JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

ALEXANDER AČ: Potrebujeme biopalivá?

Kríza žánru | Ekonomika | Alexander Ač | 27.01.2008

_ma_small

ALEXANDER AČ: Potrebujeme biopalivá?

 Zdá sa, že problematiku biopalív obklopuje stále viac kontroverzie. Hlavnou motiváciou podpory ich využívania je znižovanie produkcie skleníkových plynov (podieľajúcich sa na globálnom otepľovaní) v dopravnom sektore. Vedľajším pozitívnym efektom je podpora vidieckych ekonomík. Automobilová a letecká doprava v Európe zodpovedá asi za 20% celkových emisií skleníkových plynov, takže z tohto pohľadu je ich podpora pochopiteľná. Výroba biopalív tiež môže do určitej miery prispieť k znižovaniu závislosti jednotlivých štátov na rope a tiež k oddialeniu príchodu takzvaného ropného zlomu. O tejto problematike sa po prvý krát v Českej republike obsiahlejšie zmieňujú známy český geológ Václav Cílek s fyzikom Martinom Kašíkom vo svojej knihe Nejistý plamen.

 

Negatívna stránka biopalív

 
 Nežijeme však v ideálnom svete, a naozaj veľkoplošné využívanie biopalív má svoje úskalia. O tom, že ich výroba má zmysel iba vtedy, ak sa pre pestovanie plodín, z ktorých sa vyrábajú, nerúbu alebo nevypaľujú  lesy, alebo iné ekosystémy, ktoré slúžia ako úložiská uhlíku, pravdepodobne nikto seriózny nepochybuje.

 Ukazuje sa však tiež, že záleží aj na tom, akú plodinu si pre biopalivo zvolíme. V jednej nedávnej štúdii, ktorej spoluatorom je nositeľ Nobelovej ceny za chémiu Paul Crutzen, autori neodporúčajú pestovanie kukurice a repky olejnej. V priebehu pestovania týchto plodín sa totiž do ovzdušia uvoľňuje oxid dusný  (v dôsledku hnojenia), ktorý je 300-krát účinnejší skleníkový plyn ako oxid uhličitý (CO2). Ako vypočítal Dave Reay z University of Edinburgh, ak by došlo k 7-násobnému zvýšeniu plochy pre pestovanie kukurice do roku 2022, tak ako to plánuje americký senát, v konečnom dôsledku by sa emisie skleníkových plynov z dopravy zvýšili o 6%. Takéto významné zvyšovanie pestovania poľnohospodárskych plodín tiež môže mať vplyv na zásoby a kvalitu vody. (Výborný článok sumarizujúci vplyv pestovania kukurice na zásoby vody v USA pre biopalivá pozri v angličtine tu.)

 Ďalšie negatívum je zvyšovanie cien potravín v niektorých oblastiach sveta (prognózu vývoja pestovania biopalív na ceny potravín pozri tu), aj keď príčiny tohto stavu je pravdepodobne potrebné vidieť v širších súvislostiach, ako napríklad celosvetový rast populácie či nepriaznivé počasie v oblastiach, kde sa pestujú potraviny. V posledných rokoch tiež ľudstvo viac potravín skonzumuje, ako dokáže vypestovať a zásoby potravín sa zatiaľ znižujú. Existujú však alternatívy.

 

Existujú alternatívy

 
 Podľa novej štúdie, publikovanej v časopise Proceeding of National Academy of Sciences,  by druh okrasnej trávy (Panicum Virgatum) mohol predstavovať vhodnú alternatívu k pestovaniu doteraz pestovaných plodín pre biopalivá. Pri optimálnom pestovaní (a pri započítaní celého cyklu pestovania a energetických vstupov) tejto plodiny by  totiž podľa autorov boli emisie skleníkových plynov nižšie až o 94% v porovnaní so spaľovaním benzínu. Podľa jedného zo spoluautorov štúdie, Kenetha Vogela z USDA (United States Department of Agriculture), celá myšlienka spočíva v tom, že biopalivá nebudú musieť „súťažiť“ s potravinami o pôdu. „Táto štúdia ukazuje, že tento druh trávy  je možné využívať ako energetickú plodinu na nevyužívaných pôdach a zároveň je možné získať rovnaké ekologické výhody,“ hovorí Vogel.

 
 Napriek tomu, že rozsiahle pestovanie biopalív čelí mnohým problémom, Európska Únia stále plánuje naplniť 10% podiel v pohonných hmotách  (pozri stratégiu EU pre podporu biopalív tu), sprísni však podmienky pre ich pestovanie, a to práve v dôsledku narastajúcich problémov a kritike vedcov a ekológov. Len čas ukáže, či toto sprísnenie prinesie želaný účinok a prispeje k potrebnému znižovaniu (alebo k spomaľovaniu rastu) emisií skleníkových plynov.

 

 

 

Bookmark and Share

Hodnotenie

6

Tento článok zatiaľ hodnotilo 186 čitateľov

Ako funguje hodnotenie článkov?

Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist