JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, sú v stanoch, pri teplote -4C utečenci, ktorí mohli a mali byť aj u nás by bolo zvrátené. Nemenej perverzné boli slova premiére Fica na staníckom sneme v ten istý deň.

_ma_small

Gardista v nás!

Editorial | Miroslav Tížik | 24.08.2015

Každý, kto v lete precestoval Slovensko, alebo má aspoň troška pamäť na svoje staršie výlety po jeho regiónoch, si určite všimol, že krajina je stále doslova posiata pamätníkmi a tabuľami s menami tých, ktorí boli popravení, brutálne zavraždení alebo umučení fašistami, gardistami a ich domácimi prisluhovačmi (ako je to doslovne mnoho krát uvedené). Média sa však v týchto dňoch sústreďujú len na podobne tragické, no mierou krvavosti a brutality neporovnateľné udalosti, spojené s inváziou spojeneckých (doslovne) vojsk Varšavskej zmluvy do Československa v auguste 1968. Mohlo by sa zdať, že udalosti z leta 1968 sú bližšie našim súčasníkom, no zobrazovanie a prezentácia invázie v mnohých médiách a na sociálnych sieťach naznačuje aj iné vysvetlenie pre dnes už zjavné prepisovanie histórie.

_ma_small

Diskriminácia kresťanov

Editorial | Jaroslav Drobný | 21.08.2015

Európe i svetu bolo slovenskou vládou oznámené, že prijmeme dvesto kresťanských utečencov zo Sýrie. Slovensko sa okamžite dostalo do svetových médií ako krajina diskriminujúca utečencov na základe vierovyznania.

_ma_small

Polčas rozpadu - medzi demokraciou a fašizmom

Editorial | Peter Cibulka | 17.08.2015

V roku 1992 sa Slovensko stalo prvýkrát samostatnou krajinou. Nikdy predtým naša krajina neokúsila takú mieru slobody a zároveň zodpovednosti za vlastnú existenciu. Ak sa obzrieme za seba na všetky tie predchádzajúce storočia, je až neuveriteľné, že práve my sme súčasťou tohto fascinujúceho obdobia.

_ma_small

Humanizmom zmagorená kaviareň a nenávistný hlas Boží

Editorial | Arpád Soltész | 12.08.2015

Predseda strany, ktorá má v názve slobodu a solidaritu, vyslovil názor, že pokiaľ ide o otázku afrických utečencov „je prostý ľud ďaleko rozumnejší, ako politici zmagorení európskym humanizmom“ (sic). Veru, hlas Boží humanizmom zmagorený nebýva. Ani dnes, ani nikdy v minulosti, ani v otázke migrantov, ani v žiadnej inej. Akurát nie v každom období prejavuje rovnakú odvahu a nie vždy zaznieva rovnako nahlas.

_ma_small

Grexit nie je riešením

Editorial | Tomáš Hellebrandt | 10.08.2015

Nedávno ukončené dejstvo Gréckej drámy, ktorého ústrednou témou bola otázka odchodu Grécka z eurozóny zlúčilo na jednej strane názorovej barikády veľmi pestrú skupinu protagonistov. Takzvaný Grexit podporovali mnohí ľavičiari, ktorí v ňom videli možnosť vymaniť Grécko z dusiaceho zovretia rozpočtových úspor ako aj mnohí pravičiari, ktorí naopak dúfali, že následný prepad Gréckej ekonomiky bude výstrahou Európskym voličom pred Marxistickým populizmom. Za jeden povraz ťahali nacionalisti, ktorí škodoradostne sledovali krízu európskej integrácie a eurofederalisti, ktorí dúfali, že odchodom najprotivnejšieho člena sa posilní únia pravidiel a zodpovednosti.

_ma_small

Pravidlá a záujmy

Editorial | Rado Geist | 04.08.2015

Počas súčasnej krízy sme to počuli mnohokrát: možno by to bolo rozumné riešenie, ale je to proti pravidlám Európskej únie. Lenže tie sa vždy prispôsobovali mocenským záujmom.

_ma_small

Sto kresťanov

Editorial | Juraj Buzalka | 29.07.2015

Európskou udalosťou leta na Slovensku sa nestala grécka kríza, akoby sa dalo očakávať vzhľadom na peniaze, ktoré bude obyvateľov naďalej stáť. Hlavné miesto v uhorkových debatách zaujali utečenci, pomoc ktorým ich stojí bagateľ. Slovenská utečenecká dráma má viacero dejstiev, ba mení aj žáner, keď sa zvrtne na komédiu, aby bola na konci skôr tragická. V nej premiér päťmiliónovej členskej krajiny EÚ – zdroja najväčšej európskej emigrácie po Írsku a dlhodobo najxenofóbnejšej pri prijímaní azylantov -- s vážnou tvárou navrhne, že z počtu nateraz štyridsaťtisíc úbožiakov v preplnených táboroch na juhu Európy prijme jedno celé sto.

_ma_small

Is ISIS ISIS? alebo k politickej ekonómii start-upových nádorov (názorov/národov)

Editorial | Lukáš Makovický | 27.07.2015

Je vysoko pravdepodobné, že členovia ISIS čítajú start-upovú literatúru. Stačí si všimnúť tri základné prvky, prostredníctvom ktorých je zabezpečovaná jeho formácia – 1. dôraz na vytvorenie značky, „branding“ (bez ohľadu na to, či sa niekomu politika ISIS páči alebo nie, počul o nej, rovnako ako bez ohľadu na to, či má/nemá rád/a hamburgre, počul/a o McDonald's) 2. mobilizácia zdrojov prostredníctvom sociálnych sietí (či už prostredníctvom priamych fyzických stretnutí so známymi, alebo cez mobily, facebook, Twitter, atď.) 3. ochota podstúpiť maximálne riziko pri akejkoľvek operácii.

Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist