JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Spamätajte sa

Kríza žánru | Editorial | Michal Havran ml. | 21.04.2015

_ma_small

Obetovali ste dve generácie. Výsledok je pochybný. Učitelia nemajú čo žrať, cesty sú nedokončené, lekári berú prachy za štandardné operácie, verejné investície sú založené na európskych peniazoch. Polovica krajiny má záchvat z prijatia Bezáka u pápeža, druhá sa už chystá na lúky, aby si uvarila sajraty z jedovatých kvetov okakaných zajačikmi a číta rozhovory s podvodníkmi, čo tvrdia, že nemusia jesť.

Ľudia vám neveria, v mojom okolí nepoznám jediného človeka, ktorý by vás bral vážne. Trepkáte o riešeniach a odborníkoch, no dvatsať rokov neviete ako má vyzerať školstvo a zdravotníctvo, stále vás niekto drží za gule, raz sú to kreatúry z Mečiarových čias, potom potomkovia pirátov z Karibiku. Polovica z vás nevie ani poriadne po slovensky, no do CV si píšete, že ste absolvovali rýchlokurz Armády spásy angličtiny, akoby to bola nejaká kvalifikácia. Neviem, či si uvedomujete, že ste sa ako skupina ľudí stala symbolom neschopnosti. Niektorým z vás by som nedovolil ani päť minút strážiť neter.

Čo vás vlastne zaujíma? Krajina? Viete, že tu žijú ľudia v úplne inej situácii ako si to predstavujete? Viete koľko času strávite na úrade, ako smrdia autobusy, ako vyzerá zápcha pri Dunaji, kde ste dovolili vyrúbať stromy? Viete koľko času trávia vaši voliči hľadaním žltých lístkov, potvrdení, ako nie je nič poriadne prepojené, ale všetko sa obstaráva? Bol niekedy niekto z vás napríklad na Kopčianskej? Alebo, zháňali ste učebnice pre svoje deti? Viete koľko stoja? Alebo koľko stojí detský tábor, nie so Sisou Sklovskou, ale normálny tábor, kde deti nejedia granadír marš? A koľko stojí miesto v jasličkách, alebo v škôlke?

Sme skoro z rovnakej generácie, no vám sa niečo stalo. Rezignovali ste na krajinu, poznáte ju iba cez prieskumy, zbierate lajky a média hity, o pol roka nás oblepíte tisícmi boardov, o príbehoch, úspechoch, spolu to dokážete. Prosím vás, spamätajte sa. Slovensko nie je na kolenách, našťastie tu žijú aj talentovaní aj úspešní ľudia, no nikto z nich nespája svoj osud s vami. Potrebujeme jednu, alebo dve veci. Niečo, čo znie presvedčivo. Sadnite si a dohodnite sa, že urobíte všetko preto, aby sme mali špičkové školy, ale bez učebnicových mafii, dohodnite sa, ako má vyzerať školstvo o desať rokov a držte sa toho, aj keď sa k sebe správate ako sedláci na Miletičke. Cez školstvo vrátite do hry aj Rómov a vďaka nemu sa stane človek kľúčovou hodnotou krajiny, pretože zatiaľ je posledný. Odstrihnite sa od zmrdov a presmerujte verejné financie tam, kde majú byť. Neviem, či vám začnú ľudia opäť veriť, ale aspoň si nebudeme myslieť, že Slovensko je feudálnou dierou pre desať rodín ovládajúcich politikov a priemysel. A to je celkom dobrý deal.

Bookmark and Share

Hodnotenie

8

Tento článok zatiaľ hodnotilo 924 čitateľov

Ako funguje hodnotenie článkov?

Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist