JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Užitoční hlásači pravdy

Kríza žánru | Editorial | Remi Kloos | 11.12.2014

_ma_small

Rôzne druhy celospoločenských diskusií sa nedá nevšimnúť a je neraz naozaj veľmi ťažké byť mimo nich. Môžete chodiť aj po kanáloch, avšak narazíte na ne aj tam.

Hlavným znakom týchto diskusií je, že ich vedú dva, často nezmieriteľné tábory, každý pekne usalašený na svojej barikáde, niečo ako “Sedím na svojej barikáde a je mi dobre”. A v oboch týchto táboroch môžeme nájsť ľudí, ktorých by som nazval - Užitoční hlásači pravdy. Teda svojej pravdy, pochopiteľne.

Mne pripadajú smiešni. Oni sú, bohužiaľ, však aj mimoriadne otravní, ako vám tú svoju pravdu neustále forsírujú. Preto si myslím, že by sme si mali dať pozor, aby sme nepodľahli tejto chorobe, aby sme sa aj my, jednoducho, nestali hlásačmi svojej vlastnej pravdy.

V dnešnej dobe, keď je človek doslova zavalený množstvom informácií, neraz zbombardovaný ako Drážďany za Druhej svetovej, a to informácií často protichodných a aj pofidérnych, si vytvoriť názor na daný problém, či jav, je hard job. (Samozrejme, že sa človek trápiť nemusí, keď preberie názory určitej skupiny, ktoré potom opakuje ako papagáj.)

Preto, ak si človek krvopotne (alebo rozumovopotne) vytvorí svoj názor, ktorý je preňho pravdou, stáva sa niekedy doslova jej fanatickým hlásačom. Objavil svoj Svätý grál pravdy, z ktorého neustále popíja, až je opitý svojou vlastnou pravdou. Vtedy mu často už len chýba, aby začal vydávať svoj vlastný časopis, svoju Strážnu vežu a začal ju svojsky distribuovať pri dverách.

Je niečo ako poisťovák, ktorý sa s vami rozpráva, len tak o živote, avšak neustále čaká na príležitosť, na tú vhodnú chvíľu, kedy vám ponúkne životné poistenie.

Ak mu poviete: "Stať sa môže hocičo," tak spustí: "Vidíš, preto treba životné poistenie!" Alebo na: "Každý raz bude starý," povie: "Áno, a preto príde vhod životné pripoistenie!"

Užitočný hlásač pravdy sa vyznačuje aj tým, že je spokojný len vtedy, keď si jeho okolie myslí to, čo je podľa neho pravdou. Vyslovene neznáša tých, ktorí mu jeho pravdu narúšajú. Ak treba, nazve ich užitočnými idiotmi (to je teraz veľmi moderné) a potom sa sám cíti lepšie.

Netuší však, že ľudia môžu dekódovať jeho niekedy až fanatické nadšenie, ako jeho neistotu, obmedzenosť jeho myslenia, neraz aj, že je spôsobené jeho frustráciami a komplexami. Všetci máme svoje frustrácie a komplexy. Kto tvrdí, že ich nemá, onanuje 6x denne, ako sa vraví. (Teraz som sa v citácii pomýlil, je to inak, avšak tento omyl, je myslím osviežujúci. OK, nie pre všetkých, beriem.)

"Človek je korisťou vlastných právd," povedal Albert Camus a táto myšlienka sa mi často vracia ako bumerang. Niekedy mám pocit, akoby tu bolo priveľa názorových zombíkov, ľudí, ktorým chýba nejaké to oko, ucho, prípadne im chýba končatina, alebo rovno názorových trupíkov, ktorí by boli inak celkom zlatí, keby len tak strašne netlačili na tú svoju motorovú pílu. (Pohľad na trupíka s motorovou pílou, mimochodom, nie je veru bohviečo.)

Ako tak sledujem tie diskusie na mnohé témy, nemôžem si pomôcť, pripadá mi to, že pravda býva často niekde uprostred. Z logického hľadiska to tak je, lebo konzenzus (čarovné slovíčko, na ktoré má v našich zemepisných šírkach copyright Peter Weiss) sa zrodí len z dohody oboch strán.

Tam je treba, aby jedna strana dala v niečom za pravdu aj druhej a naopak, a zčasti si vzájomne uznali svoje argumenty. Predtým si ich však ale musia vypočuť a teda sa vôbec počúvať. Najmä, ak v týchto prípadoch, sa nejedná o nejakú absolútnu pravdu, ktorá by sa dala definovať, napríklad, fyzikálnym zákonom.

Užitoční hlásači pravdy sú však hluchí a preto si dávajme na nich pozor. Sú tu medzi nami. Pripravení s arzenálom svojich argumentov, Rambovia pripravení na všetko, trupíkovia s motorovými pílami, chromíkovia svojich podivuhodných kontemplácií.

 

Bookmark and Share

Hodnotenie

7

Tento článok zatiaľ hodnotilo 93 čitateľov

Ako funguje hodnotenie článkov?

Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist