JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Zvyknúť si na chudobu

Kríza žánru | Editorial | Michal Havran ml. | 27.10.2015

_ma_small

Niektoré generácie prácu nepoznali. Hovorí sa o nej, ako starých rodičoch, čo zomreli skôr, ako sa narodili ich vnuci. Poznám také rodiny, väčšina z nich žije na juhovýchodnom Slovensku, trávil som s nimi istý čas, aby som pochopil, čo to znamená, žiť na okraji spoločnosti, na najvzdialenejšom zráze spoločnosti, keď vás k životu púta iba káblová televízia platená desaťpercentným úrokom od úžerníkov. Nevieme pochopiť, ako môžu mať takýto ľudia telefóny a kábel, koľkokrát sme to počuli, o utečencoch, alebo nezamestnaných. Ako keby sa ich život mohol zmeniť, keď sa vzdajú mobilu a zrušením televízie si nájdu prácu.

Chudoba je sociálnym ochorením a jej najneviditeľnejším príznakom, ktorý nepoznajú štatistiky, ani ekonómovia, alebo politici je vnútorný rozpad. Chudoba mení človeka na existenciu vylúčenú nie iba zo spoločenstva, ale aj zo seba samého. Žiť vo vlastnom, vykostenom živote, v podobe nepoužiteľného želé po záruke a počúvať koučov a expertov, aby ste sa dali dokopy, mali viac vôle, a niekam sa prihlásili je horšie ako otrava porušenou mantrou. Lenže chudoba je depresia, nočná mora, z ktorej sa nechcete prebudiť, nemôžete sa pohnúť, čím dlhšie v tom idete, tým viac sa váš svet zmenšuje.

A teraz že veď sa starajme o našich bezdomovcov a matky s deťmi a dokonca aj Rómov, lebo vždy to je lepšie, ako pomôcť chudákom z iného sveta. A doteraz ste kde boli? Keď sme ničili synapsy vzájomnosti, obyčajné pochopenie, keď sme týchto ľudí nepočúvali a označovali za socky. Teraz im chcete pomáhať, teraz sa vám nehnusia, už nie sú strojcami vlastných životov, zadlženými grázlikmi žijúcimi z podvodov a načierno zavedenej elektriny? Neverím vám ani slovo, chudobu považujete za prirodzenú súčasť spoločnosti, kontrastnú látku na meranie vašej vlastnej úspešnosti a splátkových kalendárov. Chudoba môže zmiznúť, nepotrebujeme k tomu utečencov, začína to jednoducho, že odjebaných ľudí aspoň počúvate, bez fašistického predsudku o tom, že predsa si zato môžu sami. Môže tam skončiť ktokoľvek. V najvzdialenejšom rohu Père-Lachaise je nenápadný hrob. Ležia v ňom pozostatky spisovateľa, vojvodu Auguste de Villiers de L'Isle-Adam. Preslávili ho Kruté poviedky. Predchodca symbolistov pochádzal z rodiny Philippe de Villiers de L'Isle-Adam, Veľmajstra Rádu Saint-Jean-de-Jérusalem. Hrob a obrad zaplatil Mallarmé a pár priateľov, dnes sa o miesto stará malá asociácia. V masovom hrobe živých mŕtvych sa o nás žiadna asociácia nepostará.

 

Článok vychádza v spolupráci s Nadáciou Milana Šimečku v rámci projektu Ako na chudobu?, ktorý bol podporený Islandom, Lichtenštajnskom a Nórskom prostredníctvom Programu Aktívne občianstvo a inklúzia, ktorý realizuje Nadácia Ekopolis v spolupráci s Nadáciou pre deti Slovenska a SOCIA - nadácia na podporu sociálnych zmien.

 

Bookmark and Share

Hodnotenie

7

Tento článok zatiaľ hodnotilo 311 čitateľov

Ako funguje hodnotenie článkov?

Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist