JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Koniec medzinárodnej hegemónie USA

Trumpova vláda očividne naznačuje koniec medzinárodnej hegemónie USA. Medzinárodný hegemón vie definovať pravidlá, ktoré nachádzajú ...

[Joachim Becker]

Amerikán

Jeden môj priateľ vyhral v lotérii zelenú kartu a z Rumunska emigroval do Spojených Štátov Amerických. Ako o pár rokov neskôr s pokorou ...

[Tiburon]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, sú v stanoch, pri teplote -4C utečenci, ktorí mohli a mali byť aj u nás by bolo zvrátené. Nemenej perverzné boli slova premiére Fica na staníckom sneme v ten istý deň.

_ma_small

Is ISIS ISIS? alebo k politickej ekonómii start-upových nádorov (názorov/národov)

Editorial | Lukáš Makovický | 27.07.2015

Je vysoko pravdepodobné, že členovia ISIS čítajú start-upovú literatúru. Stačí si všimnúť tri základné prvky, prostredníctvom ktorých je zabezpečovaná jeho formácia – 1. dôraz na vytvorenie značky, „branding“ (bez ohľadu na to, či sa niekomu politika ISIS páči alebo nie, počul o nej, rovnako ako bez ohľadu na to, či má/nemá rád/a hamburgre, počul/a o McDonald's) 2. mobilizácia zdrojov prostredníctvom sociálnych sietí (či už prostredníctvom priamych fyzických stretnutí so známymi, alebo cez mobily, facebook, Twitter, atď.) 3. ochota podstúpiť maximálne riziko pri akejkoľvek operácii.

_ma_small

Neutralita a jej úskalia

Editorial | Daniel Šmihula | 22.07.2015

V českých a slovenských pomeroch (zrejme pod vplyvom príkladu susedného Rakúska a nie tak ďalekého a prosperujúceho Švajčiarska a tiež reminiscencií na názory, ktoré sa vyskytovali v r. 1968-69) je neutralita témou, ktorá sa v istých intervaloch vracia. Spájajú sa s ňou obyčajne úplne fantastické a nerealistické očakávania.

_ma_small

Arabskú jar treba zničiť!

Editorial | Jaroslav Drobný | 20.07.2015

Stalo sa nedobrým zvykom poniektorých mienkotvorných politických komentátorov, že svoje názory vydávajú za fakty, ktoré netreba ničím dokazovať. Stačí na nich trvať a každý prípadný kritický hlas v lepšom prípade statočne odignorovať, v horšom umlčať hordou „diskutujúcich“ pochlebovačov.

_ma_small

Mravčanie stredoeurópskeho tigra

Editorial | Rado Geist | 16.07.2015

Postoje a vystupovanie slovenskej vlády v rokovaniach medzi Gréckom a medzinárodnými veriteľmi sledujem s nemým úžasom. Nadpráca, ktorú vykonávajú pre Berlín, sa dá vysvetliť len ako neuveriteľná krátkozrakosť, alebo cynická krátkodobá kalkulácia.

_ma_small

Rozum, inštinkt a tanky

Európa | Rado Geist | 14.07.2015

„Rozum a inštinkt musia byť v rovnováhe“, tvrdieval slepý doktor Reiniš v českom filme Choking hazard. Účastníci jeho kurzu zmyslu života si však ponaučenia nevzali k srdcu. A tak sa ezoterický víkend v horskom hoteli Halali zmenil na krvavý zombie masaker. Záchranu priniesla až Dáda Patrasová. A jej tank.

_ma_small

Západná orientácia 1. ČSR a historické poznámky Jána Čarnogurského

Slovensko | Roman Jančiga | 13.07.2015

Zvykne sa zdôrazňovať, že štúdiom histórie sa človek dokáže poučiť z minulých chýb a že sa vďaka tomu môže často lepšie orientovať v aktuálnych dilemách a problémoch. S týmto názorom sa možno stretnúť najmä pri analýzach politiky a medzinárodných vzťahov. Znalci histórie sú vďaka tomu občas (nesprávne) považovaní za prorokov. V konzervatívnej časti spoločnosti je toto prorocké privilégium reprezentované úvahami Jána Čarnogurského.

_ma_small

Európa na rázcestí

Európa | Peter Švík | 09.07.2015

V najbližších hodinách a dňoch sa rozhodne o budúcnosti a charaktere Európy. I keď sa to z krajiny krivých zrkadiel, kde verejnej debate o Grécku dominujú národné stereotypy a eschatologická viera v slovo reforma, nezdá, nech už bude vyústenie prebiehajúcej drámy akékoľvek, nevyhnutne to bude mať aj dôsledky na fungovanie menovej únie a na to, čo anglický ekonóm John Williamson pomenoval ako Washingtonský alebo aj neoliberálny konsenzus. Inak povedané ide o tzv. politiku úsporných opatrení (austerity), ktorú MMF, Svetová banka a americké ministerstvo financií forsírovali pri manažmente štátnych dlhových kríz v krajinách tretieho sveta ale aj počas transformácie post-komunistických krajín.

_ma_small

Grécke mýty

Európa | Martin Kugla | 06.07.2015

Gréci sa na rokovaniach správali ako ľavicová mládežnícka úderka, čím kompletne naštvali partnerov. Veritelia, najmä pod vplyvom Nemecka, v urazenej odvete naordinovali recept, o ktorom už vedia, že nefunguje. Zamietajú aj odpustenie, či reštrukturalizáciu dlhu, aj keď si uvedomujú, že takto je nesplatiteľný. Má táto situácia po referende racionálne riešenie?

Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2017 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist