JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Najčítanejšie

Pohodom vchod!

Michal Havran ml.

Koľko chodiť?

Ľuboš Dojčan

Píšte všetci modrým perom

Michal Havran ml.

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Peter Weisenbacher

Le Monde diplo

Antonio Gramsci, myslenie, ktoré sa stalo svetovým

Le Monde diplo | Razmig Keucheyan | 19.10.2012

Prečo to, čo bolo možné v Rusku v roku 1917, čiže revolúcia proletariátu, všade inde stroskotalo? Ako je možné, že v tomto období je hnutie porazené vo všetkých ostatných európskych krajinách – v Nemecku, v Maďarsku, ale aj v Taliansku, keď robotníci na severe krajiny okupujú v rokoch 1919-1920 svoje továrne počas niekoľkých mesiacov?

APOKALYPTICKÍ DOMASEDI

Le Monde diplo | Denis Duclos | 12.10.2012

Naučiť sa pestovať fazuľu, karfiol alebo repu: upiecť si vlastný chlieb, chovať hydinu alebo zavariť marmeládu, uchovať mechy so zrnom, vyliečiť sa pomocou aloe vera, upliesť sveter, spojazdniť dieselový motor kuchynským olejom, zbierať dažďovú vodu, urobiť svoju chatu energeticky sebestačnou atď. Toto všetko sa môže javiť nevinné, priam vítané. Pre „prepperov“ – stúpencov „preppingu“ (z ang. preparation – príprava) – však nejde iba o aktivitu na krátenie si času, ale o tréning pre pravdepodobnú budúcnosť.

Africkí vojaci z Iraku upadli do zabudnutia

Le Monde diplo | Alain Vicky | 09.07.2012

„Okamžite som pochopil, že som práve urobil najväčšiu chybu v mojom živote. Ale bolo už príliš neskoro. Podpísal som to na rok. Musel som sa zachovať ako muž.“, vzdychne si Bernardi, zapojený cez americkú súkromnú bezpečnostnú spoločnosť v Iraku.

GRÉCKO, VYVIAZNE Z KRÍZY, OPUSTÍ EURO

Le Monde diplo | Costas Lapavitsas | 29.06.2012

Grécka kríza sa priblížila k bodu, z ktorého nie je návrat. Rozhodnutia, ktoré sa Atény pripravili prijať ovplyvnia v priebehu najbližších rokov vývoj európskeho projektu. Komentátori odhadujúci Grécko ako „malú krajinu“ – nereprezentujúcu viac ako 2% európskeho hrubého domáceho produktu – a domnievajúci sa, že dopad gréckej explózie bude pohodlne zadržaný možno celkom neprijali plnú váhu momentálnej pohromy.

Georges Ibrahim Abdallah, bývalý politický väzeň

Le Monde diplo | Marina Da Silva, Alain Gresh | 18.05.2012

Strávil vo väzení viac času ako p. Nelson Mandela. Je, spolu s niekoľkými Palestínčanmi ako aj s bojovníkom Čiernych panterov Mumia Abu-Jamalom alebo s americkým indiánom Leonardom Peltierom, jeden z najstarších politických väzňov na svete.

ŠETRENIE PRICHÁDZAJÚCE Z ĎALEKA

Le Monde diplo | Mona Chollet | 12.04.2012

Prísnosť, úspornosť, snahy, obete, disciplína, striktné pravidlá, bolestivé opatrenia silne doliehajú na naše uši svojimi silnými moralistickými konotáciami a terminológia krízy sa završuje intrigovaním.

Riziká vojny proti Iránu

Le Monde diplo | Gary Sick | 15.03.2012

Irán bez nukleárnej zbrane je prijateľnejší ako Irán, ktorý by ňou bol vyzbrojený. Dokonca i Teherán to pripúšťa. Stály signatár zmluvy o nešírení jadrových zbraní (TNP), súhlasí s inšpekciami jeho hlavných základní medzinárodnou agentúrou pre atómovú energiu (AIEA). A jej vodcovia, v prvom rade ajatolláh Khamenei pravidelne vyhlasuje, že držanie, výroba alebo použitie zbraní tohto druhu je v rozpore s islamom.

Keď 1% znamenalo pokrok

Le Monde diplo | Alexander Cockburn | 03.03.2012

Port Huron, hodinu cesty na sever od Detroitu, jún 1962. Študenti za demokratickú spoločnosť (Students for a Democratic society, SDS) dospeli ku prvej dohode.

Americký pôvod maximálnej mzdy

Le Monde diplo | Sam Pizzigati | 27.02.2012

Medzi mnohými požiadavkami vynesenými aktivistami hnutia Obsaďte Wall Street je jedna, ktorej korene siahajú ďaleko do histórie Spojených štátov: požiadavka zavedenia stropu pre vysoké príjmy.

Maďarsko, laboratórium novej pravice

Le Monde diplo | G. M. Tamás | 20.02.2012

Práca, domov, rodiny, národ, mladosť, zdravie a poriadok, to sú hodnoty, ktorých sa dožaduje maďarský premiér Viktor Orbán. Vďaka nim dúfa v zachovanie opory v strednej vrstve, pracovitej a zdravej. Jeho pravicovo nacionalistická vláda je rozhodnutá ponúknuť práve toľko, čo zástupcovia zahraničia, ktorí aj v samotnom Maďarsku oponujú jeho liberálnej a autoritatívnej politike. Momentálne európske napomínania slúžia svojmu účelu.

Anonymous, maskovaný protest

Le Monde diplo | Felix Stalder | 03.02.2012

Pôsobivé počítačové útoky vedené v mene slobody prejavu a sociálnej spravodlivosti pod označením “Anonymous“ sa znásobujú.

Krízy demokratického kapitalizmu

Le Monde diplo | Wolfgang Streeck | 20.01.2012

Deň čo deň, udalosti, vyznačujúce sa aktuálnou krízou nás učia, že „trhy“ odteraz diktujú štátom vlastné pravidlá. Údajné demokracie a suveréni predpisujú limity tomu, čo môžu urobiť pre svojich občanov a zarážajú koncesiami, ktoré od nich musia vymáhať.

Ako štáty a podniky kontrolujú internet

Le Monde diplo | Antoine Champagne | 15.01.2012

Po páde Tripolisu navštívila novinárka z Wall Street Journal, Margaret Coker, centrum na odpočúvanie ľudu, na základe čoho skonštatovala, že vskutku všetko bolo kontrolované: internetová sieť, mobilné telefóny GSM (Globálny systém pre mobilnú komunikáciu) a pripojenia internetové aj telefónne prostredníctvom satelitu.

Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist