JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Bojkot Soči?

Kríza žánru | Blog Ľudské práva | Peter Weisenbacher | 13.02.2014

_ma_small

Nezmyselná otázka v tejto chvíli? Rovnako nezmyselná ako tvrdenie, že politika na olympiádu nepatrí. Áno nepatrí, asi ako komercia.

Politika a komercia je na každej olympiáde. Častokrát prominentnejšie ako šport samotný. V prípade politiky je tak od roku 1936, kedy pre Adolfa Hitlera v Berlíne usporiadali oslavy fašizmu pod piatimi kruhmi (kto nevidel legendárny film Leni Riefenstahl tak veľmi odporúčam). Komercia začala o čosi neskôr, no o to razantnejšie. Nie nadarmo sa hovorilo o olympiáde v Atlante ako o Coca Cola hrách. Nech je tomu ako chce, ľudské práva, nie su politika a ich nedoržiavanie nie je vnútornou záležitosťou žiadnej krajiny. Medzinárodné spoločenstvo má nie len právo sa k tomu vyjadriť, ale v niektorých extrémnych prípadoch (genocída) aj povinnosť zakročiť. Že sa tak obvykle nedeje? Nedeje, ale so zlyhaní by sme pravidlo asi robiť nemali, tak sa ťažko niekam posunieme.

Olympijská tradícia patrí k cennému kultúrnemu a civilizačnému dedičstvu -ako ľudské práva. Ako každá vznešená myšlienka je však často zneužívaná tými, ktorých zámery sú skôr prízemné a zištné, aby to zakryli. Hry v Soči 2014 boli zamýšľané ako demonštrácia politickej moci a ekonomickej sily. Na zakrytie reálnych problémov Ruskej federácie. Túžbou bolou aby pomohli nakopnúť ekonomiku a zmenili imidž Ruska vo svete, zatraktívnili ho ako turistickú destináciu. Zdá sa, že sa nepodarilo. Aká však bola cena?

Z pozemkovo atraktívnej oblasti boli vysídlené desiatky tisícky obyvateľov, za mimoriadne podivuhodných okolností, ktoré mnohých chudobnejších kompletne ožobračili. Obeťou megastavbám bola devastácia vzácnej prírody, obrovských plôch, na sovietsky spôsob. Putinov sen stavali väčšinou nádenníci, často migranti, zbavení nie len ľudských práv, ale častokrát i mzdy. Miestne i medzinárodné mimovládky majú dôkazy o tisíckach prípadov, keď bolo s týmito ľuďmi jednané ako s otrokmi, nevoľníkmi -mužíkmi.

Ani rekordných 40 miliárd eur (za toľko sa obvykle usporiada olympiád päť) však nedokázalo zakryť smutnú realitu. V 5 hviezdičkových hoteloch tečie špinavá voda, v lampách chýbajú žiarovky, cesty a chodníky nie su dokončené... internet je toho plný. Soči 2014 je známejšie ako #sochifails. Kam oné miliardy odtiekli samozrejme nevieme presne, ale asi nebude ťažké hádať. Oligarchovia sponzorujúci štáto-stranu si nepochybne prišli na svoje.

Ak takto však vyzerá výkladná skrina putinovského Ruska, ako asi žije priemerný rus, priemerná ruska. Rodina z priemerných platov? Pussy Riot, alebo diskriminácia LGBT menšiny sú „len“ špičkou ľadovca. Nechápte ma nesprávne akékoľvek porušenie ľudských práv je závažný problém, no mediálne známe prípady sú symptómom celkovej choroby, nie je hlavným, alebo dokonca jediným prejavom. Porušovanie ľudských práv zo strany moderného cára a jeho oligarchov sa týka všetkých.

Pre tých, ktorí nám tento spôsob vládnutia dávajú za vzor, by Soči malo viesť k vytriezveniu. A ak nie, tak by malo byť mementom pre nás. Vieme kam to vedie, ak ich budeme počúvať. Do „zadku sovietskeho zväzu“ nás už raz voperoval, nedávno a žiaľ na slobode, zosnulý Vasil Biľak a spolupáchatelia. Nenechajme sa oklamať v dobe keď sa západný neoliberálny kapitalizmus ukazuje ako neživotaschopný, resp. s dôstojným životom väčšiny ľudí nezlúčiteľný. Ruský model „riadenej demokracie“ je alternatíva. Podstatne horšia alternatíva.

Na bojkotovanie Soči bolo neskoro odkedy olympijský výbor oznámil jeho výber, nieto ešte teraz. Pre športovcov i divákov. Pre politikov samozrejme nie. Niektorí, či odvážnejší, charakternejší, alebo vypočítavejší, posudzovať nebudem, tak urobili. Iní, medzi nimi aj slovenský prezident, nie. Ivan Gašparovič dostal tesne pred odchodom do, pre nás zaslúženého, dôchodku možnosť zachovať sa štátnicky. Aspoň raz, aspoň nakoniec, aspoň mierne prekryť hanbu, ktorou bol. Nevyužil ju. Škoda, jeho nedostatok odvahy, alebo neschopnosť myslieť v širších súvislostiach padá i naše hlavy. Rovnako ako výber Soči, alebo Pekingu. Radšej dvakrát protestovať, ako raz bojkotovať!

Tento blog môžete podporiť poukázaním 2% z daní IĽP http://www.ludskeprava.sk/2percenta/

Bookmark and Share

Súvisiace články:

Hodnotenie

4

Tento článok zatiaľ hodnotilo 183 čitateľov

Ako funguje hodnotenie článkov?

Diskusia

Naposledy pridaný: 26.02.2014 (zolo z olo)

Diskusia k článku obsahuje 59 príspevkov


Blog pripravujeme v spolupráci s Inštitútom ľudských práv (IĽP) a jeho cieľom je prinášať témy a opomínané ľudsko-právne aspekty globálneho diania. Editorom blogu je riaditeľ IĽP Peter Weisenbacher. IĽP je nezisková, apolitická, členská a aktivistická organizácia.

Viac informácií o IĽP a možnostiach podporiť, alebo sa zapojiť do ochrany ľudských práv nájdete na stránke www.ludskeprava.sk a novinky facebook.com/ludskeprava

Kontakt: blog@ludskeprava.sk

Realizované s finančnou podporou Ministr. zahraničných vecí a európskych záležitostí SR v rámci dotačného programu Podpora a ochrana ľudských práv a slobôd. Za obsah je výlučne zodpovedný Inštitút ľudských práv.

Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist