JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Krédo svedkov DSSkových

Kríza žánru | Ekonomika | redakcia | 26.03.2008

_ma_small

„Pochodujeme síce na porážku ako teľce – ale tomu bolševikovi to aj tak natrieme!“ Analytik jednej zo slovenských DSS sa pre jetotak.sk pozastavuje nad situáciou na finančných trhoch. Vzhľadom na svoje pracovné zaradenie si autor neželá byť menovaný.

Najväčšia európska poisťovňa Allianz  ohlásila, že v dôsledku šíriacej sa krízy sa jej roztápajú zisky. Súbežne kľúčová banka pre nemeckých malých a stredných podnikateľov IKB Deutsche Industriebank znova volá na pomoc pred krachom štát – dosiaľ poskytnuté miliardy zjavne nestačia. To, že chudobnému aj voda z hrnca vykypí dokonale ilustruje takmer tragický osud Credit Suisse. V momente, keď už aj vo Švajčiarsku balansujú na lane nad finančnou priepasťou sa zdá, že tu už okrem českých penzijných fondov a samozrejme slovenských DSSiek nikto nič negarantuje.

Zoznam finančných domov, ktoré sa nachádzajú v rizikovej zóne vrchovatej nedôvery je pritom mimoriadne dlhý. Popri amerických (npkd Lehman Brothers...), alebo francúzskych (BNP Paribas, Société Générale, Crédit Agricole...); či nemeckých (Commerzbank, WestLB, Hypo Real Estate, Deutsche Bank...), sú na ňom dokonca aj čínske banky – nateraz Bank of China, ICBC a CCB. Do čoho presne slovenské DSSky investovali podstatnú časť z tých viac ako 55 miliárd slovenských korún? Sporitelia vedia svoje, a to im stačí: predsa do švajčiarskych dôchodkov.

Slováci sú totiž podľa všetkého veční optimisti. Priebežné odhady strát na finančných trhoch zaknihovaných od októbra 2007 do januára 2008 sa pohybujú okolo 7,7 triliónov dolárov. Pfffft! Hore komínom... Ani táto nepredstaviteľná suma, ani všetky superlatívy ktoré na adresu súčasnej krízy chrlia tie najväčšie svetové ekonomické kapacity, ktoré nadôvažok zjavne strácajú ideologickú pôdu pod nohami, ani fakt, že kríza sa len začala prejavovať, však spravodajcom a komentátorom na Slovensku ešte stále nespôsobujú vrásky na čele. Jeden príklad za všetky: nenapodobiteľný týždenník Trend, a jeho pohľad na prípad odvrátenia krachu jednej z najprestížnejších bánk na svete - Bear Stearns.

Tam, kde slovenský žurnalista len prekvapene krúti hlavou nad nízkou predajnou cenou, ako vždy unikajú hlbšie, a bolestné súvislosti. Okrem iného sa tak ku slovenskému čitateľovi nedostávajú dve mimoriadne dôležité informácie. Prvá o tom, že mnohé banky, predovšetkým, ale ani zďaleka nie len, v Spojených Štátoch Amerických, v posledných rokoch do špekulácií na finančných trhoch masívne investovali aj svoj vlastný kapitál. Pre niektoré banky takto vlastné investičné fondy priniesli až štvrtinu celkových ziskov. Druhá o tom, že americká ekonomika je pre svetový finančný trh neprehliadnuteľná v tom zmysle, že na to, aby mohla fungovať k sebe potrebuje pritiahnuť približne 70% celosvetových prebytkov platobných bilancií. Predstava, že v najhoršom prípade krkolomného prepadu dolára a vyhlásenia platobnej neschopnosti Spojených Štátov Amerických budú z krízy svet ťahať nové ekonomické centrá v Ázii alebo latinskej Amerike je prejavom usoplenej detinskosti.

Pred pár mesiacmi si možno niektorí ešte mysleli, že zopár investorov príde o ťažké sumy, iní práve teraz nájdu príležitosť zbohatnúť a život pôjde ďalej. Možno v rozprávkovom svete slovenských svedkov DSSkových je tomu tak dodnes. V skutočnom svete sa „americká“ finančná kríza prejavuje už veľmi jasne a nepríjemne. Odkedy sú centrálne banky nútené ozlomkrky znižovať úrokové sadzby, špekulanti sa v plnej sile vrhli na suroviny, ktorých ceny strmo stúpajú. Hospodárska recesia, nárast cien a nezamestnanosti, to nie sú dobré správy pre ľudí.

Špirála je roztočená, a vo veľkom svete už nik nikomu nedôveruje. Keď si centrálni bankári hodia sľučku, stavme sa, že znárodňovanie finančných strát špekulantov na anglický spôsob sa dočká nespočetných remakov. Možno potom očakávať vznik pravicových eskadier smrti na slovenský spôsob? Nie je isté, či by nábor medzi svedkami DSSkovými mal až taký úspech.

Bookmark and Share

Súvisiace články:

Hodnotenie

8

Tento článok zatiaľ hodnotilo 55 čitateľov

Ako funguje hodnotenie článkov?

Diskusia

Naposledy pridaný: 15.07.2008 (Nazor)

Diskusia k článku obsahuje 13 príspevkov


Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist