JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, sú v stanoch, pri teplote -4C utečenci, ktorí mohli a mali byť aj u nás by bolo zvrátené. Nemenej perverzné boli slova premiére Fica na staníckom sneme v ten istý deň.

_ma_small

Neutralita a jej úskalia

Editorial | Daniel Šmihula | 22.07.2015

V českých a slovenských pomeroch (zrejme pod vplyvom príkladu susedného Rakúska a nie tak ďalekého a prosperujúceho Švajčiarska a tiež reminiscencií na názory, ktoré sa vyskytovali v r. 1968-69) je neutralita témou, ktorá sa v istých intervaloch vracia. Spájajú sa s ňou obyčajne úplne fantastické a nerealistické očakávania.

_ma_small

Arabskú jar treba zničiť!

Editorial | Jaroslav Drobný | 20.07.2015

Stalo sa nedobrým zvykom poniektorých mienkotvorných politických komentátorov, že svoje názory vydávajú za fakty, ktoré netreba ničím dokazovať. Stačí na nich trvať a každý prípadný kritický hlas v lepšom prípade statočne odignorovať, v horšom umlčať hordou „diskutujúcich“ pochlebovačov.

_ma_small

Mravčanie stredoeurópskeho tigra

Editorial | Rado Geist | 16.07.2015

Postoje a vystupovanie slovenskej vlády v rokovaniach medzi Gréckom a medzinárodnými veriteľmi sledujem s nemým úžasom. Nadpráca, ktorú vykonávajú pre Berlín, sa dá vysvetliť len ako neuveriteľná krátkozrakosť, alebo cynická krátkodobá kalkulácia.

_ma_small

Rozum, inštinkt a tanky

Európa | Rado Geist | 14.07.2015

„Rozum a inštinkt musia byť v rovnováhe“, tvrdieval slepý doktor Reiniš v českom filme Choking hazard. Účastníci jeho kurzu zmyslu života si však ponaučenia nevzali k srdcu. A tak sa ezoterický víkend v horskom hoteli Halali zmenil na krvavý zombie masaker. Záchranu priniesla až Dáda Patrasová. A jej tank.

_ma_small

Západná orientácia 1. ČSR a historické poznámky Jána Čarnogurského

Slovensko | Roman Jančiga | 13.07.2015

Zvykne sa zdôrazňovať, že štúdiom histórie sa človek dokáže poučiť z minulých chýb a že sa vďaka tomu môže často lepšie orientovať v aktuálnych dilemách a problémoch. S týmto názorom sa možno stretnúť najmä pri analýzach politiky a medzinárodných vzťahov. Znalci histórie sú vďaka tomu občas (nesprávne) považovaní za prorokov. V konzervatívnej časti spoločnosti je toto prorocké privilégium reprezentované úvahami Jána Čarnogurského.

_ma_small

Európa na rázcestí

Európa | Peter Švík | 09.07.2015

V najbližších hodinách a dňoch sa rozhodne o budúcnosti a charaktere Európy. I keď sa to z krajiny krivých zrkadiel, kde verejnej debate o Grécku dominujú národné stereotypy a eschatologická viera v slovo reforma, nezdá, nech už bude vyústenie prebiehajúcej drámy akékoľvek, nevyhnutne to bude mať aj dôsledky na fungovanie menovej únie a na to, čo anglický ekonóm John Williamson pomenoval ako Washingtonský alebo aj neoliberálny konsenzus. Inak povedané ide o tzv. politiku úsporných opatrení (austerity), ktorú MMF, Svetová banka a americké ministerstvo financií forsírovali pri manažmente štátnych dlhových kríz v krajinách tretieho sveta ale aj počas transformácie post-komunistických krajín.

_ma_small

Grécke mýty

Európa | Martin Kugla | 06.07.2015

Gréci sa na rokovaniach správali ako ľavicová mládežnícka úderka, čím kompletne naštvali partnerov. Veritelia, najmä pod vplyvom Nemecka, v urazenej odvete naordinovali recept, o ktorom už vedia, že nefunguje. Zamietajú aj odpustenie, či reštrukturalizáciu dlhu, aj keď si uvedomujú, že takto je nesplatiteľný. Má táto situácia po referende racionálne riešenie?

_ma_small

Grécke referendum: začiatok konca života na dlh?

Európa | Juraj Mesík | 06.07.2015

Pôvodne mal byť tento text o 20. výročí vyvraždenia 8000 bosnianskych moslimov v Srebrenici - bezpečnej zóne OSN - srbskými zabijakmi, a o dôsledkoch ktoré mala táto masová vražda na neskoršie činy či ne-činy Západu inde, napríklad v Kosove. Tam Západ zopakovaniu vraždenia v štýle Srebrenica II proti vôli všetkých „mieroľubov“ zabránil. Srebrenica bola tragédia ale rok pred ňou neochota riskovať životy západných vojakov v Rwande nezabránila vraždeniu, v ktorom zahynul milión ľudí.

Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist