JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Sme Západ, Východ neexistuje

Kríza žánru | Editorial | Michal Havran ml. | 30.09.2014

_ma_small

Slovo západ som počul prvýkrát niekedy na základnej škole. Niekto tam bol, alebo ušiel, bolo to iné miesto, svet, kde sa nepije Olympuska z fľaše, ale Sprite z konzervy, inej ako sme mali u nás, májku, alebo lančmít, z konzervy, ktorá pri otváraní neporeže, nevytlačí sa spod veka nátierka, iba zašuští.

Vtedy sme asi západom neboli, určite nie oficiálne, Francúzi nás označovali, robia to dodnes, ako pays de l'est, krajiny východu, nebolo to geografické pomenovanie, ale klinické, mysleli si, že to, čo nás tu spája, okrem igelitových sáčkov používaných ako módny doplnok na ceste k lekárovi, je porucha, neschopnosť spoločnosti vyprodukovať niečo obdivuhodné, niečo, čo porazí ideológiu a vráti nás do hry. Skrátka, nepočítali s nami, ani ako s mementom, a už vôbec nie ako s plnohodnotnými Európanmi.

Celkom teda rozumiem tomu, že na Slovensku, a v celej strednej Európe, sa opäť ozývajú hlasy vyzdvihujúce, pod zámienkou chvályhodného hľadania rovnováhy, východ. Súvisí to s pocitom poníženia, predstavou, že po 89. sme sa nemali stať niekým iným, ako tým čo sme, Európanmi bez prídavného mena a bez záložnej identity. Spor východníkov a západníkov netreba zvlášť pripomínať, vieme ako zničil ruskú spoločnosť, ako v nej zlikvidoval európanstvo, ako zlikvidoval ruské liberálne myslenie a naopak posilnil politický okultizmus, mesianizmus a imperiálnu ideológiu. Možno teda za istých okolností dokážem pochopiť, že takýto svet niekoho priťahuje. Duginove geopolitické teórie nadväzujú na práce okultistu Juliusa Evolu, predstavy o Eurázii sú zaujímavé ako kapitoly z Rána kúzelníkov o hľadaní Thule, nevyčerpateľného zdroja moci pretvárajúcej politiku na mystériá. No nie som si istý, či je práve tento druh myslenia alternatívou voči - ako sa zvykne hovoriť v Aliancii pre rodinu - dekadencii západu.

Nič také ako osvietený východ Madame Blavatskej, pravoslávnych popov a zákazu análneho sexu pred druhým rande neexistuje. Neviem, či to chápu, ako ich nazvať aby sa neurazili, jing-jangisti, s rovnicou: za každú Ameriku potrebuje dve Ruská. Spojené štáty sú totiž s Rusmi a s nami na jednej lodi. Východ je ilúzia z čias studenej vojny, severná pologuľa má pitnú vodu, verejnú dopravu a heroín od rovnakých dodávateľov, naše umenie je iba jedno, západné, formoval ho Tolstoj rovnako ako Proust, máme spoločné futbalové kluby a chodíme na rovnaké pláže. Takzvaný východ nepredstavuje alternatívu, pretože neexistuje. Je to filmová zmes moldavských kuriev, bývalých sovietskych generálov, pokúšajúcich sa predať africkým dôstojníkom pokazené jadrové zbrane bez návodu a kšeft árov s obličkami afganských veteránov. Neznamená to, že vyhrali obézni Američania, znamená to však, že namiesto míňania energie na hľadanie sa s vlastnou identitou, pretože inú ako západnú nemáme, by sme sa mohli venovať tomu, ako kultivovať európanstvo, ako sa zmieriť s tým, že sloboda a emancipácia sa nedajú uskutočniť nikde inde mimo našej civilizácie, pretože žiadna iná kultúra ako naša neobetovala slobode toľko životov.

Bookmark and Share

Hodnotenie

7

Tento článok zatiaľ hodnotilo 883 čitateľov

Ako funguje hodnotenie článkov?

Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist