JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Teraz sme všetci Rómovia!

Kríza žánru | Európa | Lorenzo Marsili, Niccolo Milanese | 14.10.2010

_ma_small

Rómski občania Európskej únie majú rovnaké práva ako všetci ostatní európski občania a ich práva musíme brániť. Inak európske občianstvo nebude znamenať nič. Tento motív sa akosi stráca v mediálnej prestrelke, ktorá sa strhla po tom, ako Európsky parlament a členovia Európskej komisie odsúdili odsuny Rómov z Francúzska.

 Európsky parlament k zastaveniu odsunov vyzval 9. septembra. 14. septembra oznámila európska komisárka pre spravodlivosť a ľudské práva Viviane Redingová, že Európska komisia začne proti francúzskej vláde konať, ak sa potvrdí, že francúzske úrady sa dopúšťajú kolektívnej diskriminácie. Urobila tak po tom, ako sa do médií dostali kópie vládnych dokumentov, ktoré inštruujú úrady, aby konali špeciálne proti Rómom.

29. septembra Európska komisia potvrdila, že začína proti francúzskej vláde konať a oficiálne žiada francúzsku vládu, aby jej do 15. októbra podala vysvetlenie. Ak nebude uspokojivé, môžu nasledovať sankcie.

Medzitým sa viacerí politici postavili proti výrokom komisárky Redingovej, ktorá prirovnala odsuny k perzekuáciám, ku ktorým dochádzalo za II. svetovej vojny. Francúzska vláda spustila silnú mediálnu protiofenzívu. Bez ohľadu na to, či boli paralely komisárky oprávnené alebo nie, by sa mala európska verejnosť jasne postaviť za Európsku komisiu.

Verejnosť často Rómov vníma negatívne. Rómovia vôbec predstavujú v európskom kontexte jednu z najdiskriminovanejších skupín za ostatné storočia. Áno, je pravda, že ide o skupinu, ktorej vzdelanostná úroveň je často výrazne odlišná od zvyšku populácie. Mnohí žijú v zlých materiálnych podmienkach. Ale to neznamená, že má ktokoľvek právo zamerať sa kolektívne na túto etnickú skupinu a porušiť tak ich právo na slobodný pohyb v rámci Únie. To, čo Európa potrebuje, je pozitívny európsky program pre Rómov.

Problematický prístup nie je len vecou Francúzska. Kolektívne odsuny Rómov sa dejú napríklad aj v Taliansku. Tam dokonca pred niekoľkými rokmi skupina samozvaných ochrancov poriadku vypálila rómsky tábor po tom, ako politici začali verejne spájať Rómov s kriminalitou. V Maďarsku strana Jobbik explicitne založila svoju politickú agendu na protirómskych postojoch. Konflikty s rómskymi komunitami podnecované extrémistami  a antirómske pochody sa dejú v Maďarsku, Česku i na Slovensku. Nemecko plánuje vysídliť do Kosova v nasledujúcich rokoch 12 tisíc Rómov. Polovica z nich sú deti. Tie nehovoria ani srbsky ani albánsky a do Nemecka sa dostali v dôsledku nepokojov, ktoré v Kosove trvali od roku 1992. Rómovia sú terčom obmedzovania pohybu aj v Dánsku či Švédsku. Európska sieť proti rasizmu varovala, že sa vytvára atmosféra beztrestnosti pre protirómske akcie. Je na európskych inštitúciách, aby v tejto situácii podnikli rozhodné kroky.

Na podporu aktivíť európskych inštitúcií sme spustili petíciu, ku ktorej sa občania môžu pripojiť na našej webstránke (www.euroalter.com).

Tí z nás, ktorí veria v Európu rovnakých práv, dnes musia konať. Zvlášť v atmosfére, kde pokračujúca ekonomická kríza vedie k pnutiam a nenávisti. Musíme sa postaviť za konanie Európskej komisie a brániť naše práva, práva európskych občanov

 

Autori sú riaditeľmi European Alternatives

Text preložil Juraj Draxler, koordinátor EA na Slovensku

Bookmark and Share

Hodnotenie

6

Tento článok zatiaľ hodnotilo 62 čitateľov

Ako funguje hodnotenie článkov?

Diskusia

Naposledy pridaný: 21.07.2011 (dobry)

Diskusia k článku obsahuje 68 príspevkov


Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist