JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Obsadenie Wall Street a nespokojnosť ľudu

Kríza žánru | Le Monde diplo | Jeff Goodwin | 19.11.2011

_ma_small

Kríza kapitalizmu vyvolala protesty a povstania v rôznych bohatých či chudobných krajinách.

Rozpočtové škrty a spochybnenie konvencií upravujúcich postavenie zamestnancov verejnej správy spustili začiatkom tohto roka v USA sled dôležitých udalostí predovšetkým vo  Wiskonsine kde pochodovali stovky tisíc ľudí, ktoré obsadil sídlo štátneho zhromaždenia v Milwaukee[1]. Pravdepodobne najradikálnejšie hnutie sa objavilo len nedávno. Vzniklo začiatkom septembra v malom verejnom parku v obchodnej štvrti Manhattan a hnutie s názvom Obsaďte Wall Street (OWS) sa rýchlo rozšírilo do stoviek amerických miest. Na rozdiel od protestov vo Wiskonsine, OWS nebolo vytvorené ako reakcia na konkrétny zákon alebo politické opatrenia ale vyjadruje skôr odsúdenie finančnej moci vo všetkých jej formách, ekonomickej ako aj politickej.

 

Deklarácia o obsadení mesta New York zostavená aktivistami OWS jednoznačne špecifikuje ciele hnutia: „Píšeme pre tých , ktorí sa cítia podvedení nadnárodnými spoločnosťami, aby vedeli, že my sme ich spojenci. Ako jednotní ľud vidíme realitu: že budúcnosť ľudstva si vyžaduje spoluprácu svojich členov; (...) že demokratická vláda odvodzuje svoju moc od ľudí, ale firmy si nepýtajú nikoho súhlas na využívanie ľudí a planéty a že žiadna skutočná demokracia nie je možná ak jej podmienky diktuje ekonomická sila. Prichádzame k vám v čase kedy nadnárodné spoločnosti, ktoré  uprednostňujú zisk pred ľuďmi, vlastný záujem pred spravodlivosťou a útlak pred rovnosťou riadia naše vlády./ Prichádzame k vám v čase kedy sú naše vlády riadené nadnárodnými spoločnosťami, ktoré uprednostňujú zisk pred ľuďmi, vlastný záujem pred spravodlivosťou a útlak pred rovnosťou.

 

Aj na plagátoch protestujúcimi v Zuccotti Park, iba kúsok od amerického finančného chrámu, sa vynímajú podobné heslá: « Demokracia, nie plutokracia » ; «Wall Street obsadila vládu - Obsaďme Wall Street! » ; « Podniky nie sú ľudia », a pod. Sústreďujúc sa na banky a finančné inštitúcie, OWS definuje ekonomickú moc ako hladný zdroj problémov u 99% populácie. V krajine, kde kapitalizmus nikdy nevyvolal viac než sporadickú a okrajovú kritiku je takéto tvrdenie významným politickým aktom.

 

Aktivisti OWS v New Yorku nie sú marxisti. Útočia skôr na finančnú ziskuchtivosť ako na kapitalizmus ako taký. V tomto ohľade sú porovnateľní s pobúreným ľudom, ktorý sa v súčasnosti mobilizuje od Madridu po Atény. Taktika nepretržitej okupácie verejného priestoru vychádza zjavne z ľudových zhromaždení, ktoré sa uskutočnili v januári na námestí Tahrir v Káhire[2]. Nejedná sa iba o hnutie proti nezamestnanosti, sporeniu, konfiškácii nehnuteľností, obmedzeniu odborárskych slobôd, ničeniu životného prostredia alebo zadlženosti študentov, ktorá v Spojených štátoch dosiahla tisíc miliárd dolárov[3]. OWS zahŕňa každú z týchto príčin nezabúdajúc pritom na ich spojitosť s mocou ničiacou financie.

 

Môže sa už toto hnutie dva mesiace od jeho vzniku chváliť víťazstvom? Niet pochýb, že demonštranti vyvolali po celej krajine vlnu diskusií na témy, ktoré doteraz len zriedka nachádzali právoplatné miesto na verejnosti. OWS  takisto odštartovala stále sa zvyšujúci počet pochodov, zhromaždení, politických iniciatív v New Yorku a v jeho okolí a so zameraním sa na symbolické miesto vhodné na mobilizáciu mnohých skupín so špecifickými požiadavkami – odborov, združení mestských štvrtí, študentov, odporcov vojny, ekológov – vzbudila tiež záujem médií a verejnosti: odteraz môžeme hovoriť s jemnými črtami o “koalícii OWS“, ktorá spája všetky tieto kategórie.

 

Kľúčovou otázkou však naďalej ostáva či sa tomuto hnutiu podarí premeniť hnev a energiu, ktoré vynaložil do politického úsilia schopného znepokojiť svojich oponentov. Aktivisti z OWS sú prevažne študenti a mladí alebo dočasne nezamestnaní, ktorí nehrajú žiadnu významnú úlohu z pohľadu bánk a podnikov, ktoré tak značne odsúdili. Aby hnutie získalo na sile, musí sa obrátiť na organizácie lepšie zaopatrené voči škodiacemu vplyvu moci, počnúc  odbormi. Avšak práve tie, oslabené už pred krízou, sú dnes oslabené ešte viac. Vedúci veľkých hlavných odborov (so zriedkavými výnimkami) opatrne odsúdili spôsoby konania a protitrhové postoje OWS, na obranu pritom tvrdia, že rozumejú príčinám nespokojnosti ľudu. Dokonca vodcovia nadnárodných spoločností sa nezáväzne vyjadrili v súvislosti s hnutím a pozmenili vyjadrenia o kapitalizme sformulovanom demonštrantmi v kritike zneužívania systému: John Stumpf, generálny riaditeľ finančnej spoločnosti Wells Fargo, tvrdí, že rozumie znepokojeniu a hnevu demonštrantov a M. Jeff Immelt, generálny riaditeľ spoločnosti General Electric sa vyjadril „počúvam ich“[4] .

 

Ďalšia hrozba, ktorá tlačí na demonštrantov  z Wall Street pochádza zo strany demokratov, ktorí by nemali nič proti odklonu ich hnutia v prospech jeho volebných záujmov. Samozrejme, ako nedávno uviedol bývalý minister práce za prezidenta Clintona, M. Robert Reich,  vidieť demokratickú stranu, ako sa náhle búri proti bankám a nadnárodným korporáciám, by bolo nanajvýš prekvapivé. Strana až príliš závisí od ich peňazí, médií a sietí na to, aby si tieto zložky znepriatelila, poštvala proti sebe. Ale to v žiadnom prípade neodradí niektorých demokratických kandidátov  prezentovať sa budúci rok voličom ako nemilosrdní ničitelia majetkových pomerov, dúfajúc, že sa im ujde aspoň nejaké podiely z tohto sporu. Čo sa týka prejavu z Acheville, Severná Karolína, zo 17 októbra, Obama obvinil republikánov, že chcú nechať bankárov z Wall Street robiť si čo chcú.

Upustí hnutie (OWS) od stratégie obnovy? Je to celkom pravdepodobné zo strany tvrdého jadra aktivistov,  ktoré opätovne odmieta tradičnú politickú akciu. «Obsadenie Wall Street je post- politické hnutie, ktoré sa snaží prekonať zlyhanie strán, hovorí  jedna z nich. Združuje ľudí, ktorí si myslia, že majú moc zmeniť veci od základu a tých, čo nepotrebujú Wall Street alebo politikov, aby to dosiahli».  „Zmeniť veci“ bez Wall Street?  Celkom iste.  Ale bez organizácii?

Veci sa javia chúlostivejšie ako tie, ktoré tvoria druhý okruh koalície OWS - odbory a študentské organizácie. Pravdepodobne nezostanú imúnne voči demokratickým sirénam. Je možné, že  aj medzi dnešnými najentuziastickejšími manifestujúcimi by niektorí  mohli zmeniť smerovanie hneď ako sa otvorí volebné obdobie.

 

Jeff Goodwin – Profesor sociológie na New York University. Autor No Other Way Out: States and Revolutionnary Movements, 1945-1991, Cambridge University Press, 2001

Preklad vznikol v rámci spolupráce so študentami  z Efpolit www.efpolit.org

Preklad: Dominika Kosárová, Dominika Kekeláková, Simona Nemcová, Veronika Smažáková

 

 


[1] Lire Rick Fantasia, « Sursaut du mouvement social américain », Le Monde diplomatique, avril 2011.

 

[2] Lire Max Rousseau, « Le mouvement des immobiles », Le Monde diplomatique, juillet 2011

[3] Tim Mak, « Unpaid student loan top $1 trillion », Politico, 19 octobre 2911. www.politico.com

[4] Shannon Bond et Jeremy Lemer, « Corporate leaders say they understand protests », Financial Times, Londres, 18 octobre 2011.

 

Bookmark and Share

Hodnotenie

6

Tento článok zatiaľ hodnotilo 26 čitateľov

Ako funguje hodnotenie článkov?

Diskusia

Naposledy pridaný: 21.11.2011 (Dedo)

Diskusia k článku obsahuje 16 príspevkov


Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist