JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Študenti a november 1989

Kríza žánru | November 89 | Martin Kasarda | 06.09.2009

_ma_small

Viete, čo robia študenti, ktorí stáli na začiatku udalostí v Novembri 1989? Ani jeden z aktivistov a lídrov študentskej revolty, ktorá sa zmenila na nenásilné zvrhnutie komunizmu, nie je v aktívnej politike. Ani jeden nie je aktívnym „partizánom“, ktorý by si chodil po štátne vyznamenania a búchal sa do pŕs, aký bol odvážny. Väčšina z ľudí, ktorí boli tak naivní, že zvrhli komunistickí režim, je dnes občiansky aktívna, ako Filip Vagač či Henrieta Hrinková. Alebo sú úspešnými podnikateľmi ako Juraj Vaculík či Michal Blaha. Ako sa dnes pozerajú na rok 1989?

Túto otázku sme sa im rozhodli položiť netradičnou formou projektu November 1989 – Študenti o študentoch. Desiati študenti Fakulty masmédií Bratislavskej vysokej školy práva Vyspovedali desiatich protagonistov novembra 1989. Pre dnešných študentov – budúcich novinárov – je rok 1989 rokom, keď temer všetci ešte nosili plienky. Komunizmus reálne nezažili a November 1989 je pre nich stránkou v dejepise z minulého storočia.

V najbližších týždňoch postupne uverejníme študentské rozhovory so študentami roku 1989. Rozhovory vznikali ako seminárne práce novinárov začiatočníkov, čo síce neospravedlňuje ich chyby, ale skôr ukazuje, že novinárov, ktorí sa chcú a vedia pýtať, máme. Horšie je to s tlačenými médiami, ktoré by zaujímavé veci chceli publikovať.

 

Na záver jedna osobná poznámka: Roku 2009 sa nedožil jeden zo študentských lídrov Sveťo Bombík. Okrem toho, že bol rok mojim spolužiakom, bol aj spojkou medzi revolučnou Bratislavou a našim študentským štrajkovým výborom na fakulte v Nitre. Ak by sa dožil dnešných dní, určite by sa ocitol medzi tými, ktorí by – isto sarkasticky, ako si ho pamätám – odpovedali. Celý projekt, ktorý som pôvodne chcel vydať aj knižne, ale potenciálny investori sa asi zľakli, by som chcel venovať jeho pamiatke.

Projekt však nezahynul a odo dnes si vďaka ochote a záujmu vydavateľa Le Monde Diplomatique - www.jetotak.sk budete môcť nájsť 10 rozhovorov na stránkach, keďže ide o texty, ktoré si zaslúžia premýšľajúcich čitateľov. Začíname s Tónom Popovičom, postupne pribudne Juraj Vaculík, Henrieta Hrinková, Mikulaš Čurík, Boris Strecanský, Michal Bláha, Peter Mankovecký, Jozef Botka, Filip Vagač a Zuzana Mistríková.

Bookmark and Share

Hodnotenie

6

Tento článok zatiaľ hodnotilo 58 čitateľov

Ako funguje hodnotenie článkov?

Diskusia

Naposledy pridaný: 06.10.2009 (Herta Tkadlečková)

Diskusia k článku obsahuje 1 príspevkov


Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist