JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Virtuálne zdravie

Kríza žánru | Editorial | Miroslav Tížik | 30.11.2011

_ma_small

Kto sleduje v posledných dňoch médiá môže mať pocit, že nič lepšie ako núdzový stav v zdravotníctve sa Slovensku nemohlo stať. Mediálna masáž vytvára dojem nenažraných, hysterických a zmanipulovaných lekárov, na ktorých platí len zavedenie nútených prác a dojem, že vláda na čele s energickou a rozhodnou Ivetou Radičovou je konečne vládou, ktorá vie nastoliť poriadok a je konečne úspešná pri ozdravovaní zdravotníctva.

Priestor a podporu zo strany médií, aký v týchto dňoch dostáva v médiách jedna strana sporu a to práve vláda, nie je veľmi odlišná od iných historických období, keď v čase krízy jeden názor, zvyčajne práve názor mocných, získal status pravdy. Takto máme možnosť počúvať mesianistické vízie a sľuby, ako dobre a štandardne bude o pacientov postarané, aké špeciálne služby ministerstvo zaviedlo, čo všetko vláda urobila, aby pacient nepocítil, že sú v zdravotníctve problémy. V podstate už ani nechýba okolo dvoch tisícok lekárov, ktorí dali výpoveď, ale potrebné je už len nahradiť výpadok asi štyroch stoviek z nich. Vo virtuálnom svete televízií a novín je už v podstate problém vyriešený a od štvrtku bude na Slovensku konečne funkčná a kvalitná zdravotná starostlivosť. A to aj napriek nezodpovedným lekárom. Iný hlas v najvplyvnejším médiách takmer nezaznieva. Naprieč všetkými redakciami a médiami novinári konečne našli niečo čo ich spája. A radi k tomu pridajú na objednávku urobené, ale nikým nekontrolovateľné údaje z výskumov, že sa verejnosť od lekárov odvracia. A hneď máme pred očami zaujímavý obraz, keď sa vláda stáva hlasom ľudu. Už len chýbajú listy pracovných kolektívov a uvedomelých občanov, aby boli všetci egoistickí lekári, ktorí ohrozujú zdravie a životy občanov Slovenska potrestaní tým najťažším trestom a možno by sa mohla kvôli nim urobiť výnimka a opätovne zaviesť aj hrdelný trest.

 

Pravda moci

Spôsob, akým sa komentátori a redaktori väčšiny slovenských médií jednoznačne a jednohlasne rozhodli očierňovať lekárov úplne prekrýva to, že ani pri takomto tlaku lekári nerezignovali. Že nepribúda tých, ktorí by v takejto napätej atmosfére a nerovnom zápase ustúpili. Nikto si nekladie otázku, ako je možné, že toľkí vzdelaní ľudia stratili naraz, ako na povel zdravý rozum a zodpovednosť? Nikto si nekladie otázku, prečo sa nenechajú odradiť článkami zhadzujúcich ich konanie ako emotívne, nerozumné, sektárske a nezodpovedné. Ako je možné, že takúto „sektu“ vytvorili stovky lekárov roztrúsených po celom Slovensku. Apel na rozumnosť je teraz, tak ako vždy, hlasom tých, ktorí strážia pravidlá, podľa ktorých svet funguje. Doterajšie pravidlá fungovania verejnej sféry a zdravotníctva však boli prospešné len pre úzku skupinu akcionárov zdravotných poisťovní a politických špičiek. Apel na rozumnosť, teda prijatie nanútených a neférových pravidiel (lebo naozaj nejde len o peniaze) v súčasnej situácii v podstate znamená len presadzovanie klamstva. Tak ako každá skutočná moc stojí ma klamstve, aj táto medializovaná rozumnosť je len vytváranie novej pravdy. Výzvy na rozumnosť (teda ustúpenie nátlaku moci) sú teda len potvrdením súčasnej moci, ktorá doviedla zdravotníctvo, rovnako ako celý verejný sektor do úpadku. Základnou ambíciou novej pravdy je totiž zámena dôsledku za príčinu. Nie zlé pravidlá v zdravotníctve spôsobili jeho postupný úpadok, ale skutočným problémom sa teraz stávajú tí, ktorí sa začali voči zlým pravidlám brániť.

 

Hlas verejnosti

Všetci tí, ktorí sa pustili do očierňovania lekárov, do šírenia rečí o ich vysokých platoch a teda do živenia závisti, sa v tomto zápase postavili na stranu moci proti tým, ktorí zachraňujú zvyšky existencie verejného sektora na Slovensku. Práve títo lekári, ktorí mohli získať vzdelanie a pracovať pre blaho nás všetkých vďaka existencii verejného sektora, tým, že si bránia svoju dôstojnosť a bojujú za uznanie svojej užitočnosti s mocou, zachraňujú dôstojnosť aj nás všetkých. Lebo práve moderný verejný sektor je tým, čo umožnilo postupne zažiť dôstojný život už niekoľkým generáciám na Slovensku, no výraznejšie v západnej Európe, na ktorú by sme sa radi podobali. Ak nedoceníme tento rozmer zápasu lekárov, obhajujúcich si vlastnú dôstojnosť pred tlakom moci, staneme sa spoluzodpovednými za to, že budeme mať sami stále menšie šance žiť dôstojne a menšiu možnosť sa brániť mocným, ktorým na našej individuálnej dôstojnosti nemá prečo záležať, či skôr je im na prekážku. Sami prikývneme tomu, že nepotrebujeme všeobecnú zdravotnú starostlivosť, všeobecne dostupné školstvo, všeobecný dôchodkový systém, všeobecný systém ochrany a bezpečnosti, teda svet, v ktorom je naša dôstojnosť udržiavaná vďaka dôstojnosti tých, ktorí sa o nás starajú a pomáhajú nám zažívať ľudskú dôstojnosť.

 

Ďalší na odstrel

Zahmlievacie taktiky, ktoré zvolili vo väčšine redakcií na Slovensku, však neodstránia zásadný problém celého sporu medzi vládou a lekármi. Tak ako to aj pôvodne plánovali Uhliarikovi reformátori, naozaj budeme mať menej lekárov, menej oddelení, menej nemocníc a to aj napriek tomu, že tak veľmi skoro sa počet obyvateľov Slovenska nezníži. Kvalita starostlivosti sa určite nezvýši, systém nebude fungovať lepšie ani napriek špeciálnej telefonickej informačnej službe, ktorú tak teraz všetci propagujú. A čo je najhoršie, budeme vystavený situácii, že sa o naše zdravie a životy budú pod tlakom trestného stíhania starať lekári v pozícii otrokov štátu. Lekári, ktorých sa snaží vláda zastrašovaním zlomiť a vytvoriť zdanie, že niektorí budú musieť nútene pracovať a iní nie. Že niektorí budú mať šancu (a iní povinnosť) v zdravotníctve zostať, zatiaľčo iní nie. Ak lekári ustúpia a rezignujú pod tlakom vlády a médií, budeme všetci konfrontovaní s tieňmi skutočných lekárov. Takúto osobnú skúsenosť, ktorej bude v najbližších dňoch vystavená veľká časť pacientov, mediálne medové motúzy neprekryjú. Skúsenosť s dvojakým jazykom médií spred roku 1989 našťastie zanechala vo verejnosti dostatočne rozvinutú schopnosť rozlišovať propagandu od reality. No na nešťastie pre novinárov táto pamäť oslabuje ich dôveryhodnosť v očiach veľkej časti verejnosti, teda vo svojich dôsledkoch zvyšuje ich závislosť od veľkých finančných hráčov, ktorí do médií investujú. V tejto hre na pravdu ako prví stratili novinári. Lekári, učitelia a ďalší prídu až po nich.  

Bookmark and Share

Súvisiace články:

Hodnotenie

7

Tento článok zatiaľ hodnotilo 267 čitateľov

Ako funguje hodnotenie článkov?

Diskusia

Naposledy pridaný: 03.12.2011 (jan)

Diskusia k článku obsahuje 83 príspevkov


Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist