JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

V jednoduchosti je hlúposť

Kríza žánru | Editorial | Michal Havran ml. | 27.05.2014

_ma_small

Nemôžem už počúvať frázy o „frustrovaných voličoch“, ktorí volia antisystémové strany, pretože „stratili dôveru.“ Keď niekto pošle do Európskeho parlamentu potulného apokalyptického kazateľa zo spoločenstva Nový Jeruzalem tak jeho hlas je všetkým možným, len nie protestom proti establišmentu.

Takéto správanie nie je výsledkom sociálnej situácie, ani reakciou na hokejové zápasy. Je dôsledkom slovenskej posadnutosti takzvaným zjednodušovaním. Slovenský volič vychovaný slovenskými médiami má všetkému rozumieť a na to, aby všetkému rozumel, mu treba všetko zjednodušiť. Kotleba mu zjednoduší integráciu Rómov jazykom rasovej vojny, hlásateľka - poľovníčka - mu zjednoduší trestný čin afektovaným rasizmom, Európu vysvetlíme vysávačmi a platmi. Média a politici sa nám radi prihovárajú jazykom pomocnej sily v kravíne, všetko je jednoduché, všetko jednoduché je predsa zrozumiteľné a v zrozumiteľnom svete je všetko jasné a zmysluplné. Podľa predstáv zdedených z 19. storočia, keď Štúrovci vydávali noviny pre analfabetov, "v jednoduchosti je krása." Nie je. V jednoduchosti skôr nájdeme stopy lenivosti a strachu, ako krásy.

Svet nie je jednoduchý, nedá sa pomenovať "dvomi vetami," desivými dvomi vetami, ktorými máte divákovi vysvetliť podstatu Európskej únie, právomoci europoslancov, pitvu siamských dvojčiat a plánovanú ťažbu rúd na prstenci Jupitera. Myslenie sa nemôže prispôsobovať imperatívu jednoduchosti, pretože jednoduchosť má bližšie k prostoduchosti, ako k zrozumiteľnosti. Jednoduchí ľudia v jednoduchom svete jednoduchého jazyka vnímajú jednoduché emócie. No ľudia a naše spoločnosti nie sú iba zmesou emócii. Európa sa tritisíc rokov snaží o racionálne poznanie, ktoré kladie na jazyk a myslenie vysoké nároky. V komplikovanom svete neexistujú jednoduché odpovede a množstvo otázok je stále väčšie ako množstvo odpovedí.

Víťazstvo Kotlebu, svätorečenie facebookovej rasistky, s masívnejším funklubom ako množstvo hlasov väčšiny zvolených poslancov do EP, pochybnosti o liberálnej demokracii sú okrem všetkého možného prejavom absurdného zjednodušovania. Zložité témy a javy potrebujú zložitý jazyk, ľudia, ktorí ním hovoria, to nerobia preto, aby sa vysmievali jednoduchým, ale preto, že isté slová a spojenia presnejšie opisujú komplikovanú povahu sveta. Komplikované myslenie a jazyk sú náročnejšie na pozornosť, no chránia nás pred seba zničujúcim pocitom, že sme niečomu porozumeli.

V komplikovanom svete si môžeme pestovať jednoduchosť v záhrade, no nie vo vzťahoch k ľudom a k inštitúciám. Byť férovým, nestať sa hajzlom nie je prejavom jednoduchosti, no naopak, najvyššej miery zložitosti, pretože správať sa k ľuďom ľudsky je náročnejšie ako obdivovať jednoduchú krásu ružových kríkov. Slovensko a celá Európa dnes potrebuje novú vlnu intelektualizácie. Niekto sa ma opýtal, čo je to európanstvo. Európanstvo, aby som sa vyjadril dvomi slovami, je to, čo pomenoval Sokrates a Platón. Zvedavosť a odvaha. Chránia nás pred zjednodušovaním, pred detskou predstavou dobra a zla a učia nás používať intelekt. Pretože iba intelekt dokáže zaplatiť výkupné za každú obeť v "zajatí emócii."

Bookmark and Share

Hodnotenie

7

Tento článok zatiaľ hodnotilo 711 čitateľov

Ako funguje hodnotenie článkov?

Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist