JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Ambasáda USA opäť vymýva mozgy

Kríza žánru | Blog Ľudské práva | Zolo Mikeš | 31.07.2014

_ma_small

Už to začína. Ambasáda USA na Slovensku zrejme dostala z Washingtonu jasnú úlohu- presvedčiť Slovákov o výhodnosti zmluvy o zavedení zóny voľného obchodu (TTIP) medzi Spojenými štátmi a EÚ. Ambasáda však pri presadzovaní tejto priority úplne stráca aj zvyšky súdnosti.

Chce sa pritom podotknúť, že už tradične. Ak si na ambasáde niečo zaumienia, tak sú presvedčení, že stačí trošku pritlačiť a hlúpi Slováci im to zožerú. Bolo tomu tak aj za agresie USA proti Iraku. Veľvyslanectvo USA si vtedy začalo pozývať na svoju pôdu novinárov z dôležitejšich periodík a "tĺklo kaleráby do hlavy (príklad metód ambasády v tajnom dokumente preloženom na WikiLeaks Slovensko).

Chceli nás silou mocou  presvedčiť, že Sadám má nukleárne zbrane. V mene toho usporiadali hneď niekoľko tlačových konferencií najčastejšie s nejakou gumou v Pentagone, ktorá nám "objektívne" potvrdila, že oni to práve objavili, že tomu jest naozaj tak. Ale pozor, tá guma to urobila cez satelitný telefón priamo z Pentagonu, čo novínárom pracovníci ambasády aj niekoľkokrát zdôraznili a zrejme dúfali, že sa z toho po..... Proste mali sme byť tak ohromení, že my sme tí vyvolení, ktorí dostávame správy cez satelitný telefón priamo zo zdroja, že sme sa mali vykašľať na obsah tých správ, neoverovať si ich a presvedčiť verejnosť o americkej pravde.

Podobne postupuje ambasáda i teraz, v prípade TTIP. Spojila sa s Podnikateľskou alianciou Slovenska (PAS), ktorá  tvrdí, že podľa nejakej štúdie "V prípade úplnej liberalizácie transatlantického obchodu sa pre slovenskú ekonomiku očakáva nárast hrubého domáceho produktu o 3,96 až 4,22 percenta v dlhšom časovom horizonte. V dôsledku toho vraj má vzniknúť 27 tisíc nových pracovných miest, prínos pre slovenskú ekonomiku bude údajne 3,6 miliardy eur, čo je prepočte 1700 eur na domácnosť. No a na základe čoho možno tieto ružové perspektívy očakávať? To už naznačil zas samotný veľvyslanec USA na Slovensku, Theodor Sedgwick, ktorý spojenectvo ambasády s PAS zvestoval osobne. Vraj z otvorenia trhu bude profitovať slovenský automobilový priemysel, ktorého výrobky sa začnú presadzovať v USA. Podľa Sedgwicka by export slovenských automobiliek do USA mal vzrásť po zavedení TTIP o 140 percent...

To je pritom asi taká pravda, ako že Sadám mal jadrové zbrane. Každý, kto žil aspoň chvíľu v Spojených štátoch vie, že autá sa vozia odtiaľ sem a nie naopak. Sú totiž vačšinou podstatne lacnejšie- príklady si každý môže nájsť na internete, ja som to vyskúšal aj v reále a verte, oplatí sa to. Takže otvorenie trhu bude mať presne opačný efekt ako tvrdí americký veľvyslanec- TTIP slovenský automobilový priemysel zruinuje, lebo americké autá sa na Slovensko z USA začnú voziť masovo.

Keď nám novinárom vtedy na ambasáde tvrdili tie nezmysly o Iraku, postavili sme sa k tomu rôzne. Ja som sa odmietol takou hlúposťou čo i len zaoberať a do mesiaca som už nebol šéfom zahraničného oddelenia Pravdy. Jeden z novinárov sa zas tváril, že im to žerie a niektoré "fakty" Pentagónu zo satelitného telefónu v článkoch vo "svojom" periodiku publikoval. Dnes je šéfredaktorom.

O motivácii PAS k spojenectvu s ambasádou si môže každý myslieť svoje. Každopádne "PAS zároveň upozorňuje, že profity liberalizácie transatlantického obchodu nie sú automatické, po jej spustení. Veľmi dôležité bude, ako sa nastaví aj podnikateľské prostredie, ktoré sa na Slovensku každoročne zhoršuje. Tento negatívny trend totiž potvrdzujú takmer všetky relevantné prieskumy." Toto komentovať asi ani netreba.

V koho záujme je navodenie amerického podnikateľského prostredia? Kto má záujem na tom, aby podnikatelia nemuseli platiť zamestnancom zdravotné poistenie? Kto bude profitovať, ak ani na Slovensku nebudú mať ženy právo na materskú dovolenku? Rušenie práv, ktoré si vydobili generácie pre nami, plánovanie masového potláčania ľudských práv ako vyšité.

Vymývanie mozgov spojené s TTIP začalo, každý si chce utrhnúť svoj diel. Myslia si pritom, že sme padlí na hlavu alebo sa tak aspoň budeme tváriť, lebo veď oni si nás aj tak nakoniec všetkých kúpia. Alebo zničia. Alebo sa o jedno z tých dvoch aspoň pokúsia.

---Diskusia---

Bookmark and Share

Súvisiace články:

Hodnotenie

8

Tento článok zatiaľ hodnotilo 566 čitateľov

Ako funguje hodnotenie článkov?

Blog pripravujeme v spolupráci s Inštitútom ľudských práv (IĽP) a jeho cieľom je prinášať témy a opomínané ľudsko-právne aspekty globálneho diania. Editorom blogu je riaditeľ IĽP Peter Weisenbacher. IĽP je nezisková, apolitická, členská a aktivistická organizácia.

Viac informácií o IĽP a možnostiach podporiť, alebo sa zapojiť do ochrany ľudských práv nájdete na stránke www.ludskeprava.sk a novinky facebook.com/ludskeprava

Kontakt: blog@ludskeprava.sk

Realizované s finančnou podporou Ministr. zahraničných vecí a európskych záležitostí SR v rámci dotačného programu Podpora a ochrana ľudských práv a slobôd. Za obsah je výlučne zodpovedný Inštitút ľudských práv.

Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist