JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Vatikánska banka a odvolaný Bezák

Kríza žánru | Editorial | Anna Göldi | 17.12.2012

_ma_small

Verejné vystúpenia odvolaného trnavského arcibiskupa Bezáka vyvolali podstatne viac otázok, ako priniesli odpovedí. Špekulácií okolo skutočných dôvodov jeho odvolania je viac než dosť; všetky sa však obmedzujú na diania na Slovensku. Ako inak, sme navyknutí „hrať sa na vlastnom piesočku“ a často nám unikajú širšie súvislosti.

kúsme sa však pozrieť, v akom kontexte sa odohralo odvolanie Bezáka, ktoré bolo aj podľa zahraničných médií bezprecedentné. Takto rýchlo, bez konkrétnych dôvodov, odvolať arcibiskupa iba po troch rokoch vo funkcii, môže naznačovať, že sa dotkol citlivých miest Vatikánu a ten musel konať skôr, než sa situácia vymkne spod kontroly.

Citlivé miesta Vatikánu

Svätá stolica sa v poslednom desaťročí objavuje v médiách v súvislosti s dvomi vrcholne nepríjemnými škandálmi: sexuálnym zneužívaním mladistvých kňazmi a podozreniami spojenými s praním špinavých peňazí mafie a politikov Vatikánskou bankou. Obe témy rezonujú túto jar v kauze „Vati-Leaks“, keď sa informácie zvnútra Vatikánu dostávajú na verejnosť. Situácia sa vymyká spod kontroly a pápež rozhoduje koncom apríla o zriadení kardinálskej komisie; jedným z troch členov komisie je aj kardinál Jozef Tomko.

Kauza vrcholí v máji vydaním knihy talianskeho novinára Gianluigi Nuzziho, ktorý už pred viac ako dvomi rokmi Vatikánu „stúpil na otlak“ knihou Vatikán, a.s. o podozreniach a praktikách Vatikánskej banky pri praní špinavých peňazí politikov a mafie.

V najnovšej knihe Vaša Svätosť zverejnil Nuzzi pápežovu súkromnú korešpondenciu na citlivé témy ako obvinenia šéfredaktora katolíckeho denníka z homosexuality a vydierania, škandáloch Legionárov Krista či kauzách Vatikánskej banky.

25. mája vatikánska polícia prehľadáva dom pápežovho majordóma Paola Gabrieleho a nachádza kópie dôverných písomností Svätej stolice, ktoré dokazujú jeho vinu pri vynášaní informácií médiám. Gabriele je zatknutý a neskôr postavený pred súd. Vatikánsky prokurátor ho odsudzuje na 18 mesiacov väzenia.

V ten istý májový deň vyslovuje dozorná rada Vatikánskej banky (Inštitútu pre náboženské diela) jednomyseľne nedôveru prezidentovi Ettore Gottimu Tedeschimu, ktorý na jej čelo nastúpil v roku 2009 po prevalení sa podozrení z nekalých finančných machinácií. Tedeschi tvrdí, že za jeho odvolaním je jeho snaha o transparentnosť. Banková rada tvrdí opak. (Mimochodom, jeho čas pôsobenia aj odvolania sa zhoduje s Bezákom.)

V júli sa očakáva správa z previerky Vatikánskej banky Moneyvalom, komisiou expertov Rady Európy, zameraná na evaluácie finančných inštitúcií z hľadiska opatrení na ochranu voči praniu špinavých peňazí. Nie je žiadnym prekvapením, že záverečná správa Moneyvalu vyčíta Vatikánu nedostatok transparentnosti a neprijatie adekvátnych opatrení.

Damage control?

Predstavme si v takejto situácii riaditeľa globálnej firmy s obrovským obratom (Economist odhaduje výdavky katolíckej cirkvi v roku 2010 na 170 miliárd USD). Predstavme si, že je v situácii Vatikánu v lete 2012 – na krku finančná kontrola, odvolaný šéf banky, súkromná citlivá korešpondencia prepieraná v médiách, najbližší spolupracovníci vynášajúci citlivé informácie. Zaoberal by sa zodpovedný riaditeľ firmy v takejto situácii sťažnosťami na porušovanie dress kódu riaditeľa provinčnej pobočky firmy v malej krajinke? Riešil by jeho odvolávanie za banality a riskoval zlé PR z bezprecedentného postupu v kauze, ktorú National Catholic Reporter považuje za „tikajúcu PR bombu“ ? Asi sotva.

Čo by sa však stalo, keby tento provinčný manažér, známy za otvorenosť a transparentnosť, poslal riaditeľovi (naivný) list poukazujúci na nekalé finančné machinácie svojho predchodcu? Keby najal skúsenú audítorku, ktorá by skôr či neskôr získala prehľad o finančných tokoch pobočky a machináciách, ktoré môžu byť len povestnou špičkou ľadovca… Zodpovedný riaditeľ by sa postaral o „damage kontrol“ a minimalizoval možné ďalšie odhalenia.

Netransparentné finančné operácie trnavskej arcidiecézy pod vedením Sokola, množstvo rôznych účtov, prevody na súkromné účty vrátane Sokolovho konta vo Vatikánskej banke, príjmy od „oddaných manželov z USA“, ktorí venovali milióny na charitatívne účely či šek na 1,5 milióna od investičnej firmy za portfólio, ktoré oficiálne neexistuje… všetky tieto ťahy totiž nápadne pripomínajú praktiky prania špinavých peňazí a čiernych účtov, v ktorých bola Vatikánske banka majstrom. Cestičky sa mohli vytvoriť ešte v časoch, keď bývalý pápež využíval schopnosti Vatikánskej banky na podporu cirkvi a Solidarnosći v boji proti komunizmu.

Ak sa teda pápež rozhodol odvolať arcibiskupa Bezáka za nejasných okolností a riskoval tým ďalšiu zlú publicitu v už aj tak prekérnej situácii, mohla za tým byť snaha riadiť krízovú komunikáciu a predísť ešte väčšej katastrofe. Nakoniec, kardinál Tomko, ktorý sa údajne zasadzoval za vymenovanie Bezáka, mohol – a musel - ako člen kardinálskej komisie v danej situácii sledovať záujmy pápeža a Bezáka obetovať. Veď účel svätí prostriedky….

Samozrejme, nemám dôkazy a ani netvrdím, že biskup Sokol bol zapletený do prania špinavých peňazí v súvislosti s Vatikánskou bankou a Bezákova snaha o transparentnosť Vatikán ohrozovala. Keby však tomu tak bolo, zúčastnení by nekonali inak.

Prelomenie tabu

V každom prípade však Bezákovo odvolanie a jeho verejné vystúpenia splnili dôležitý cieľ – vyvolanie verejnej diskusie o téme, ktorá bola doteraz u nás tabu: o inštitúcii katolíckej cirkvi a metódach jej vyrovnávania sa s reformátormi a vnútornými kritikmi. V konečnom efekte môže z toho profitovať slovenská spoločnosť ako taká. Cirkev zmietajúca sa vo vnútornom konflikte a otvorená neposlušnosť časti veriacich môže biskupov obrať o čas a energiu, ktorú doteraz mohli venovať ovplyvňovaniu slovenskej politickej scény. A ak sa ukáže, že deklarovaných 60% katolíkov na Slovensku nestojí jednotne za hierarchiou RKC prezentovanej Konferenciou biskupov Slovenska (čo bola ilúzia aj doteraz), môže to ohroziť mocenskú pozíciu katolíckej cirkvi voči politikom a vláde, ktorá ju – bez ohľadu na farbu a ideológiu – stále rešpektovala nad rámec štandardu zvyklostí v modernej sekulárne krajine.

Paradoxne teda môže odvolaný Bezák prispieť k reforme cirkvi a jej postavenia v spoločnosti oveľa viac, ako by mohol urobiť na svojom arcibiskupskom poste, viazaný pravidlami a poslušnosťou.

Účel teda zase raz posvätil prostriedky.


Bookmark and Share

Hodnotenie

8

Tento článok zatiaľ hodnotilo 768 čitateľov

Ako funguje hodnotenie článkov?

Diskusia

Naposledy pridaný: 06.01.2013 (Stanovisko)

Diskusia k článku obsahuje 98 príspevkov


Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist