JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Homofóbia sa liečiť dá

Kríza žánru | Blog Ľudské práva | Peter Weisenbacher | 29.05.2014

_ma_small

Dnes cirkevná definícia manželstva a rodiny v ústave, zajtra náboženstvo v inom zákone, pozajtra súdime podľa biblie, alebo šaríje?

Je symptomatické pre Slovensko, že o odsúdeniahodnej novele ústavy sa rokuje práve v dobe keď civilizovaný svet diskutuje o náboženskom extrémizme v úplne iných intenciách. Hovorí sa o Meriam zo Sudánu ktorej hrozí trest smrti, lebo vstúpila do manželstva s osobou s ktorou chcela nehladiac na tradičné náboženské zvyky a pravidlá.

Akési samozvané skupinky sa cítia byť povolané chrániť rodiny a to rozdúchavaním nenávisti voči iným ľuďom ako sú oni sami, voči iným rodinám ako majú oni. A to v období keď v Pakistane ukameňovali ženu, ktorá sa vydala proti súhlasu svojej biologickej rodiny -inu proti hodnotám tradičnej rodiny. Zámerne používam biologickej, pretože ľudia, ktorí dokážu ukameňovať vlastnú dcéru a sestru sa rodinou len ťažko môžu nazývať.

Prehnané? Nie sme v Sudáne, ani Pakistane? Možno, ale spýtajte sa pamätníkov holokaustu čo hovorili mnohí ľudia i u nás len pár rokov predtým ako skončili v plynových komorách. Ako sa stavali k tým čo volali na poplach pri schvaľovaní prvých zákonov rozdeľujúcich ľudí na základe iracionálnych kategórií a pridelovali a odoberali im na základe toho práva. Ďakujem osudu, že som tieto svedectvá mohol počuť a hanba všetkým, ktorí a ktoré sú voči nim hluché.

Nie sme tam? Naozaj? Minuloročný "výherca" anti-ceny Homofób roka poslanec za OĽaNO Štefan Kuffa získal najviac hlasov za výrok: "Nechať chorých ľudí behať po uliciach a nechať ich bez pomoci je veľmi vážna chyba. …máme psychiatrov, liečebne. Je to skupina ľudí, ktorým sa treba špeciálne venovať.”

2012: Špeciálne venovať.

Pán poslanec však, i za dane ľudí, ktorým by sa chcel špeciálne venovať, ani ostatných 12 mesiacov nezaháľal a do tohtoročného hlasovania dostal od verejnosti nomináciu za výrok o vzťahu medzi dvoma ľuďmi rovnakého pohlavia v znení: „Lepšie by ti bolo, keby ti zavesili mlynský kameň na krk a hodili ťa do vody.“

2013: Zavesiť kameň na krk a hodiť do vody.

Nejde však len o ojedinelého poslanca s poslabším intelektom a plytkým vzdelaním, tí sú skôr pravidlom. Nomináciu si vyslúžila i Konferencia biskupov Slovenska (KBS) za svoje urážlivé výroky na adresu ľudsko-právnych aktivistov a aktivistiek, ktoré sa snažia o zrovnoprávnenie všetkých ľudí. Tá istá KBS zároveň podporila onú "občiansku" iniciatívu za referendum jasne sledujúcu obmedzovanie a potláčanie ľudských práv na základe náboženského, konfesného princípu. Ilustrujme výrokom tiež nominovaným, Anna Verešová z o.z Aliancia za rodinu o švédskom, lesbickom manželskom páre vyhlásila: "Nesúhlasíme s tým, aby sa takéto formy spolužitia verejne propagovali a mätúco nazývali rodinou." V čom je to rozdielne od ortieľa miestneho, sudánskeho, šárijského súdu nad vyššie spomínanou Meriam, ktorá bude potrestaná, lebo neuznávajú kresťanský sobáš z USA? 

To je dnes, čo bude zajtra? Snahy o "liečenie homosexuality" a znovuzavedenie práva prvej noci, aby sme podporili tradičnú rodinu a zvýšili pôrodnosť? Alebo pre istotu všetkých nocí, veď "medzi manželmi" znásilnenie nemôže býť, ženy majú poslúchať a nie rozmýšlať nad "gender ideológiou" a ďalšími šialenými filozofiami tvrdiacimi bláznovstvá ako napríklad, že žena a muž by si mali byť rovní i keď nie su rovnakí, že za rovnakú prácu by mali ľudia dostávať rovnakú plácu.

Aj preto si vás všetkých a všetky dovoľujem pozvať do hlasovania o Homofóba roka 2013, čím viac hlasov, tým silnejší odkaz, že nenávistné vyjadrenia vo verejnom priestore tolerovať nebudeme. Homofóbia sa totiž liečiť dá, nikto sa nerodí homofób, antisemita, ani rasista.

Ešte to môžme zmeniť, ale treba byť ostražitý a otvorene sa postaviť a vystúpiť proti akýmkoľvek snahám o popieranie a obmedzovanie ľudských práv. Kohokoľvek. Keď sa to bude týkať vás, bude už neskoro!

Bookmark and Share

Hodnotenie

6

Tento článok zatiaľ hodnotilo 266 čitateľov

Ako funguje hodnotenie článkov?

Blog pripravujeme v spolupráci s Inštitútom ľudských práv (IĽP) a jeho cieľom je prinášať témy a opomínané ľudsko-právne aspekty globálneho diania. Editorom blogu je riaditeľ IĽP Peter Weisenbacher. IĽP je nezisková, apolitická, členská a aktivistická organizácia.

Viac informácií o IĽP a možnostiach podporiť, alebo sa zapojiť do ochrany ľudských práv nájdete na stránke www.ludskeprava.sk a novinky facebook.com/ludskeprava

Kontakt: blog@ludskeprava.sk

Realizované s finančnou podporou Ministr. zahraničných vecí a európskych záležitostí SR v rámci dotačného programu Podpora a ochrana ľudských práv a slobôd. Za obsah je výlučne zodpovedný Inštitút ľudských práv.

Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist