JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Najčítanejšie

Pohodom vchod!

Michal Havran ml.

Koľko chodiť?

Ľuboš Dojčan

Píšte všetci modrým perom

Michal Havran ml.

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Peter Weisenbacher

Ekonomika

Rozpočtové netransparentnosti

Ekonomika | Radovan Kavický | 28.01.2013

Otázka väčšej otvorenosti rozpočtu a rozpočtového procesu, rozpočtovej a fiškálnej politiky je mimoriadne relevantná v kontexte prebiehajúcej európskej, ale aj globálnej finančnej krízy. Krajiny, ktoré v tejto oblasti podnikli potrebné kroky a otvorili sa verejnej kontrole, získali nielen väčšiu dôveru trhov, ktorú si dlhodobo udržiavajú, ale dosiahli aj zníženie nákladov na prefinancovanie svojho verejného dlhu.

V zdravej Európe zdravá ekonomika

Ekonomika | Fedor Jagla | 17.09.2012

Slovo zdravie prestane byť iba slovom práve vo chvíli, keď sa podlomí. Vtedy sa stane tým najvytúženejším cieľom aký si môžeme dať. Aj v Európe sa zdravie stalo najcennejším vlastníctvom a zároveň témou číslo jeden Európskej Komisie. Až 23,5% populácie krajín EÚ totiž trpí chronickými ochoreniami a asi ďalších 19% má rôzne zdravotné problémy. Tieto čísla sú alarmujúce ako v súvislosti s výkonnosťou ekonomiky, tak s ohľadom na starnutie pracovnej sily.

Ekonomie se zbláznila

Ekonomika | Ivan Štampach | 18.05.2012

Objektivní terapie tupých škrtů vede tisíce lidí do bezvýchodné situace. Celé sociální skupiny přestávají být schopné udržet svůj standardní, třeba skromný způsob života. Hrozí jim exekuce, ztráta zaměstnání a ztráta bydliště.

Veľká Británia, recesia, ropný zlom– a my

Ekonomika | Juraj Mesík | 30.04.2012

Patrilo by sa dnes písať o programovom vyhlásení vlády SR, ale urobia to iní a navyše by to bola len forma meditácie nad novoročnými predsavzatiami: aj tie zväčša dožijú na prelome januára a februára.

Tretia priemyselná revolúcia

Ekonomika | Lenka Krištofová | 24.04.2012

Takmer dvesto rokov sme neobmedzene pálili uhlie, ťažili ropu a čerpali zemný plyn. Nakupovanie sa stalo koníčkom, nehnuteľnosti sa vo veľkom skupovali na dlh a aj na krátke vzdialenosti sa používali automobily. Nechceli sme vedieť, že nám narastá dlh, ktorý raz budeme musieť splatiť. Daňou za našu nerozvážnosť je nedostatok fosílnych palív, ale hlavne finančná kríza a klimatické zmeny, ktoré sa hlásia čoraz naliehavejšie.

Vec, ktorá sa v histórii makroekonómie nikdy nestala

Ekonomika | Paul Krugman | 08.12.2011

Bol Hayek dôležitou osobnosťou v histórii makroekonómie? Zďaleka nie, tvrdí v komentári pre New York Times profesor ekonómie Paul Krugman.

Eurokríza a Pakt stability a rastu

Ekonomika | Henning Meyer | 06.10.2011

V poslednom čase je jedným z často opakovaných mýtov príbeh o „kríze ako dôsledku necnosti“ – ak by len členské krajiny dodržiavali pravidlá Paktu stability a rastu, žiaden problém s eurom by sme nemali. Henning Mayer, editor Social Europe, však upozorňuje, že Pakt má v sebe od vzniku zakódované inherentné problémy, ktoré ho robia nevhodným nástrojom na dosiahnutie stability a rastu v menovej únii.

Daň EU z finančních transakcí není Tobinova. Přesto svůj smysl má

Ekonomika | Petr Jedlička | 30.09.2011

O budoucnosti i konkrétním obsahu poslední iniciativy Evropské komise se zatím ví příliš málo, než aby zasloužila nekritické jásání. Pro její odsudky to ale platí dvojnásob.

Fascinácia dlhom

Ekonomika | redakcia | 02.09.2011

V stredu prijalo Portugalsko plán najvýraznejších škrtov vládnych výdavkov za posledných 50 rokov. Urobilo to, aby splnilo podmienky naordinované Európskou úniou a Medzinárodným menovým fondom, výmenou za 78 miliardovú pôžičku z dočasného eurovalu. V tejto fascinácii dlhom, ovládajúcej diskusiu o kríze a jej riešeniach, stojí za to pripomenúť varovné slová ekonóma Paula Krugmana.

Pozri, kto to hovorí...

Ekonomika | Zolo Mikeš | 11.08.2011

Zníženie ratingu Spojených štátov agentúrou Standard & Poor's z AAA na AA+ nemožno brať na ľahkú váhu- ale preceňovať ho tiež netreba. Keď sa zamyslíme, čo za entitu tu vynáša súdy, ako tie súdy vynáša a čo sa v úsudkoch tejto ratingovej agentúry vlastne hovorí, zistíme, že zníženie ratingu je varovný signál, v žiadnom prípade však nie apokalypsa.

USA v krachu?

Ekonomika | Zolo Mikeš | 07.07.2011

Blížiaci sa termín, kedy už vláda Spojených štátov nebude schopná bez zmeny zákona požičať si od investorov ďalšie finančné prostriedky- 2. august tohto roku- upriamil pozornosť amerických voličov ale aj politikov na zvyšujúce sa zadlženie krajiny. Republikáni a Demokrati majú pritom diametrálne odlišné predstavy ako rekordný dlh štátu znížiť. Ide o skutočný stret dvoch rozdielnych ekonomických, ale aj filozofických koncepcií.

Bankrot (do 18 rokov neprístupné)

Ekonomika | Tiburon | 22.06.2011

Prežívame zlomové obdobie v dejinách západnej spoločnosti.

Euroval či bankový Euroválov ?

Ekonomika | Zolo Mikeš | 25.05.2011

Nie eurovalu bez prispenia bánk a bez vízie euroštátu

Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist