JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, sú v stanoch, pri teplote -4C utečenci, ktorí mohli a mali byť aj u nás by bolo zvrátené. Nemenej perverzné boli slova premiére Fica na staníckom sneme v ten istý deň.

_ma_small

Fašizmus, vo všetkých svojich podobách

Editorial | Lukáš Makovický | 28.10.2015

„Namiesto toho, aby bol politikou a ekonomikou vojny je nový fašizmus globálnou zhodou o bezpečnosti, udržiavaním 'mieru' o nič menej hrozného“, napísal v denníku Le Monde francúzsky filozof Gilles Deleuze. Pokračujúc, tento nový fašizmus funguje prostredníctvom „orchestrácie všetkých našich malých strachov, všetkých malých zúfalstiev, ktorá z nás robia mikro-fašistov povolaných na potlačenie každej podozrivej veci, každej podozrivej tváre, každého prisilného slova, v našich uliciach, v našich štvrtiach, v našich kinách.“ [1] Vo svojom kontexte môže toto konštatovanie pôsobiť banálne, no zároveň na ňom nie je takmer nič, čo by sa nedalo označiť za kontroverzné.

_ma_small

Zvyknúť si na chudobu

Editorial | Michal Havran ml. | 27.10.2015

Niektoré generácie prácu nepoznali. Hovorí sa o nej, ako starých rodičoch, čo zomreli skôr, ako sa narodili ich vnuci. Poznám také rodiny, väčšina z nich žije na juhovýchodnom Slovensku, trávil som s nimi istý čas, aby som pochopil, čo to znamená, žiť na okraji spoločnosti, na najvzdialenejšom zráze spoločnosti, keď vás k životu púta iba káblová televízia platená desaťpercentným úrokom od úžerníkov. Nevieme pochopiť, ako môžu mať takýto ľudia telefóny a kábel, koľkokrát sme to počuli, o utečencoch, alebo nezamestnaných. Ako keby sa ich život mohol zmeniť, keď sa vzdajú mobilu a zrušením televízie si nájdu prácu.

_ma_small

Vláda expertov

Editorial | Rado Geist | 26.10.2015

Podľa Európskej komisie má hospodárske riadenie v EÚ posilniť vytvorenie národných rád pre konkurencieschopnosť – nezávislých inštitúcií, ktoré majú vládam dávať odporúčania v oblastiach súvisiacich s konkurencieschopnosťou ekonomík.

_ma_small

Čas sa hrozivo míňa

Editorial | Rado Geist | 19.10.2015

S blížiacim sa termínom globálnej klimatickej konferencie v Paríži rastie pravdepodobnosť, že sa na nej nezrodí zmysluplná dohoda o obmedzení emisií skleníkových plynov. Zlyhanie, ktoré si nemôžeme dovoliť.

_ma_small

Keby všetky bubny sveta

Editorial | Tibor Ferko | 14.10.2015

Keby milióny bubnov bubnovalo po celom svete na ratu, azda by to zmiernilo odpudivé správanie sa predpokladanej väčšiny voči migrantom. Lebo väčšina má sklon prijímať signály z odinakiaľ, len ak prehlušia dupot domácich odporcov. Podľa toho, čo potárali podajedni nami vyvolení v parlamente, ale aj nami nevolení v médiách, pán prezident nemá oporu v nich, a kto vie u koho doma, ale naisto ju má aj bez bubnov v širšom európskom priestore.

_ma_small

Halt! Grenze – nevstupovať!

Slovensko | Ján Sklenár | 13.10.2015

V krajine pod Tatrami si každý žije svoj malý mikrokozmos. Cez deň sa ponáhľa, aby našporil, samozrejme čo najviac. Večer vyčerpaný ukladá deti do postele a keď mu ešte oči slúžia, otvára web.

_ma_small

Socializmus a budovanie štátu

Európa | Roman Jančiga | 12.10.2015

Ferdinand Peroutka vo svojom opus magnum Budování státu spomína, ako sa v predvojnovej slovenskej spoločnosti pestoval špecifický druh politiky, ktorý sa sústredil na tvorbu kvetnatých deklarácií a snenie o veľkej budúcnosti Slovenska.

_ma_small

Merkollande v Štrasburgu

Editorial | Rado Geist | 12.10.2015

Stredajšie vystúpenia Angely Merkelovej a Françoisa Hollanda v Európskom parlamente boli naozaj symbolické. Symbolizovali hĺbku problémov, ktorým Európa čelí, a neexistenciu vízie, ako ich riešiť. Je mnoho dobrých dôvodov žiadať, aby Európa bola jednotná. Otázkou je, aká má byť a pre koho.

Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist