JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Charlie Hebdo je memento i pre Slovensko

Kríza žánru | Blog Ľudské práva | Peter Weisenbacher | 08.01.2015

_ma_small

Keď som včera večer podával ruku francúzskemu veľvyslancovi a hovoril, že hodnoty slobody a ľudských práv, za ktoré jeho spoluobčania položili životy, budeme brániť aj naďalej, mal som na mysli aj našich lokálnych topiteľov mlynským kameňom a pastierov kultúry smrti. Náboženský fanatizmus je nebezpečenstvo, nie konkrétne náboženstvo.

To, čo sa stalo, je taká hrôza, že to bude viesť buď k úplnemu zmagoreniu ako 9/11. Útok na Afganistan, Irak, Guantánamo, Abu Ghrajb, mučenie, unášanie... státisíce mŕtvych, ničenie medzinárodného práva tvoreného desaťročia, popieranie princípov ľudských práv, spravodlivého procesu, prezumpcie neviny a vôbec presne tých hodnôt, na ktoré šialení ideológovia al-Kájdy zaútočit chceli. Beztak silná extrémna pravica, populisti a xenofóbni protonáckovia môžu mať v EÚ žatvu, môžeme im naše krajiny, osudy, práva a slobody naservírovať dobrovoľne ako zmeravená divá zver osvetlená reflektormi auta, ktoré ju o chvíľu zmasakruje.

Alebo vytriezvieme a uvedomíme si všetci, kam vedie náboženský fanatizmus, každého náboženstva. Parížsky útok je mementom i pre nás, obzvlášť v tomto období. Koniec koncov, ako ďaleko majú výroky niektorých politických a náboženských predstaviteľov o topení mlynským kameňom a sekundárnych gejoch, horších ako vrahovia od výrokov fanatikov stojacich za al-Kaidov? Ako ďaleko majú konšpiračné teórie o ideológií gender a juvenilnej justícií od apokalyptických kázaní wahabistických imámov?

Netreba ani veľkú fantáziu. Webstránky a online fóra, samozrejme formálne nezávislé, bežne uverejňujú nezmyselné klamstvá, krivé obvinenia, obracajú na hlavu výroky aktivistov a aktivistiek, ktoré si dovolia vyjadriť vlastný názor na náboženské učenie či cirkevných bossov. Výsledkom, zatiaľ, býva obvykle spŕška nenávistných mailov či komentárov na sociálnych sieťach. Väčšina "len" vulgárna, obscénna, no niektoré i výhražné, otvorene násilné. So zvyšujúcim sa trendom. Ako ďaleko je od týchto slov k činom proti tým, čo sú iného názoru, náboženského presvedčenia alebo iba chcú žiť po svojom?

Ako ďaleho by bolo od takéhoto cyberbullyingu po streľbu, ak by sme na Slovensku mali niekoho ako karikaturistov z Charlie Hebdo, ľudí, ktorí komukoľvek na drzovku šplechli rovno ksichtu, čo si o nich myslia a ešte si z nich pri tom robili prdel?

Text môžete podporiť hlasovaním vybrali.sme.sk/c/Weisenbacher-Charlie-Hebdo-je-memento-i-pre-Slovensko

Bookmark and Share

Súvisiace články:

Hodnotenie

5

Tento článok zatiaľ hodnotilo 569 čitateľov

Ako funguje hodnotenie článkov?

Blog pripravujeme v spolupráci s Inštitútom ľudských práv (IĽP) a jeho cieľom je prinášať témy a opomínané ľudsko-právne aspekty globálneho diania. Editorom blogu je riaditeľ IĽP Peter Weisenbacher. IĽP je nezisková, apolitická, členská a aktivistická organizácia.

Viac informácií o IĽP a možnostiach podporiť, alebo sa zapojiť do ochrany ľudských práv nájdete na stránke www.ludskeprava.sk a novinky facebook.com/ludskeprava

Kontakt: blog@ludskeprava.sk

Realizované s finančnou podporou Ministr. zahraničných vecí a európskych záležitostí SR v rámci dotačného programu Podpora a ochrana ľudských práv a slobôd. Za obsah je výlučne zodpovedný Inštitút ľudských práv.

Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist