JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Vyšší územný neonacizmus

Kríza žánru | Editorial | Michal Havran ml. | 12.11.2013

_ma_small

Víťazstvo Mariána Kotlebu v povstaleckom kraji, týždeň pre výročím Novembra je príznačným zlyhaním ponovembrovej politiky. Pred pár rokmi bol pouličným bitkárom. O dva roky môže byť v parlamente.

Bez toho, aby niečo robil. Nemá mediálnych poradcov, peniaze na oblepenie krajiny svojim ksichtom, nemôže si kúpiť rómske hlasy, nikto ho nezaraďuje do prieskumov, nespáva s televíznymi hlásateľkami, vyzerá ako znásilnený skautský vedúci. Napriek tomu porazil volebnú mašinériu mainstreamu.

Lebo akokoľvek by sa chcel Dag Daniš tešiť z toho, že v Bratislave dostal "Fico kopanec do hlavy", najzrozumiteľnejším posolstvom z týchto nezrozumiteľných volieb je vstup neonacistickej pravice do veľkej politiky. Myšlienky extrémistov sa v sociálne rozloženom a frustrovanom prostredí šíria ako zmes intríg a rodinného tajomstva. Každý ich plagát je zaplatený nie "politickými investormi" ale sympatizantami. Kotleba by sa musel na sto rokov zadlžiť v Provident Financial, aby si mohol dovoliť jeden prieskum volebnej mienky. Tie prieskumy, ktoré nám nie sú schopné povedať, že v spoločnosti sú dnes neviditeľné pohyby a že majú istý konvergenčný bod. V radikálnom katolicizme z pochodu za život, new age paranofašizme Rostasa, v dobyvateľoch rozhlasu a v neonacistoch okolo Kotlebu.

No nie je to Marián Kotleba, kto priniesol nenávisť k menšinám do verejnej diskusie. Priniesol ho Kaník fotením sa v osade, Frešo okiadzaním Dobrovodského voličov, pestuje ho Fico, keď sa vyhýba zodpovednosti za nezamestnanosť, prevádzkuje sa v Matici, v Extra plus s antisemitskou obálkou. Zodpovednosť za Kotlebu nesú všetky veľké strany. Nie sú schopné ponúknuť žiaden model integrácie Rómov, udržiavajú v majoritnom obyvateľstve predsudky a mýty, pracujú so strachom. Z európskych peňazí na rómsku situáciu by sa iné krajiny postavili doslova nanovo, u nás zmizli, tak ako peniaze na školstvo a zdravotníctvo.

Politika sa stala nástrojom nedorozumenia a frustrácie. V župných voľbách volíme mocenskú prevodovku pre nižšie postavených gubernátorov čo posilňuje feudálny model vertikálnej lojality. V krajine, ktorú by mohlo riadiť desať ministrov a občanov zastupovať päťdesiat poslancov, sú samoúčelným konštruktom. VÚC nezodpovedajú historickým hraniciam a ich jediným kritériom je zabrániť vzniku maďarskej župy. Celé sa to volá tak nezapamätateľne, že skratka VÚC musela vzniknúť skôr ako "vyšší územný celok", čo je skôr druh diagnózy. V takomto rozbitom a nečitateľnom prostredí ovládanom politickými klanmi s legitimitou okolo 20 percent oprávnených voličov ožil neonacizmus, aký sme od 1938 nevideli. Kotleba je novou tvárou, môže sa stať novou väčšinou a jediný pracuje s pocitom slovenskej sebaľútosti.

Neonacisti nám vravia, že sa nemusíme hanbiť za to, čo sme urobili v 38-45 a nabádajú nás, aby sme v tom pokračovali. Tam, kde voliči prevádzkujú demokraciu zaťatých zubov v prospech strán, ktorým neveria, ponúka Kotleba svojim ľuďom účasť na novom modeli spoločnosti a pocit, že tvoria alternatívne dejiny.

Namiesto moralizovania a úvahách o zlej taktike by si mal establišment uvedomiť, že náhody, nízka účasť, rozkoly a zlé rozhodnutia patria presne k tým okolnostiam, ktoré v kombinácii s politickou ponukou menia atmosféru v dejinách. Neočakávané úspechy radikálov sa nerodia v neurokampaniach, ale v rozbitom prostredí vo chvíľach, keď spoločnosť prestáva skúmať samu seba.

Bookmark and Share

Hodnotenie

7

Tento článok zatiaľ hodnotilo 1014 čitateľov

Ako funguje hodnotenie článkov?

Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist