JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Dôkaz príkladom

Kríza žánru | Blog Ľudské práva | Andrej Lúčny | 27.01.2015

_ma_small

Ak ste o dôkaze príkladom nikdy nepočuli, je to úplne v poriadku. Logika takú metódu nepozná. Napriek tomu sme dôkazmi príkladom denne doslova bombardovaní. Príčina sa volá propaganda.

Organizátori i podporovatelia referenda za ochranu rodiny, ktoré miesto skutočných rodín z mäsa a krvi chce chrániť leda ak koreláciu medzi slovníkovou definíciou slova „rodina“ a cirkevnými dogmami, odhodili zábrany a povedali si, že teraz je ten správny čas vytiahnuť z arzenálu heslo „účel svätí prostriedky“. Veď ide o deti. V akom svete budú tieto deti žiť, ak bude záležať len na tom, kto koho viac prekričí a oklame, ich nateraz netrápi.

Organizátori referenda majú dobrý logický dôvod, prečo brániť zrovnoprávneniu gejov a lesieb a meniť tak Slovensko na ideologický skanzen Európy. Všetci sú zanietení veriaci a podľa ich vierouky je spolužitie osôb rovnakého pohlavia smrteľný hriech. Dokonca aj nevyjadrenie nesúhlasu s takýmto spolužitím je smrteľný hriech, ba dokonca už na tomto svete privoláva na nich Boží trest. Veď Boh neváhal zničiť Sodomu, tak prečo by nezničil ich a ich rodiny, pokiaľ parlament odsúhlasí registrované partnerstvá. Táto absurdná argumentácia je napodiv z pohľadu logiky úplne v poriadku a dokonca aj predpoklady do nej vstupujúce sú natoľko metafyzické, že ich ťažko možno vyvrátiť. Možno ich len vysmiať.

No a o výsmech členovia Aliancie za rodinu pochopiteľne nestoja. Preto sa snažia stavať do polohy, ktorá má s náboženskou vierou čo najmenej spoločného. Prezentujú svoju akciu ako občiansku, hoci bez povinného vykladania hárkov kňazmi v rímsko-katolíckych kostoloch by nenazbierali ani desatinu potrebných podpisov. Reprodukujú bludy alternatívnej kresťanskej „vedy“, ktorá nielen vysiela archeologické výpravy na Ararat, ktoré vždy nájdu ďalší kus Noemovej archy a popiera evolúciu človeka z opice, ale v ostatnom čase aj úspešne „lieči“ homosexualitu. Skutočným trhákom ich kampane sú však dôkazy príkladom.

V Porýní-Vestfálsku sa dostali do väzenia rodičia, snažiaci sa uchrániť škôlkarku pred sexuálnou výchovou[1], v Minesote sa museli ospravedlniť mužovi, ktorého vyhodili zo ženských spŕch, v Argentíne zaútočili lesby na katedrálu atď. [2]. Teraz pominiem skutočnosť, že všetky tieto príbehy sú tak zveličené a prekrútené, že sú de facto vymyslené, aj keď nejaké historické jadro v nich je. Nebudem sa zoberať tým, že spomínaní rodičia šli do väzenia za marenie úradného výkonu, lebo kvôli svojej príslušnosti k bláznivej náboženskej sekte tvrdošijne odmietali zaplatiť pokutu za to, že svojej dcére v pubertálnom veku nakázali vyhnúť sa vyučovaniu v škole. Ani tým, že transgender úradne uznaný za ženu sa musí mať možnosť niekde osprchovať. Ani tým, že katolícki fanatici v Argentíne napadli nielen modlitbami ale aj kameňmi pochod Zväzu žien a lesby rozhodne nemajú žiadny záujem omotávať podprsenky mužom okolo hlavy... Pravdivosť týchto príbehov ako aj poľutovaniahodný postoj k ich šíreniu vyjadril koniec koncov najlepšie Ľubomír Petrík, hovorca arcibiskupa Babjaka a to takto: „Aj keď v niektorých prípadoch uvádzaných na internete sa ukázalo, že ide o hoax (falošnú správu, fámu), predsa väčšinou nešlo o úplne nepravdivú informáciu, ale skôr o nepresnosti a niektoré zveličenia, ale fakt ostal faktom“ [3].

Zameriam sa na úplne inú stránku veci. A totiž, že keby aj tieto príbehy boli všetky do poslednej bodky pravdivé, absolútne nič to nedokazuje. Keď sa zistí, že nejakí dvaja gejovia sa zle starali o adoptované dieťa, nedokazuje to, že gejovia nie sú vhodní adoptívni rodičia. To by sme analogickou úvahou dospeli k tomu, že ani heterosexuálne páry nie sú vhodné, pretože určite sa nejaký nájde, čo zlyhal. V jazyku logiku vravíme: „Existenčný kvantifikátor nemožno zameniť za všeobecný“. Z jedného príkladu nič nevyplýva. Muselo by ísť o štatisticky významné množstvo príkladov. Napríklad , že pri adopciách nastanú problémy pri dvoch percentách heterosexuálnych párov ale pri štyridsiatich percentách v prípade homosexuálnych párov. Keby to bola pravda (čomu nič nenasvedčuje), dalo by sa tvrdiť, že jeden typ párov je vhodnejší ako druhý. Ale jeden príklad nič neznamená. Homosexuáli sú ľudia ako ktoríkoľvek druhí a možno medzi nimi nájsť aj vrahov, hlupákov a dokonca aj ľudí neznášanlivých voči homosexuálom. Rovnako ale aj skvelých ľudí a dokonca aj dobrých otcov a mamy.

Dôkaz príkladom je teda absolútne nekorektný. Napriek tomu však mnohých ľudí presvedčí. Najmä tých, ktorí majú na prijímanie takýchto dôkazov špeciálny výcvik. A to sú práve veriaci a to nielen členovia náboženských obcí, ale aj vyznávači rôznych ideológii od fašizmu po komunizmus (gender ideológiu či kultúru smrti tu ako jeden z jej údajných vyznávačov zámerne neuvádzam). Tento fenomén zaujímavo rozoberá Richard Feynman v [4], keď sa zamýšľa nad dôkazmi o svätosti Lúrd. Do Lúrd každoročne zavíta množstvo návštevníkov dúfajúcich, že sa im tam podarí uzdraviť. Toto miesto je na tento účel oficiálne uznané rímsko-katolíckou cirkvou, pod strechou ktorej prebehlo príslušné dokazovanie. Ako jeden z argumentov sa v ňom uvádza prípad dievčatka, ktorému nad posteľ v nemocnici uviazali stužku, ktorú namočili do vody v Ludroch a dievčatko sa uzdravilo. Feynman vysvetľuje, že vo fyzike by taký „dôkaz“ neobstál, ale navrhuje experiment, v ktorom by sa množstvo takých stužiek uväzovalo nad postele v polovici testovaných nemocníc. Pokiaľ by sa v nich uzdravovalo štatisticky významne viac pacientov ako v druhej polovici, potom by to bol nejaký dôkaz.

Žiaľ, pokiaľ je niekto naučený prijímať príklad ako dôkaz, je proti taktike Aliancie za rodinu bezmocný. Je to propaganda nepekná, ale účinná. Táto situácia nám nastavuje zrkadlo v ktorom možno vidieť oveľa viac, než len spory o práva osôb LGBT, či práva veriacich. V tomto zrkadle vidíme, že lepší svet po ktorom všetci túžime, nezodpovedá spôsobu nášho myslenia. Pokiaľ budeme chcieť lepšie žiť, budeme sa musieť naučiť korektnejšie myslieť. Inak si to bahno okolo seba proste zaslúžime.

Text môžete podporiť hlasovaním vybrali.sme.sk/c/Dokaz-prikladom/

[1] www.jetotak.sk/ludskeprava/biskupsky-hoax

[2] genderideologia.wordpress.com

[3] dennikn.sk/25057/hrozba-vazenia-odobratia-deti-aj-takto-laka-cirkev-na-referendum

[4] Feynman, R.: Snad Ti nedělají starosti cizí názory, Aurora 2009

Bookmark and Share

Súvisiace články:

Hodnotenie

7

Tento článok zatiaľ hodnotilo 119 čitateľov

Ako funguje hodnotenie článkov?

Blog pripravujeme v spolupráci s Inštitútom ľudských práv (IĽP) a jeho cieľom je prinášať témy a opomínané ľudsko-právne aspekty globálneho diania. Editorom blogu je riaditeľ IĽP Peter Weisenbacher. IĽP je nezisková, apolitická, členská a aktivistická organizácia.

Viac informácií o IĽP a možnostiach podporiť, alebo sa zapojiť do ochrany ľudských práv nájdete na stránke www.ludskeprava.sk a novinky facebook.com/ludskeprava

Kontakt: blog@ludskeprava.sk

Realizované s finančnou podporou Ministr. zahraničných vecí a európskych záležitostí SR v rámci dotačného programu Podpora a ochrana ľudských práv a slobôd. Za obsah je výlučne zodpovedný Inštitút ľudských práv.

Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist