JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Turbodemokracia

Kríza žánru | Editorial | Remi Kloos | 04.12.2014

_ma_small

Popri všetkých tých výročiach, tohto na výročia bohatého roku, sme úspešne absolvovali aj 25. výročie zrušenia vedúcej úlohy KSČ. Mali by sme tešiť, avšak poučenie z ponovembrového vývoja, vraví niečo iné.

Systém jednej strany, v ktorom sme mohli voliť len jednu stranu, ktorá nám pochopiteľne aj vládla (Strana slobody a obrody boli viacmenej len také mimikrystrany, aby to blbo nevyzeralo pred svetom, že tu máme len jednu), sme totiž nahradili svojskou turbodemokraciou, v ktorej máme momentálne 155 strán.

(Už po uverejnení tohto článku sa však môže ich počet zvýšiť. Neviem však, či som to dobre spočítal, vychádzal som z registra strán na stránke ministerstva vnútra. Viaceré sú aj v likvidácií, preto sa v tom naozaj ťažko orientovať.)

Na Slovensku máme toľko strán, že pomaly človeka opantá blbý pocit, že si sám nejakú nezaložil. Nie všetci však máme na takéto politické kratochvíle čas, lebo musíme pracovať, aby sme žili a aj prežili.

Vždy, keď sa dozviem, že zas vznikla nová politická strana, vždy pokrútim hlavou. Najskôr zľava do prava a potom sprava do ľava. Často totiž netuším, či sú pravicové, alebo ľavicové. Avšak, treba povedať, spolu s ich zakladateľmi a členmi.

Máme tu však, chvalabohu, strany aj s vtipnými názvami. Spomeniem, napríklad SOĽ - Stranu občianskej ľavice, TIP - Tvoríme inú politiku, KOS – Koalícia občanov Slovenska Stanislava Martinčka,

Jamesa Bonda slovenskej politickej scény.

Aj stranu, ktorej názov je totožný s prvou československou komerčnou televíziou, teda Novu, ktorá je už etablovanou stranou mimoriadne úspešne sa pohybujúcou okolo 2,5 % voličských preferencií. Mimochodom, vtip tejto strane nechýba, nazývať sa Nová väčšina a mať percentá, ktoré sa ledva namerajú.

Fenoménom, alebo trendom novozakladaných strán, sú dnes ich názvy. Buď majú zaujímavú skratku alebo slovo. Zoberme si ako príklad Sieť, či supernovu politickej scény, stranu Skok.

Skok spolu so stranou performera Hlinu s názvom Občania (Ozaj, bude v logu “O” zobrazené ako slniečko? To by bolo mile!) boli založené, alebo avizované, minulý týždeň. (Bol to jeden z politickohubodažďových týždňov.)

Máme tu aj stranu, ktorá sa nevolá po televízii, ale rovno si vzala celý názov filmu. Je to strana 7 statočných. Človek si veru povie, že chýba už len strana 4 tankisti a pes. Stačilo by jej mať len 4 členov a jedného psa. A keby ten vlčák dobre vyzeral, tak myslím, že by mal šancu dostať sa aj do parlamentu! (Akože strážny pes demokracie.)

Takto to poviem - Zlaté OKS, zlaté OKS!

Priznám sa, táto mánia, založiť si politickú stranu, neobchádza ani mňa. Veď, čo som ja horší od Martinčka? (Nič proti Martinčkovi, mám ho rád, takého dadaistického politika totiž len tak nenájdete.)

Napadlo mi teda, že aj ja by som si mohol založiť politickú stranu. Predsa, toto je jedna z vecí, čo sme si vybojovali!

Keďže som si všimol, že trendom je, aby jej skratka bola známe krátke slovo (ako soľ, tip) a potom sa písmenkám vymyslí význam, popremýšľal som a napadlo mi slovíčko PRD. Čo by to znamenalo? PRD - patafyzická reálna demokracia. Myslím, že patafyzická reálna demokracia veľmi dobre vystihuje aj patafyzický akt slobodnej voľby, keď namiesto jednej strany vyberáme z množstva politických strán a zmeníme tak akurát to, čo predtým. Teda Prd. (Píšem s veľkým P, lebo zmeníme aj veľký prd.) Namiesto jedného volebného lístka máme tak volebných lístkov plnú riť, v tom je to čaro prdu a našej turbodemokracie.

Možno vás tá myšlienka, založiť si politickú stranu zaujala tiež, preto sa pozrime, aké slová a zároveň skratky sú ešte voľné. Uvediem zopár z nich.

SOPEĽ - Strana občianskych práv ekonomickej ľavice, KRK - Kresťanskí reálni konzervatívci, KUK - konzervatívna únia komunistov, KIKS - konzervatívni intelektuáli ku slobode, KUKURUKUKÚ - toto treba ešte domyslieť ale to "Ú" na konci by mohla byť únia, LOS - Liberálni občania Slovenska, LUK - Liberálna únia konzervatívcov, LAK - liberálni anarchistickí konzervatívci, ĽUD - Ľavicová únia demokratov, ÚD - Únia demokratov, OKO - Občianska katolícka obec, UCHO – Únia chlapských občanov, NOHA - Národnoobčianske hnutie alkoholikov,

NE - Nezávislí intelektuáli, KO - Komunistickí občania, SOB - Strana občanov Bratislavy, POĎ - Pravicoví občianski ďemokrati, LOĎ - Ľavicoví občianski ďemokrati, SÚD - Slovenská únia demokratov. SĽUK – Slovenská ľudová únia katolíkov…

Určite by ste si však aj sami vymysleli vhodnú skratku. Skúste.

A ak by ste sa chceli inšpirovať návodom, ako na to šla strana 7 statočných, môžete si vybrať názov strany na základe filmu. Strany s názvom Toy Story - Príbeh hračiek, Rýchlo a zbesilo, Rambo 5 (vhodný názov, ak má strana len 5 členov), Rocky 4 (tu zas, keď sú štyria), Maléry pána účtovníka (rozumný názov, lebo s financovaním strán sú vždy problémy) znejú nádejne.

Ak zakladáte stranu len dvoch členov, tak zvoľte trebárs názvy ako Tom a Jerry, Čuk a Gek, Tango a Cash (ten Cash bude pokladník), prípadne Thelma a Luisa, ak tam budete len dve členky. Avatar je zasa vhodný názov pre stranu jedného muža. Môže byť však aj ženatý. Nebol by zlý aj názov strany Číslo 5 žije, avšak, nie je záruka, že tejto strane vylosujú do volieb akurát päťku.

Poprosím však, stranu s názvom "A je to!" nezakladajte. Nechajte ten názov Frešovi s Kaníkom, keď zostanú v SDKÚ sami dvaja. Budú musieť zmeniť názov, lebo nazývať stranu dvoch členov "únia", znie nepatrične. Možno to však zmenia na SDKRP - slovenské demokratické a kresťanské registrované partnerstvo.

Takže, neváhajte a poďte do toho. Pretože pred dvadsiatimi piatimi rokmi sme síce zrušili vedúcu úlohu KSČ, avšak odvtedy tápeme. Možno tá vaša, bude tým bájnym demokratickým Fénixom, čo vstane z nášho demokratického popola.

Poznámka na záver: na obrázku je jeden z projektov, ktorý som vymyslel už dávnejšie. Strana s názvom Pravá pravica. Ako vidno, okrem loga, sloganu, lídra, mám pripravený aj bilboard a je zdarma k použitiu. Veď, čo by človek nespravil pre demokraciu, že? Najmä, ak naozak nemá čas na zakladanie a “prevádzkovanie” politickej strany.

Bookmark and Share

Hodnotenie

9

Tento článok zatiaľ hodnotilo 98 čitateľov

Ako funguje hodnotenie článkov?

Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist