JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Svetový deň mieru: na Slovensku s vojenskou prehliadkou

Kríza žánru | Editorial | Peter Weisenbacher | 21.09.2008

_ma_small

Niekedy v polovici osemdesiatych rokov dvadsiateho storočia som sa ako dieťa ocitol na vojenskej prehliadke československej armády v uliciach nášho mesta. Nikdy nezabudnem na ten hnus, ktorý som zo všetkého toho železa, hluku a davu so sovietskymi vlajkami cítil. S pádom totalitného režimu, železnej opony i koncom studenej vojny som dúfal, že to už nikdy v tejto krajine neuvidím. To však bol iba naivný sen začiatku deväťdesiatych rokov.

 Pravicová vláda Mikuláša Dzurinda znemožnila referendum a nanútila nám vstup do NATO. Populisticko-nacionalistická vláda Róberta Fica sa zasa rozhodla usporiadať za naše peniaze ďalšiu nevkusnú, pompéznu a prihlúplu veselicu. Vojenskú prehliadku na bratislavskom dunajskom nábreží. V snahe vytvoriť nejakú zvláštnu národnú mytológiu však nebude tentoraz svojou neinformovanosťou a neznalosťou histórie žiariť premiér či svojou nekultúrnosťou minister kultúry, ale vo svetový deň mieru dáme celému svetu znať kde sme sa civilizačne a morálne dostali v roku 2008.

V réžii komerčnej reklamnej agentúry vytvorený "event" propagovaný billboardami mŕtvych "celebrít" Štefánika a Štúra (netreba ich súhlas), ktorí by asi znova umreli ak by sa videli na tejto "flašíkovsky" zvládnutej grafike evokujúcej roky vrcholného mečiarizmu. Ale to nie je jediné načretie súčasnej vládnej garnitúry do bohatej studnice šafárenia HZDS v dobách minulých. Celá táto maškaráda sa koná pri príležitosti Dňa ozbrojených síl SR, ktorý pripadá na pondelok 22. septembra. Konkrétne 160. výročia prvého bojového nasadenia Slovenského dobrovoľníckeho zboru vytvoreného vo Viedni na Myjave. Áno, tí z vás, ktorí za týmto ahistorickým a nelogickým spojením s Armádou SR šípia fabulujúceho historika Milana Ďuricu, ktorý by bol schopný tvrdiť, že i Harry Potter bol Slovák sa nemýlia.

Nielenže táto dávna a nevýznamná udalosť nemá nič spoločné so súčasnou armádou ešte aj glorifikuje vtedajšie nezmyselné vraždenie (Slováci vtedy mimochodom bojovali na strane utláčajúcej absolutistickej habsburskej monarchie). Jediné pozitívum na tom celom môže vidieť hádam len koaličná SNS keďže sa bojovalo proti Maďarom. Poviete si a prečo by sme my nemali deň armády na výročie nejakej bitky tak ako to majú iné krajiny Európy? Nuž preto, lebo tým tak maximálne spomínajú na dávno zašlé časy svojej slávy a moci. Na časy keď žili v blahobyte z krvi ľudí v kolóniách, ktoré dobili. Ak sa dnes na parížskom Champs-Élysées producírujú vojaci vo všakovakých kovových príšerách nie len to len ohavné, ale aj trápne. Francúzsko je už dávno druhoradá krajina, ktorá nemá takmer žiadny vplyv. Klamú sa samy a nepriznávajú, čo všetko v minulosti zo svojimi armádami v Ázii či Afrike napáchali (netýka sa to samozrejme len krajiny galského kohúta). Ako open air módna prehliadka to tiež neobstojí pretože uniformy sa nemenia dostatočne často a málokedy farebne zapadnú do sezóny.

Ak chceme byť na niečo hrdý, prečo to nie je to pozitívne z našich dejín. Fakt, že sme nikdy žiadnu armádu nemali, žiadne bitky "hrdinsky" nevyhrali a nepísali históriu má i druhú stranu. Nikdy sme  nijakú krajinu nevykorisťovali, neviedli agresívne vojny. Prečo nevieme ani v roku 2008 akceptovať, že absencia veľkolepých dejín z nás nerobí o nič menej ľudí, Európanov a z našich umelcov, vedcov či opravárov menších ako z tých, ktorí ich majú?

Dokazujme svoje kvality tým čo robíme my, teraz a čo po nás ostane. Majme odvahu nefigurovať v organizácii ako je NATO, ktorá patrí medzi najväčšie hrozby mieru na svete. A v deň svetového mieru by sme sa mohli hádam zamyslieť aj nad tým načo nám vlastne armáda je, prečo investujeme tak horentné sumy, ktoré by boli inde omnoho potrebnejšie a efektívnejšie do tzv. profesionálnej armády. Nenechajme sa klamať večnými báchorkami o humanitárnom nasadení a prírodných katastrofách. Armáda je na to aby bojovala, zabíjala, záchranári a humanitárni pracovníci, aby pomáhali. Zatiaľ sme, vo vlastnej a slobodnej krajine, dokázali len dovoliť, aby našimi ulicami v deň keď v OSN tradične zaznie mierový zvon a bude sa pripomínať 60. výročie Všeobecnej deklarácie ľudských práv budú rachotiť stroje na zabíjanie.

Bookmark and Share

Súvisiace články:

Hodnotenie

6

Tento článok zatiaľ hodnotilo 38 čitateľov

Ako funguje hodnotenie článkov?

Diskusia

Naposledy pridaný: 04.10.2008 (Ivana)

Diskusia k článku obsahuje 28 príspevkov


Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist