JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

4 mesiace so Snowdenom -vyhlásenie S. Harrison

Kríza žánru | Blog Ľudské práva | Sarah Harrison | 18.11.2013

_ma_small

Ako novinárka som strávila posledné štyri mesiace s informátorom NSA (Národnej bezpečnostnej agentúry) Edwardom Snowdenom a cez víkend som konečne docestovala do Nemecka.

Pracovala som V Hong Kongu ako súčasť WikiLeaks tímu, ktorý sprostredkoval poskytnutie azylu pre Snowdena a vyjednal jeho bezpečný odchod z Hong Kongu za uplatnením si svojho nároku na poskytnutie azylu.Cestovala som s ním na spoločnej ceste do Latinskej Ameriky, keď Spojené štáty zrušili jeho pas, nasledovala som ho do Ruska. Ďalších 39 dní som s ním zostala v tranzitnom priestore letiska Moskva - Šeremetievovo, kde som mu pomáhala s vybavovaním žiadostí o azyl v 21 krajinách, vrátane Nemecka, a úspešne zabezpečovala jeho azyl v Rusku, napriek značnému tlaku zo strany Spojených štátov. Potom som s ním zostala až kým si náš tím nebol istý, že si našiel bývanie a bol oslobodený od akýchkoľvek vládnych zásahov. Zatiaľ čo je Edward Snowden v bezpečí a pod ochranou, kým jeho vízum pre azylantov na dobu 9 mesiacov platí, zostáva ešte veľa práce, ktorú treba urobiť.

Boj Snowdena proti štátnemu dohľadu a za transparentnosť vlády je ten, ktorý WikiLeaks - a mnoho ďalších - bojuje a bude pokračovať v boji naďalej. WikiLeaks bojuje za mnoho vecí - bojujeme proti nevypočitateľnej sile a vládnemu utajovaniu publikovaním analýz a dokumentov pre všetkých, ktorých to ovplyvňuje a poskytovaním verejnosti spojenie s jej históriou. Preto bojujeme za prípady na súdoch a čelíme vyšetrovaniam bezprecedentnej poroty v Spojených štátoch, WikiLeaks pokračuje v boji za ochranu zdrojov. Vyhrali sme bitku o Snowdenovu bezprostrednú budúcnosť, vojna však pokračuje ďalej. Už po niekoľkých dňoch strávených v Nemecku bolo povzbudzujúce vidieť ako sa ľudia spájajú a volajú po tom, aby ich vláda urobila , čo je potrebné urobiť - preskúmať odhalenia špionáže NSA a poskytnúť Edwardovi Snowdenovi azyl. Spojeným štátom by už nemalo byť dovolené pokračovať v špehovaní každého človeka na celom svete alebo prenasledovanie tých, ktorí hovoria pravdu. Snowden je v súčasnej dobe v bezpečí v Rusku, ale sú tu informátori a zdroje, pre ktoré to neplatí.

Chelsea Manning bola predmetom krutého zaobchádzania zo strany Spojených štátov a v súčasnej dobe je odsúdená na 35 - ročný trest odňatia slobody za odhaľovanie pravej podstaty vojny. Jeremy Hammond čelí v New Yorku 10 -ročnému väzeniu za údajné poskytnutie dokumentov, ktoré odhaľujú sledovanie. Dúfam, že som ukázala dobrý príklad. S právnou podporou môžu informátori hovoriť pravdu a udržať si svoju slobodu. Agresívne taktiky sú použité proti novinárom, vydavateľom a odborníkom, ktorí odvážne pracujú na tom, aby vynášali pravdu na svet. Glenn Greenwald, Laura Poitras a Jacob Appelbaum sú všetci v efektívnom exile. Barrett Brown je obžalovaný pre podávanie správ o neetických praktikách sledovania. Môj editor Julian Assange má napriek americkým hrozbám azyl, ale Spojené kráľovstvo mu odmieta umožnenie naplno si toto právo uplatniť, porušuje tak zákon. Britská vláda zadržiava tiež Davida Miranda podľa britského zákona o terorizme za spoluprácu s Laurou Poitras a Glennom Greenwaldom.

Britský zákon o terorizme definuje terorizmus ako „akciu alebo hrozbu akcie“ určenej na ovplyvňovanie akejkoľvek vlády „z politických alebo ideologických dôvodov“. Nariaďuje akcie, ktoré zasahujú do fungovania elektronického systému (t.j. hromadné sledovacie programy NSA) alebo o ktorých vláda tvrdí, že predstavujú „riziko“ pre časť verejnosti. Mal by byť nezmysel navrhovať, že národná bezpečnostná žurnalistika, ktorej účelom je robiť vládu poctivejšou alebo výkon základného práva na súkromie sú nazývané terorizmom, ale to je o tom, ako si UK zvolilo interpretáciu tohto zákona. Takmer každý príbeh publikovaný GCHQ (vládne komunikačné ústredie) a NSA spadajú pod výklad slova terorizmus podľa UK vlády. Ako odozvu mi naši právnici poradili, že nie je bezpečné sa vrátiť domov. Úlohou tlače je hovoriť pravdu o moci. A napriek tomu za robenie našej práce sme prenasledovaní. Ja hovorím, že tieto agresívne a ilegálne taktiky na umlčanie nás - vymýšľanie svojvoľných právnych výkladov, horlivé obviňovania a neprimerané tresty, nesmú byť povolené. Stojím za všetkými tými zastrašovanými a prenasledovanými za podávanie pravdy verejnosti.

V tejto dobe utajovania a zneužívania moci je len jedno riešenie - transparentnosť. Ak sú naše vlády tak ohrozené, že nám nechcú povedať pravdu, potom musíme urobiť krok vpred a uchopiť to sami. Pokiaľ sa ľudia jednoznačným dokladom o primárnych zdrojoch dokumentov nebudú môcť brániť. Ak nám toto naše vlády nebudú poskytovať, potom to musíme vziať na seba. Keď vykročia informátori, musíme za nich zabojovať, aby boli ostatnými podporovaní. Keď sú umlčaní, musíme byť ich hlasom. Keď sú lovení, musíme byť ich štítom. Keď sú pod zámkom, musíme ich oslobodiť. Dať im za pravdu nie je zločin. Sú to naše dáta, naše informácie, naša história. Musíme zabojovať, aby sme ich vlastnili. Odvaha je nákazlivá.

Berlín, streda 6. 11. 2013

Preložila Jana Gajdošíková

Bookmark and Share

Súvisiace články:

Hodnotenie

7

Tento článok zatiaľ hodnotilo 100 čitateľov

Ako funguje hodnotenie článkov?

Diskusia

Naposledy pridaný: 21.11.2013 (Peter X)

Diskusia k článku obsahuje 7 príspevkov


Blog pripravujeme v spolupráci s Inštitútom ľudských práv (IĽP) a jeho cieľom je prinášať témy a opomínané ľudsko-právne aspekty globálneho diania. Editorom blogu je riaditeľ IĽP Peter Weisenbacher. IĽP je nezisková, apolitická, členská a aktivistická organizácia.

Viac informácií o IĽP a možnostiach podporiť, alebo sa zapojiť do ochrany ľudských práv nájdete na stránke www.ludskeprava.sk a novinky facebook.com/ludskeprava

Kontakt: blog@ludskeprava.sk

Realizované s finančnou podporou Ministr. zahraničných vecí a európskych záležitostí SR v rámci dotačného programu Podpora a ochrana ľudských práv a slobôd. Za obsah je výlučne zodpovedný Inštitút ľudských práv.

Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist