JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Vláda expertov

Kríza žánru | Editorial | Rado Geist | 26.10.2015

_ma_small

Podľa Európskej komisie má hospodárske riadenie v EÚ posilniť vytvorenie národných rád pre konkurencieschopnosť – nezávislých inštitúcií, ktoré majú vládam dávať odporúčania v oblastiach súvisiacich s konkurencieschopnosťou ekonomík.

Právomoci a spôsob fungovania budú závisieť od národného kontextu, v hrubých črtách by však mali fungovať podobne, ako rady pre rozpočtovú zodpovednosť. Pôsobí to ako racionálna idea. Komplexný fenomén, akým je globálna konkurencieschop­nosť ekonomiky, budú analyzovať odborníci.

Vďaka ich odporúčaniam sa budú môcť politici vyvarovať rozhodnutí s negatívnymi vplyvmi na hospodárstvo – a sekundárne na zamestnanosť, sociálnu situáciu. Návrh však nesie tri riziká: dve s možným krátkodobým vplyvom, jedno dlhodobé.

Mandát rád pre konkurencieschop­nosť bude úzky, ale zároveň široký. Konkurencieschop­nosť sa týka mnohých oblastí: sektorovej štruktúry ekonomiky, regulácie trhu práce a produktových trhov, štruktúry investícií, vzdelávacieho systému…

Odporúčania rád tak môžu mať veľmi široký záber. Od školského systému, podpory výskumu, cez sociálne práva a organizáciu kolektívneho vyjednávania, po verejné investície do infraštruktúry. Každú z týchto oblastí však budú hodnotiť z úzkeho hľadiska: schopnosti ponúkať lepšie, lacnejšie, úspešnejšie produkty a služby, ako globálni konkurenti.

Iné faktory – v sociálnej oblasti napríklad požiadavka férovosti, sociálnej spravodlivosti – budú mimo ich mandátu. S tým súvisí druhý problém. Systém „poradných orgánov“ by sa mohol teoreticky doplniť o rady pre sociálnu spravodlivosť.

Odborníci v nich by hodnotili každé opatrenie z hľadiska prerozdelenia jeho nákladov a benefitov, vplyvov na rovnosť príležitostí, sociálnu kohéziu spoločnosti. Koniec koncov, to všetko sú princípy vpísané do základných zmlúv EÚ aj ústav väčšiny jej členských štátov.

Odporúčania týchto rád by boli pravdepodobne často v protiklade k záverom rád pre konkurencieschop­nosť. To je úplne v poriadku. Formulovali by sa z hľadiska svojho mandátu – vplyvu na sociálnu spravodlivosť. Konečné rozhodnutie by bolo v rukách volených politikov. A tí by niesli zodpovednosť.

Žiadne rady pre sociálnu spravodlivosť však nebudú. Politici sa budú rozhodovať len na základe odporúčaní formulovaných z hľadiska konkurencieschop­nosti. Budú robiť politické rozhodnutia, často s redistributívnym vplyvom, no môžu sa skrývať za „expertný názor“. Jediný správny, expertom posvätený variant.

Posledné riziko je dlhodobé. Stredajšie návrhy komisie sú súčasťou plánu na posilnenie menovej únie, ktorý začiatkom roku predložili prezidenti piatich európskych inštitúcií. Prvý krok obsahuje opatrenia, ktoré sa dajú prijať v krátkodobom horizonte, bez zmien základných zmlúv EÚ.

Neskôr, o pár rokov, bude mať menová únia hádam vlastný parlament, ktorý posilní jej demokratickú legitimitu. No v tom čase už budú jej právomoci v zásadných oblastiach zošnurované „objektívnymi pravidlami“ a odporúčaniami tzv. nestranných expertov.

Bookmark and Share

Hodnotenie

5

Tento článok zatiaľ hodnotilo 104 čitateľov

Ako funguje hodnotenie článkov?

Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist