JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Slovenská pôstmoderna

Kríza žánru | Editorial | Michal Havran ml. | 27.03.2012

_ma_small

Nedávno som čítal, že sa obchodná hodnota značky "Slovensko" pohybuje okolo 85 miliónov dolárov. Znamená, že ktokoľvek s nápadom vyrábať napríklad bežné oblečenie s logom v podobe našej zástavy by uspel iba na trhoviskách, kde sa handry nekupujú podľa výzoru, ale podľa toho, koľko stoja.

Je to určite menej ako získala vláda v Osle, keď umožnila talianskemu módnemu domu používať nórsku vlajku. A to ako symbol dobrodružstva, odvahy a rozhodnosti pre urbánnych hrdinov, ktorí snívajú, že ich život raz bude rovnako zmysluplný ako Amundsenova expedícia k južnému pólu.

Niekoľko dní po tom americké časopisy Science a Nature uverejnili dva zásadné odborné články slovenských vedcov. Bratislavská kapela Longital hrala na jednom z najlepších svetových hudobných festivalov v Texase. A start up vymyslel revolučnú aplikáciu, ktorá umožňuje smartfónom identifikovať nelegálne skládky.

Ide o prvý príspevok tejto krajiny k angažovanému občianstvu v prostredí nových technológii tak, ako ich presadzuje projekt Open Data. Nehovoriac o tom, že Slováci stoja v oblasti videohier na čele takých rozpočtov, ktoré nemajú na Slovensku mnohé ministerstvá.

Nemám nič proti bryndzovým pirohom. Aj keď viem, že sú iba polotovarom z mikrovlnky, rád si ich dám na lyžovačke a takmer ma ovládne pocit autentickej stravy.

Páčia sa mi aj kroje, hoci, priznám sa, nikdy v živote som nevidel nikoho sedieť v kroji a písať výročnú správu. Navyše, ženy v krojoch sa mi zdajú neprístupné ako hermetické tradície.

Mám rád i slovenskú dedinu. Aj keď je často špinavá, s vlnitými plechmi namiesto striech, zhrdzavenými plotmi, burinou a smeťami všade za plotom, no vždy pripravená pohotovo povedať, že bordel majú Cigáni.

Nie je mi však jasné, prečo ministerstvá a agentúry zodpovedné za "propagáciu Slovenska v zahraničí" nástojčivo predávajú turistom obraz neexistujúcej krajiny šúpolienkových betlehemov, fašiangových ožieračiek a všetkých artefaktov akejkoľvek našej minulosti. Napriek tomu, že máme napríklad mladých textilných dizajnérov, čo vedia narábať s "ľudovým motívom" moderne ako Islanďania so svojimi rozprávkovými svetrami a Nóri s trolími brošňami.

Prečo jednoducho neponúkame cudzincom okrem klišé nevzdelaného národa s vysokým umeleckým cítením aj našu súčasnosť? Juraj Kušnierik mi povedal, že pri letoch na Island počúvajú cestujúci súčasnú islandskú hudbu a pritom sa stavím, že aj na tomto ostrove majú svoje smutné pesničky o západoch slnka, ktoré spievajú pri chutnej varenej baranej hlave.

Minulosť, ktorú dnes propagujeme, je, samozrejme, inšpiratívna, no neprenosná a tragický požiar na Krásnej Hôrke ukázal, aká je zraniteľná.

Nerozumiem tomu, prečo je Slovinsko preslávené filozofom Slavojom Žižekom a Slovensko pornom a syrom zvláštnej chuti. Nedúfam, že niekedy budeme propagovať našu modernu, vynikajúce kapely ako Med, Longital, experimentálnych básnikov alebo našľapaných vedcov.

No raz, iba skúšobne, by sa mohli politici zamyslieť nad tým, či nie je zbytočné ukazovať nás svetu ako neočakávané prežitky vlastných dejín. A namiesto toho zdôrazňovať, že sme malou civilizáciou poznania, zvedavosti a nápadov, ktorá je pevne ukotvená v budúcnosti.

Text vychádza aj v denníku Pravda

Bookmark and Share

Hodnotenie

8

Tento článok zatiaľ hodnotilo 217 čitateľov

Ako funguje hodnotenie článkov?

Diskusia

Naposledy pridaný: 31.03.2012 (p.)

Diskusia k článku obsahuje 54 príspevkov


Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist