JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Biznis viac ako ľudské práva?

Kríza žánru | Blog Ľudské práva | Peter Weisenbacher | 26.06.2014

_ma_small

Prvý prezidentský "brebt" Andreja Kisku bol o ľudských právach a liste ôsmych MVO z iniciatívy Inštitútu ľudských práv (IĽP), aby ich spomínal na rokovaniach s predstaviteľmi krajín, ktoré ich systematicky porušujú.

Otvorený list sme novoinaugurovanému prezidentovi poslali v deň piateho výročia "masakru na Hodžovom námestí". Počas stretnutia vtedajšieho prezidenta Gašparoviča s čínskym prezidentom Chu Ťin-tchaom Slovenská polícia vtedy zmlátila a zadržala viacerých ľudsko-právnych aktivistov, včítane šéfredaktora tohto webu Michala Havrana ml.

Polícia 18. júna 2009 pred prezidentským palácom nepochybne zasiahnuť mala, no úplne inak, tak aby chránila bezpečnosť a práva slovenských občanov. Na zhromaždení prišlo totiž zo strany členov čínskej delegácie k útokom voči slovenským aktivistom/kám. Snažili sa nám brať, ničiť, alebo "aspoň" zatieňovať transparenty. Niekoľko osôb ľahko zranili, moju kolegyňu napríklad opakovane kopala číňanka, ktorá jednoznačne patrila k delegácií. Jedna aktivistka musela byť dokonca, so zakrvavenou tvárou, ošetrená. Zvolané zhromaždenie síce mestká časť Bratislava -Staré mesto nepovolila, no na mieste sa konalo verejné vítanie čínskeho prezidenta a na Slovensku, narozdiel od Číny, môžme politikov vítať i kritikou.

Súd neskôr dokonca rozhodol, že zhromaždenie na podporu ľudských práv v Číne bolo zakázané v rozpore so zákonom. Ústavný súd dokonca konštatoval, že prišlo k pochybeniu aj zo strany nižšieho súdu, ktorý o opravnom prostriedku proti zákazu zhromaždenia nerozhodol do troch dní, ako mu ukladá zákon, ale až po mesiaci. Proti postupu a nečinnosti polície pri útokoch Číňanov na slovenských občanov bolo podaných viacero podnetov a sťažností, voči nikomu však nebola vyvodená zodpovednosť.

Prezident Kiska začal svojej pôsobenie inak. Na slávnostnú recepciu po inaugurácii pozval viacerých zástupcov a zástupkyne MVO, aktivistov/ky, včítane mňa. Chápem to ako prezentáciu názoru, že ochrana a podpora ľudských práv je dôležitá.

Pridajte sa pod výzvu prezidentovi, aby na ľudsko-právne hodnoty a aspekty nezabúdal i Vy: http://www.changenet.sk/?section=kampane&x=778788

---Diskusia---

Bookmark and Share

Hodnotenie

6

Tento článok zatiaľ hodnotilo 155 čitateľov

Ako funguje hodnotenie článkov?

Blog pripravujeme v spolupráci s Inštitútom ľudských práv (IĽP) a jeho cieľom je prinášať témy a opomínané ľudsko-právne aspekty globálneho diania. Editorom blogu je riaditeľ IĽP Peter Weisenbacher. IĽP je nezisková, apolitická, členská a aktivistická organizácia.

Viac informácií o IĽP a možnostiach podporiť, alebo sa zapojiť do ochrany ľudských práv nájdete na stránke www.ludskeprava.sk a novinky facebook.com/ludskeprava

Kontakt: blog@ludskeprava.sk

Realizované s finančnou podporou Ministr. zahraničných vecí a európskych záležitostí SR v rámci dotačného programu Podpora a ochrana ľudských práv a slobôd. Za obsah je výlučne zodpovedný Inštitút ľudských práv.

Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist