JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Simon Theur: TTIP, jeho víťazi a porazení

Únik dôverných dokumentov z rokovaní o Dohode o transatlantickom obchodnom a investičnom partnerstve (TTIP) v pondelok 25. apríla potvrdil ...

[Kriteko]

Milý Martin

Keď som si po Veľkej noci pozrel internet a zdrvený pochopil, že na dohodnuté stretko sa nebudeš môcť dostaviť, spomenul som si, ako som ...

[Tiburon]

Boj proti sexuálnemu vykorisťovaniu

Pred pár dňami som sa zobudil do ďalšieho dňa poznačeného novým hrozným obvinením príslušníkov mierových síl slúžiacich v ...

[Parfait Onanga-Anyanga]

Blog Ľudské práva

Boj proti sexuálnemu vykorisťovaniu

Blog Ľudské práva | Parfait Onanga-Anyanga | 12.04.2016

Pred pár dňami som sa zobudil do ďalšieho dňa poznačeného novým hrozným obvinením príslušníkov mierových síl slúžiacich v mierovej misii OSN v Stredoafrickej republike (MINUSCA), ktorú vediem. Prečítal som si, že mierové sily údajne znásilnili 14-ročné dievča v malom meste, v odľahlejšom stredoafrickom regióne tejto rozsiahlej krajiny. Len čo som začal reagovať na tieto šokujúce správy, dostal som informácie o nových obvineniach, ktorých skutky sa mali stať v rokoch 2014 a 2015 a na ktoré ma upozornili moji kolegovia z organizácií UNICEF a UNHCR.

Totalitné hnutia, ľahostajnosť a nedôvera

Blog Ľudské práva | Martin Kovanič | 24.03.2016

Napriek tomu, že triumf Kotlebovcov stále nevieme dostato ne pochopiť a už vôbec nie vysvetliť, dá sa predpokladať, že neprišiel v týchto voľbách náhodne. Úspech hnutia takéhoto charakteru si vyžaduje naplnenie určitých špecifických podmienok. Tieto podmienky sa až priveľmi podobajú tomu, čo identifikovala Hannah Arendt, ako podmienky pre úspech totalitných hnutí vo svojom diele Pôvod totalitarizmu. Nechám preto prehovoriť ju.

Nezávislosť NGO?

Blog Ľudské práva | Peter Weisenbacher | 18.02.2016

Čo to je a je to na Slovensku vôbec dosiahnuteľné?

Manifest za demokratizáciu Európy DiEM25: posledná šanca?

Blog Ľudské práva | Alena Krempaská, Peter Weisenbacher | 11.02.2016

Európska Únia bude buď demokratickejšia alebo sa rozpadne! Takto zaslovil dôvod vzniku novej európskej občianskej iniciatívy DiEM25, ktorá si dáva za cieľ zachrániť EU a posilniť ľudské práva, jej zakladateľ Janis Varoufakis.

Sledovanie po Paríži

Blog Ľudské práva | Martin Kovanič | 26.11.2015

Teroristické útoky v Paríži z trinásteho novembra tohto roku opäť otvárajú diskusie o potrebe masového sledovania (čiže mechanizmov sledovania, ktoré nie sú cielené, ale plošné) za účelom predchádzania akcií teroristov. Nový vývoj môže priniesť stoosemdesiat stupňový obrat, keďže opatrenia v poslednom čase boli skôr príklonom k ochrane súkromia.

Načo nám je naše súkromie?

Blog Ľudské práva | Martin Kovanič | 24.09.2015

Právo na súkromie patrí medzi základné ľudské práva a slobody. Aj slovenská ústava zaručuje nedotknuteľnosť osoby a jej súkromia. Toto právo može byť narušené len v prípadoch určených zákonom – čo sa deje najčastejšie v súvislosti s udržiavaním bezpečnosti a fungovaním štátnej správy. V poslednej dobe sa do popredia dostávalo najmä napätie medzi právom na súkromie a bezpečnosťou a hľadanie vhodnej hranice suspendovateľnosti tohto práva za účelom udržiavania bezpečnosti. Táto diskusia sa sčasti dotkla aj Slovenska – a to najmä kvôli návrhu na plošné zhromažďovanie metadát pre potreby boja proti terorizmu.

“Lúzer” nádejou sociálnej demokracie?

Blog Ľudské práva | Alena Krempaská | 17.09.2015

V Británii si cez víkend labouristi zvolili za predsedu človeka, ktorý posledné mesiace vyvolával paniku ešte aj u konzervatívcov. Jedni tvrdia, že je to začiatok konca, druhí, že je politickou nádejou. Jeremy Corbyn.

Solidarita s utečencami

Blog Ľudské práva | Matej Ivančík | 18.06.2015

Slovensko sa málokedy dokázalo zomknúť pre nejakú pozitívnu ideu, zväčša sa u nás zvykneme vymedzovať voči všetkému novému, čo „útočí“ na našu úžasnú „autentickú“ kultúru a tradíciu. Nie je tomu inak ani v prípade pripravovaného pochodu proti utečencom. Pochopiteľne, ani demokratická otvorená spoločnosť nie je schopná zabrániť existencii extrémnej pravice, problém však nastane, keď sa xenofóbne, rasistické a nacionalistické názory stanú prirodzenou súčasťou verejnej diskusie.

Sadomasochisti bulváru aj v roku 2015

Blog Ľudské práva | Peter Weisenbacher | 09.04.2015

Screenshotovanie súkromnej komunikácie sociopatmi a jej zverejňovanie bulvárom začína naberať patologické rozmery.

Hanba morálne ničivej hrdosti

Blog Ľudské práva | Matej Ivančík | 12.03.2015

Nie je dôležité presvedčiť zopár magorov o tom, že prvý Slovenský štát nie je hoden osláv, ale nepripustiť takú spoločenskú klímu, ktorá by fungovala v intenciách slepého nacionalizmu, ktorý navyše ignoruje a prekrúca fakty. Nevšíma si reálne trendy, geopolitiku a všetko dianie podriaďuje fiktívnemu nacionalistickému konštruktu. 14. marec je symbol, ktorý v sebe nesie odkaz na obdobie, v ktorom nemáme na čo byť hrdí.

Referendum je mŕtve

Blog Ľudské práva | Marek Holka | 12.02.2015

Ešte pred niekoľkými rokmi by sa veľká časť zástancov progresívnych a radikálne demokratických hnutí zhodla na potrebe sfunkčnenia inštitútu referenda ako najvyššieho nástroja participatívnej demokracie. Možností sa ponúkalo viacero – zníženie alebo úplné zrušenie kvóra pre platnosť referenda, zníženie počtu podpisov vyžadovaných na jeho vyhlásenie, zavedenie povinného ľudového hlasovania o niektorých otázkach. Zneužitie tohto inštitútu zdanlivo nehrozilo, ústava predsa v článku 93 jasne a výslovne uvádza, že predmetom referenda nemôžu byť základné práva a slobody, dane, odvody a štátny rozpočet. Dnes je všetko inak.

Kráľ Abdullah: smútime za súputníkom ISILu?

Blog Ľudské práva | Alena Krempaská | 29.01.2015

Svetoví lídri sa predbiehajú v oslavných vyjadreniach na adresu mŕtveho saudského kráľa. Zomrel “náš spojenec”, akoby to nebola hlava jedného z najbrutálnejších režimov na svete, v ktorom je zákonom spolitizovaná vetva islamu, tá istá, ktorú uplatňuje aj ISIL, ktorý pre zmenu bombardujeme ako úhlavného nepriateľa. Povedzme si pravdu a objektívne zbilancujme pôsobenie panovníka.

Dôkaz príkladom

Blog Ľudské práva | Andrej Lúčny | 27.01.2015

Ak ste o dôkaze príkladom nikdy nepočuli, je to úplne v poriadku. Logika takú metódu nepozná. Napriek tomu sme dôkazmi príkladom denne doslova bombardovaní. Príčina sa volá propaganda.

Blog pripravujeme v spolupráci s Inštitútom ľudských práv (IĽP) a jeho cieľom je prinášať témy a opomínané ľudsko-právne aspekty globálneho diania. Editorom blogu je riaditeľ IĽP Peter Weisenbacher. IĽP je nezisková, apolitická, členská a aktivistická organizácia.

Viac informácií o IĽP a možnostiach podporiť, alebo sa zapojiť do ochrany ľudských práv nájdete na stránke www.ludskeprava.sk a novinky facebook.com/ludskeprava

Kontakt: blog@ludskeprava.sk

Realizované s finančnou podporou Ministr. zahraničných vecí a európskych záležitostí SR v rámci dotačného programu Podpora a ochrana ľudských práv a slobôd. Za obsah je výlučne zodpovedný Inštitút ľudských práv.

VideoFotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2016 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist