JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Sociálne predávkovanie

Kríza žánru | Editorial | Michal Havran ml. | 16.01.2012

_ma_small

Pri čítaní spisu Gorila som si vydýchol. Sociálny štát na Slovensku ešte neskolaboval.

Skupina veľmi prispôsobivých občanov žije dokonca v jeho najdokonalejšej podobe. Konečne viem, pre koho budovali tie generácie brigádnikov socialistickej práce svetlé zajtrajšky, ktorým sami neverili a nikdy ich ani nevideli.

Rómovia, ktorým sa tak vďačne venujú regionálne spravodajkyne všetkých televízií, by museli vyrúbať a spáliť všetky lesy od vzniku treťohôr, aby sa priblížili rozsahom ujmy k tomu, čo sa dá "vybaviť" za jedno popoludnie v byte na Vazovovej. No keďže Rómovia nevlastnia ani mediálne agentúry, ktoré umiestňujú reklamu, ani relevantné politické strany a nezastupujú ich právnici v bielych golieroch, je veľmi pohodlné a bezrizikové zvaliť na nich zodpovednosť za rozvrat štátnych financií a kolaps sociálnych služieb.

Spôsoby a modely správania sa "v obchodnom styku", opísané v spise, majú aj svoje ideové pozadie. Je ním, slovami Václava Havla, "mafiánsky kapitalizmus".

Jeho aktéri veľmi dobre vedia, že "slobodný trh" a "súťaž" sú vhodné akurát pre vietnamských obchodníkov na bratislavskej Miletičovej. Tam sa môžu pretrhnúť v ponúkaní "opajcovaných" amerických cigariet a tričiek Adijas. A pre inštitúcie, ktoré platia za to, aby tieto povery šírili medzi pospolitým ľudom.

Urodzený obchodník z rasy, ktorá nám vznikla za posledné dve desaťročia, sa týmto nezaoberá. Nesúťaží, nakupuje. Strany, políciu, súdy, médiá, inštitúty, predvolebné preferencie, športové výsledky, ženy a pohoria. Peniaze má práve preto, že nestráca čas v pouličných Monopoloch o to, kto bude mať krajší výklad.

Ľuďom treba hovoriť, že potrebujeme slabý štát. Ten nemá silu vyšetriť aféry takýchto rozmerov a neposkytuje autonómiu a bezpečie tým, čo bojujú s gangstrami. Ľudom treba hovoriť, že musíme zrušiť chránené dielne a prestať preplácať diabetikom kúpele, pretože ich peniaze potrebujeme inde, v byte na Vazovovej.

No vo svetle týchto odhalení sa stávajú všetky reči o "balíčkoch opatrení" a "gréckej ceste" fraškou. Stredné vrstvy a chudoba nemôžu niesť zodpovednosť za to, že v štátnom rozpočte sú vyhradené percentá na stranícke provízie.

Za posledné roky sme počuli a videli všeličo. Aj takých, ktorí dnes tvrdia, že bez nich sa v televízii nedozvieme pravdu. Aj takých, čo dnes kandidujú za strany, ktorým sa táto záležitosť priehľadne hodí. Aj takých, ktorí spis poznali, no nehanbili sa byť takmer dva roky s Gorilou v spoločnej vláde. Aj takých, ktorí hovoria, že aféru treba oddeliť od toho, čo bude v marci.

Otázka teda znie: Čo bude v marci? Čo také bude v marci, čo by naznačovalo, že táto krajina sa zmení? Porazia Roberta Fica? Robert Fico porazí ich? Marcové voľby nie sú riešením ani odpoveďou na Gorilu. Sú iba dôkazom toho, že sa strany pripravujú na nové kolo drancovania štátu, no budú si dávať väčší pozor.

Byty už nebudú na Vazovovej, ale v Londýne a iniciatívni spravodajskí agenti s odvážnymi novinármi nebudú v hre. Televízie budú opäť vysielať šoty o "neprispôsobivej menšine", aby dostala priestor rasistická luza a Gorila nám v Smotánke predstaví kolekciu jar/leto. Na Palisádach zmiznú ďalšie secesné vily, niekto zrovná so zemou banícky dom v Štiavnici a kolotočiarska architektúra z Pereša sa usídli vo Vydrici. Lebo Oni sú tu doma.

Text vychádza aj v denníku Pravda

Bookmark and Share

Hodnotenie

9

Tento článok zatiaľ hodnotilo 386 čitateľov

Ako funguje hodnotenie článkov?

Diskusia

Naposledy pridaný: 21.01.2012 (Peter X)

Diskusia k článku obsahuje 38 príspevkov


Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist