JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Najčítanejšie

Pohodom vchod!

Michal Havran ml.

Koľko chodiť?

Ľuboš Dojčan

Píšte všetci modrým perom

Michal Havran ml.

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Peter Weisenbacher

Blog Ľudské práva

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Blog Ľudské práva | Peter Weisenbacher | 13.12.2016

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, sú v stanoch, pri teplote -4C utečenci, ktorí mohli a mali byť aj u nás by bolo zvrátené. Nemenej perverzné boli slova premiére Fica na staníckom sneme v ten istý deň.

Fidel Castro v kontextu místa a doby

Blog Ľudské práva | Vendula Filipova | 12.12.2016

Levicová uskupení studenoválečné Latinské Ameriky měla společný osud – podlehla tlaku Spojených států. Kuba Fidela Castra představuje výjimku. Jeho cesta byla možná jediná, která tuto výjimku - tedy udržení svobodné vůle slabého státu - umožnila. Avšak za cenu tvrdé perzekuce opozice a mezinárodní izolace.

Odporovať Číne je strategický záujem Slovenska

Blog Ľudské práva | Peter Weisenbacher | 03.11.2016

Čína nie je a ani tak skoro (ak vôbec) nebude najväčšia ekonomika sveta, Európska Únia je. Kto to nevie nerozumie ekonómii ani politike. Niektorí hovoria, že stretávania sa s Dalajlámom, zastávanie sa demokracie, slobody a ľudských práv voči Číne môžu chcieť, alebo robiť iba nereálni a naivní romantici žijúci mimo realpolitiku, ale čo ak je to naopak?

Podat ruku nebo strhnout do propasti?

Blog Ľudské práva | Vendula Filipova | 28.07.2016

Před pár dny média přinesla zprávu o muži muslimského vyznání, který ve Švédsku odmítal potřást kolegyním v zaměstnání rukou, kvůli čemuž dostal výpověď. Zpráva opět otevřela prostor pro diskuzi o hranicích svobody náboženského vyznání a ideálu genderové rovnosti.

Čo môžeme spraviť pre lepšiu Európu

Blog Ľudské práva | Alena Krempaská | 16.06.2016

DiEM25, hnutie za skutočnú demokraciu v EÚ, ktoré založil Yanis Varoufakis a signatármi sú i také osobnosti ako Noam Chomsky, Slavoj Žižek, Julian Assange či Ada Colau, je síce aktívne iba krátko, ale už za pár mesiacov svojej existencie stihlo nastoliť zaujímavú a zmysluplnú agendu, za ktorú sa určite oplatí postaviť.

Boj proti sexuálnemu vykorisťovaniu

Blog Ľudské práva | Parfait Onanga-Anyanga | 12.04.2016

Pred pár dňami som sa zobudil do ďalšieho dňa poznačeného novým hrozným obvinením príslušníkov mierových síl slúžiacich v mierovej misii OSN v Stredoafrickej republike (MINUSCA), ktorú vediem. Prečítal som si, že mierové sily údajne znásilnili 14-ročné dievča v malom meste, v odľahlejšom stredoafrickom regióne tejto rozsiahlej krajiny. Len čo som začal reagovať na tieto šokujúce správy, dostal som informácie o nových obvineniach, ktorých skutky sa mali stať v rokoch 2014 a 2015 a na ktoré ma upozornili moji kolegovia z organizácií UNICEF a UNHCR.

Totalitné hnutia, ľahostajnosť a nedôvera

Blog Ľudské práva | Martin Kovanič | 24.03.2016

Napriek tomu, že triumf Kotlebovcov stále nevieme dostato ne pochopiť a už vôbec nie vysvetliť, dá sa predpokladať, že neprišiel v týchto voľbách náhodne. Úspech hnutia takéhoto charakteru si vyžaduje naplnenie určitých špecifických podmienok. Tieto podmienky sa až priveľmi podobajú tomu, čo identifikovala Hannah Arendt, ako podmienky pre úspech totalitných hnutí vo svojom diele Pôvod totalitarizmu. Nechám preto prehovoriť ju.

Nezávislosť NGO?

Blog Ľudské práva | Peter Weisenbacher | 18.02.2016

Čo to je a je to na Slovensku vôbec dosiahnuteľné?

Manifest za demokratizáciu Európy DiEM25: posledná šanca?

Blog Ľudské práva | Alena Krempaská, Peter Weisenbacher | 11.02.2016

Európska Únia bude buď demokratickejšia alebo sa rozpadne! Takto zaslovil dôvod vzniku novej európskej občianskej iniciatívy DiEM25, ktorá si dáva za cieľ zachrániť EU a posilniť ľudské práva, jej zakladateľ Janis Varoufakis.

Sledovanie po Paríži

Blog Ľudské práva | Martin Kovanič | 26.11.2015

Teroristické útoky v Paríži z trinásteho novembra tohto roku opäť otvárajú diskusie o potrebe masového sledovania (čiže mechanizmov sledovania, ktoré nie sú cielené, ale plošné) za účelom predchádzania akcií teroristov. Nový vývoj môže priniesť stoosemdesiat stupňový obrat, keďže opatrenia v poslednom čase boli skôr príklonom k ochrane súkromia.

Načo nám je naše súkromie?

Blog Ľudské práva | Martin Kovanič | 24.09.2015

Právo na súkromie patrí medzi základné ľudské práva a slobody. Aj slovenská ústava zaručuje nedotknuteľnosť osoby a jej súkromia. Toto právo može byť narušené len v prípadoch určených zákonom – čo sa deje najčastejšie v súvislosti s udržiavaním bezpečnosti a fungovaním štátnej správy. V poslednej dobe sa do popredia dostávalo najmä napätie medzi právom na súkromie a bezpečnosťou a hľadanie vhodnej hranice suspendovateľnosti tohto práva za účelom udržiavania bezpečnosti. Táto diskusia sa sčasti dotkla aj Slovenska – a to najmä kvôli návrhu na plošné zhromažďovanie metadát pre potreby boja proti terorizmu.

“Lúzer” nádejou sociálnej demokracie?

Blog Ľudské práva | Alena Krempaská | 17.09.2015

V Británii si cez víkend labouristi zvolili za predsedu človeka, ktorý posledné mesiace vyvolával paniku ešte aj u konzervatívcov. Jedni tvrdia, že je to začiatok konca, druhí, že je politickou nádejou. Jeremy Corbyn.

Solidarita s utečencami

Blog Ľudské práva | Matej Ivančík | 18.06.2015

Slovensko sa málokedy dokázalo zomknúť pre nejakú pozitívnu ideu, zväčša sa u nás zvykneme vymedzovať voči všetkému novému, čo „útočí“ na našu úžasnú „autentickú“ kultúru a tradíciu. Nie je tomu inak ani v prípade pripravovaného pochodu proti utečencom. Pochopiteľne, ani demokratická otvorená spoločnosť nie je schopná zabrániť existencii extrémnej pravice, problém však nastane, keď sa xenofóbne, rasistické a nacionalistické názory stanú prirodzenou súčasťou verejnej diskusie.

Blog pripravujeme v spolupráci s Inštitútom ľudských práv (IĽP) a jeho cieľom je prinášať témy a opomínané ľudsko-právne aspekty globálneho diania. Editorom blogu je riaditeľ IĽP Peter Weisenbacher. IĽP je nezisková, apolitická, členská a aktivistická organizácia.

Viac informácií o IĽP a možnostiach podporiť, alebo sa zapojiť do ochrany ľudských práv nájdete na stránke www.ludskeprava.sk a novinky facebook.com/ludskeprava

Kontakt: blog@ludskeprava.sk

Realizované s finančnou podporou Ministr. zahraničných vecí a európskych záležitostí SR v rámci dotačného programu Podpora a ochrana ľudských práv a slobôd. Za obsah je výlučne zodpovedný Inštitút ľudských práv.

Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist