať napríklad pokrvnosť nad duch zákona. Prečo tí, ktorí kritizovali americkú politiku na Blízkom východe, obdivujú politiku Ruska vo východnej Európe. Ako môžu všetci, ktorí vedia, ako sa ruská spoločnosť stala modelom bezprávia, šikany homosexuálov a "neeurópskych" Rusov, odrazu vidieť v tejto krajine nový model funkčného štátu.

Mohli by sme to uzatvoriť tým, že veľmoci robia svoj dirty biznis a my si riešme svoje veci, ošťatú Hlavnú stanicu a trojnožky KDH v staromestských kvetináčoch. Ale stalo sa niečo vážne. Časť slovenskej ľavice sa obrátila východ. Nie je to nič nové, podobný pohyb nastal aj v pravo, kde si tiež pár ľudí myslí, že naše vzťahy s Ruskom musia byť určované pragmatizmom a biznisom. Je to nezmysel, ktorý musí pritom chápať každý, kto čítal aspoň jedinú poviedku od ruských autorov. Celá ruská literatúra ostatných dvoch storočí je namierená proti ruskej moci, proti jej štruktúram, proti jej neschopnosti vytvoriť funkčný a zároveň slobodný štát. Keď je Rusko slobodné, tak je slabé, a keď je silné, tak je neslobodné. S touto dilemou bojuje ruská inteligencia od otvorenia cárskych pracovných táborov. Môžeme si povedať, že vďaka bohu za to, aspoň nám Rusko pomohlo definovať európsku civilizáciu, pretože jeho umelci museli presne popísať všetko, čo sa deje v ľuďoch aby nám podali svedectvo o tom, čo sa deje v spoločnosti. Keďže ale viem, že slovenskú ľavicu už dávno zaujíma cena zemného plynu viac ako Jesenin, neverím, že by na to išli touto cestou. Vysvetlenia sú dve a oveľa jednoduchšie.

Málokto z takzvaných ľavičiarov, ktorí sa dnes ocitli na barikáde s Čarnogurským a Kotlebom, čítal esej Václava Černého: Zločiny panslavizmu. A málokto teda zrejme chápe, že žiadna krajina nemá právo bez pozvania vstúpiť na územie inej krajiny pod zámienkou bratskej pomoci a slovanskej solidarity, ktorú som videl v nemocnici v Osijeku, kde Srbi vyrezávali bratom Chorvátom oči a v Krajine, kde bratia Chorváti zakopávali zaživa Srbov. Rusko nemá právo oslobodzovať Ukrajinu proti jej vôli, ani napriek Pravému sektoru, ani Porošenkovi a idiotom v ukrajinskej vláde a ani napriek tomu, akú úlohu zohráva na Ukrajine EÚ a USA. Nepochybujem o tom, že Spojené štáty hrajú svoju hru, ale poraziť Spojené štáty v Donbase Ruskom je rovnako hlúpa predstava, ako sa spriahnuť s KKK v Montane a zaútočiť na Národnú Gardu vo Virgínii.

Časť slovenskej ľavice operuje medzinárodným právom a férovým prístupom k Rusom. Rozsudky Európskeho súdu pre ľudské práva ale ukazujú, že najväčšie problémy s medzinárodným právom a férovým prístupom ku svojim občanov má práve Rusko. Spojené štáty robia chyby, ale v 18. storočí sa kolonisti oslobodili a vytvorili ústavu, ktorá je spolu s francúzskou deklaráciou ľudských práv kľúčovým dokumentom k pochopeniu politického postavenia slobody v našej civilizácii. Európska liberálna ľavica vždy zdôrazňovala emancipáciu a slobodu, mala na dôstojnosť a rovnosť ľudí pred zákonom a v slobode kultúrny a intelektuálny patent. Za slobodu stála na barikádach v Barcelone, v druhej svetovej vojne, bola v parížskych uliciach, stála za Jánom Palachom a Chartou 77, nekonšpirovala a nehlásala bludy o tom, že proti Amerike sa môžeš spojiť s kýmkoľvek. Európska ľavica si svoje postoje vybojovala, stála za nimi, stála za tými, čo boli prenasledovaní, kdekoľvek, bez ohľadu na to, či to bolo Japonsko, USA, alebo Rusko, pretože jediným kritériom posudzovania medzinárodných vzťahov musí byť univerzalizmus práv a duch zákona. Žvásty o ponižovaní, krajinách vplyvu a sférach priateľstva neplatia. Ak chce facebooková ľavica pomôcť, môže sa prihlásiť do humanitárnych táborov v Donbase, ak je veriaca, nech sa modlí za ukončenie vojny, ale nech nehovorí, že definovanie sa ako európsky sociálny liberál, podpora LGBT, Rómov, šiček z Hencoviec a boj proti oligarchii začína podporou Putina. S takou ľavicou nechcem mať nič spoločné a hanbím sa za ňu, tak ako som sa hanbil za servilnú pravicu.

Bookmark and Share

Súvisiace články:

Hodnotenie

7

Tento článok zatiaľ hodnotilo 461 čitateľov

Ako funguje hodnotenie článkov?

Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist