JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Boj proti sexuálnemu vykorisťovaniu

Kríza žánru | Blog Ľudské práva | Parfait Onanga-Anyanga | 12.04.2016

_ma_small

Pred pár dňami som sa zobudil do ďalšieho dňa poznačeného novým hrozným obvinením príslušníkov mierových síl slúžiacich v mierovej misii OSN v Stredoafrickej republike (MINUSCA), ktorú vediem. Prečítal som si, že mierové sily údajne znásilnili 14-ročné dievča v malom meste, v odľahlejšom stredoafrickom regióne tejto rozsiahlej krajiny. Len čo som začal reagovať na tieto šokujúce správy, dostal som informácie o nových obvineniach, ktorých skutky sa mali stať v rokoch 2014 a 2015 a na ktoré ma upozornili moji kolegovia z organizácií UNICEF a UNHCR.

Ťažko sa mi opisuje bolesť, ktorú cítim, keď som konfrontovaný s takýmito otrasnými obvineniami. Rovnako ako aj moji kolegovia v misii MINUSCA a v hlavnom sídle v OSN, pociťujem hlboké zúfalstvo a hnev. Mojou úlohou je však takéto niečo v mojej misii za akýchkoľvek podmienok stopnúť. Útek pred problémom nie je riešenie a ja som pevne odhodlaný venovať tomu všetku svoju energiu. Nezastavím sa, až kým nebudú identifikovaní všetci páchatelia, obete nedostanú všetku starostlivosť, ktorú si zaslúžia, a čo je najdôležitejšie, až kým tí, ktorí sú zodpovední, nebudú postavení pred súd.

Pre misiu som začal pracovať v auguste 2015 a vtedy som sa zaviazal, že v MINUSCA budú vládnuť transparentnosť a zodpovednosť. Precestoval som tisíce kilometrov po celej Stredoafrickej republike, z tábora do tábora, z mesta do mesta a opätovne som zdôrazňoval, že sexuálne vykorisťovanie a zneužívanie (SEA) sú absolútne neprijateľné, pričom som všetkým našim civilným aj uniformovaným zamestnancom pripomínal, že našou povinnosťou je obyvateľov tejto krajiny chrániť. Počas tejto cesty sme mali niekoľko mučivých stretnutí s rodinnými príslušníkmi tých, čo prežili sexuálne útoky ozbrojených skupín a medzinárodných mierových síl OSN či iných organizácií. A hoci som neuveriteľne sklamaný, že misia, ktorú mám tú česť viesť, zaznamenala najvyšší počet prípadov sexuálneho vykorisťovania a zneužívania v rámci mierových misií OSN, povzbudila ma pozitívna spätná väzba, ktorú som dostal od obetí, obyvateľov a úradných činiteľov v krajine ako aj od členských štátov OSN ohľadom silného a principiálneho postoja, ktorý naša misia zaujala, aby riešila tento pálčivý problém.

Riešenie tohto problému budem spoločným úsilím viacerých aktérov. V priebehu posledných pár týždňov ma potešila nedávna rezolúcia Bezpečnostnej rady OSN č. 2272 z 11.marca 2016, ktorá plne podporuje silnú vedúcu úlohu generálneho tajomníka pri odstraňovaní sexuálneho vykorisťovania a zneužívania v mierových misiách OSN. Na základe tejto rezolúcie, v prípade, že krajiny, ktoré vysielajú mierové alebo policajné jednotky do misie, nezačnú s údajnými páchateľmi viesť súdne konanie do šiestich mesiacov, generálny tajomník má právo poslať celý útvar späť do ich vlasti, tak ako to nedávno urobil v prípade jednotiek z Konžskej demokratickej republiky a republiky Kongo.

Ďalšou nádejou, že boj proti sexuálnemu zneužívaniu bude účinný, je pre mňa nedávne vymenovanie generálnym tajomníkom Jane Holl Lute ako osobitnej koordinátorky pre zlepšovanie odozvy OSN na sexuálne zneužívanie a vykorisťovanie zo strany mierových síl.

Čo sa misie týka, boj proti tomuto problému som stanovil ako jednu z najvyšších priorít misie. Zriadili sme pracovnú skupinu SEA. Silové a policajné jednotky MINUSCA majú hliadky v táboroch MINUSCA, aby monitorovali aktivity zamestnancov v uniformách mimo služby. Pod mojim priamym vedením sme založili Spoločné regionálne tímy pre prevenciu sexuálneho vykorisťovania a zneužívania v troch regionálnych centrálach a v ďalších centrách v teréne, kde pracuje veľa našich jednotiek. Sú to kroky správnym smerom, ale chvíľu ešte potrvá, kým uvidíme svetlo na konci tunela.

Obete sa musia dostať do centra našej pozornosti. V rámci starostlivosti sa im snažíme maximálne venovať, sprístupnili sme pre nich núdzovú asistenciu, pričom zároveň úzko spolupracujeme so všetkými ďalšími úradmi, z OSN aj mimo organizácie, aby sme s nimi nadviazali dlhodobú spoluprácu, ako napríklad s Úradom Vysokého komisára pre ľudské práva, UNICEF, UNFPA, s jednotkami Mercy Corps a ďalšími. Viem, že nebude ľahké tento cieľ dosiahnuť kvôli prostrediu, v akom pôsobíme, ale sme odhodlaní bojovať ďalej.

Počas mojich rozhovorov, či už s predstaviteľmi našich mierových alebo policajných jednotiek alebo obyvateľstvom, zvyknem hovorievať: Dni, kedy sme mlčali, skončili. Nastal čas, aby sme túto otázku vážne riešili. Čas, kedy musia práva obetí zaujať popredné miesta. Boj proti sexuálnemu zneužívaniu a vykorisťovaniu je predovšetkým bojom za ľudské práva. Obete nesmú prežívať tento horor zneužitia a vylúčenia z komunity dvakrát – tak, ako sa to častokrát stáva po útoku, kedy musia prežívať hroznú bolesť z toho, že ich vylúčila vlastná komunita kvôli kultúrnej stigme. Ja budem tento boj viesť ďalej v mene každej ženy a každého dieťaťa, dievčaťa alebo chlapca, tak, aby sa už žiadne 14-ročné dievča, mimochodom v rovnakom veku ako moja dcéra Eliwa, nestalo v tejto krajine obeťou sexuálneho vykorisťovania a zneužívania.

Parfait Onanga-Anyanga je osobitným predstaviteľom generálneho tajomníka OSN pre Stredoafrickú republiku.

(Tento článok najskôr vyšiel v časopise Newsweek.)

Text uverejňujeme v rámci obsahovej spolupráce s Informačnou službou Organizácie spojených národov (OSN) UNIS vo Viedni.

Bookmark and Share

Súvisiace články:

Hodnotenie

6

Tento článok zatiaľ hodnotilo 303 čitateľov

Ako funguje hodnotenie článkov?

Blog pripravujeme v spolupráci s Inštitútom ľudských práv (IĽP) a jeho cieľom je prinášať témy a opomínané ľudsko-právne aspekty globálneho diania. Editorom blogu je riaditeľ IĽP Peter Weisenbacher. IĽP je nezisková, apolitická, členská a aktivistická organizácia.

Viac informácií o IĽP a možnostiach podporiť, alebo sa zapojiť do ochrany ľudských práv nájdete na stránke www.ludskeprava.sk a novinky facebook.com/ludskeprava

Kontakt: blog@ludskeprava.sk

Realizované s finančnou podporou Ministr. zahraničných vecí a európskych záležitostí SR v rámci dotačného programu Podpora a ochrana ľudských práv a slobôd. Za obsah je výlučne zodpovedný Inštitút ľudských práv.

Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist