JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

DSSky: kto získal?

Kríza žánru | Ekonomika | Manuel Riesco | 16.06.2010

_ma_small

Predstavte si nasledovný príbeh: v ďalekej krajine (vystavenej častým zemetraseniam), sa významnej časti pracujúcich podarilo zabezpečiť si dôchodky.

 

Vytvorili  si spoločnú pokladnicu, do ktorej prispievali časťou svojej mzdy po dĺžku svojho  života. Na dôchodok odchádzali s doživotnou rentou, ktorej výšku určovala výlučne úroveň ich posledných platov ako aj počet odpracovaných rokov. Ženy mali právo odísť na dôchodok v šesťdesiatke, a výška ich renty sa vypočítavala rovnakým vzorcom ako u mužov, ktorí sa museli dožiť 65 rokov. Pokladnica bola spravovaná jednoducho, s veľmi nízkymi nákladmi. Každoročné príjmy sa dali presne vypočítať podľa počtu prispievateľov a ich priemernej mzdy. Z týchto zdrojov boli priamo vyplácané dôchodky, a približne tretinový prebytok zostával ako rezerva do budúcnosti. Prebytok bol bezpečne investovaný tak, aby priniesol čo najväčší úžitok poistencom, napríklad do štátnej infraštruktúry alebo dlhu. Príspevky aktívnych pracujúcich ako aj počet dôchodcov neustále rástli, aj keď percento nárastu bolo v prvom prípade oproti druhému takmer dvojnásobné, čo umožnilo v priebehu času dôchodky zvyšovať. Systém garantoval štát, a fungoval takmer polstoročie. Podobnú schému, poskytujúcu veľmi dôstojné dôchodky pre významnú časť obyvateľstva, zaviedli aj vyspelejšie krajiny.

 

Samozrejme, systém mal problémy, a úroveň dôchodku, aj keď bola zabezpečená, rástla, a predstavovala významnú proporciu posledných platov, bola pre väčšinu skromná, rovnako ako ich platy. Noviny začali dlhodobú kampaň každodenným publikovaním kritických článkov o sociálnej poisťovni, s katastrofickými prognózami ohľadom jej údajného nadchádzajúceho kolapsu. V takejto atmosfére prišlo niekoľko bankárov s nasledovnou ponukou: navrhli, aby pracujúci posielali svoje príspevky im, a nie do spoločnej pokladnice, ktorá z nich vyplácala renty ich súdruhom na dôchodku. Tvrdili, že v ich rukách sa mimoriadne rozmnožia a narastú, vďaka investovaniu na finančných trhoch. Ich propaganda ubezpečovala, že aj pri nižších príspevkoch bude výsledok omnoho lepší ako to, čo ponúkala sociálna poisťovňa. Štát tento návrh podporil, a tým, ktorí sa rozhodli pre zmenu poskytol dotáciu v pomere k prípevkom, ktoré už odviedli do starého systému. Spolu so zamestnávateľmi vytvoril tlak na to, aby sa pracujúci presunuli do nového systému, čo sa mu aj vo väčšine prípadov podarilo, a novým pracujúcim ani nedal na výber. Nebolo to zložité, veď išlo o diktatúru!

 

Prešlo štvrť storočia, počas ktorého administrátori systému a vláda každý deň zverejňovali mastné zisky fondov. Ale problémy sa začali objavovať, keď vláda zistila, že dvom tretinám poistencov, teda tým s nižšími príjmami, nový systém neposkytuje ani len minimálny dôchodok, ktorý im teda musel začať doplácať štát.

 

A v tom prišla veľká kríza, a fondy zrazu začali ohlasovať značné straty. Poisťovne, do ktorých musia poistenci pri odchode na dôchodok previesť všetok svoj majetok sústredený vo fondoch dôchodkových správcovských spoločností, aby im bola vyplatená renta, začali jedna za druhou krachovať.

 

Pracujúci chceli vedieť, čo sa stalo s peniazmi, ktoré do systému vložili. A keď sa to dozvedeli, od úžasu onemeli. Správcovia systému si z celkového objemu príspevkov do vrecka strčili každé tretie pesos! A zvyšné dve pesos požičali svojim kámošom, veľkým finančným skupinám, ktoré ich zainvestovali do riskantných obchodov. Kríza vymazala podstatnú časť údajných ziskov, ktoré dovtedy tak bombasticky ohlasovali.

 

Najhoršie je, že dôchodky vyplácané v rámci nového systému sú omnoho nižšie, ako tie, ktoré dostávajú tí, ktorí neopustili starý systém, a ktoré sú pri porovnateľnej pracovnej histórii vo väčšine prípadov dvojnásobné. V prípade žien sú škody ešte väčšie. Ženy zisťujú, že vzorec na výpočet ich dôchodku je iný ako pre mužov, čoho výsledkom sú o tretinu nižšie dôchodky, napriek tomu, že na dôchodok odchádzajú v rovnakom veku ako muži a s rovnakým majetkom vo fondoch. Ak sa odvážia skončiť pracovať v 60tke, ich dôchodky sú až o polovicu nižšie ako u mužov.

 

Bohužiaľ, toto nie je rozprávka. Je to presný popis skúsenosti čílskych pracujúcich, ako to dokazuje posledná štúdia Centro de Estudios Nacionales de Desarrollo Alternativo, CENDA.

 

Viac na:

 

http://mriesco-crisis.blogspot.com/2010/03/imagine-ud.html

 

Resultados para los Afiliados, de las AFP y Compañías de Seguros Relacionadas con la Previsión consideradas en su Conjunto, 1982-2008.

 

www.cendachile.cl

 


Autor je ekonómom pre Centrum Národných Štúdií a Alternatívny Rozvoj (CENDA), v Santiago de Chile

 

Bookmark and Share

Hodnotenie

8

Tento článok zatiaľ hodnotilo 113 čitateľov

Ako funguje hodnotenie článkov?

Diskusia

Naposledy pridaný: 02.09.2010 (Pišta)

Diskusia k článku obsahuje 95 príspevkov


Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist