JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Izrael cez ružové okuliare

Kríza žánru | Blog Ľudské práva | Kamil Kandalaft | 14.08.2013

_ma_small

Izrael to nie sú iba sväté miesta, Mŕtve more či vojnový konflikt. Už aj na Slovensku sa Izrael začína propagovať ako LGBT-friendly krajina. V Tel Avive sa koná stotisícový Gay Pride, štát uznáva manželstvá osôb rovnakého pohlavia uzatvorené v zahraničí a aj v ďalších ohľadoch môžu slovenskí gejovia a lesby tým izraelským závidieť. Mohlo by sa zdať, že situácia s ľudskými právami v Izraeli nie je taká zlá ako hovoria jeho kritici. A práve o to ide, aby sa to zdalo...

Izraelskí predstavitelia si myslia, že adekvátnou odpoveďou na kritiku ich politiky voči Palestíne je zmena imidžu, ešte lepšie PR, viac propagandy. Namiesto toho, aby ukončili okupáciu cudzej krajiny, usilujú sa kritiku prehlušiť marketingovými kampaňami. Jednou zo stratégií je Brand Israel. V rámci nej propagujú Izrael ako vzrušujúcu turistickú destináciu, svetovú technologickú a vedeckú špičku, miesto skvelej kultúry a zábavy. A ako Mekku LGBT. S týmito fenoménmi si majú obyvatelia sveta spájať Izrael a na to, že niečo menom Palestína existuje, zabudnúť.

Aktivisti za práva Palestínčanov nazvali toto cynické zneužívanie úspechov izraelskej LGBT komunity termínom „pinkwashing“. Ľuďom s LGBT orientáciou na Západe a jeho liberálne orientovanej verejnosti izraelské inštitúcie a organizácie nasadzujú ružové okuliare, cez ktoré má Izrael vyzerať cool, sexi a fun. Prístup štátu k LGBT komunite má byť dôkazom toho, že Izrael je moderná pokroková krajina a bašta ľudských práv. Armáda zatiaľ môže nerušene vysídľovať Palestínčanov ďalej a na ich území rozširovať etnicky čisté izraelské kolónie.

Extrémne podoby pinkwashingu zvyknú dokonca predstavovať Izrael ako ochrancu palestínskych gejov. Niektorým z nich Izrael naozaj poskytol útočisko, ale drvivej väčšine žiadosti o azyl zamietol. Nedovolí im ani prekročiť hranice do Izraela a bez izraelského povolenia sa nedostanú ani z jednej palestínskej enklávy do druhej. Mnohí z tých, ktorí hranicu do Izraela prekročili ilegálne, sú izraelskou políciou deportovaní naspäť, napriek prosbám, aby ich kvôli bezpečnosti nechali v Izraeli. Nie je s nimi takto zaobchádzané pre ich orientáciu, ale pretože sú Palestínčanmi a spolu so svojimi súkmeňovcami zdieľajú všetky útrapy okupácie. Keď izraelská armáda búra palestínske domy, konfiškuje ich pôdu, či strieľa do demonštrantov, nerozlišuje medzi nimi, aby gejov a lesby ušetrila, nieto ešte, aby im vybavila azyl.

Palestínskym gejom, navyše, izraelské orgány strpčujú život aj jedným špeciálnym spôsobom. V konzervatívnej palestínskej spoločnosti väčšina z nich svoju orientáciu skrýva. Stávajú sa tak ľahkým terčom pre izraelské tajné služby, ktoré ich vyhrážkami, že ju prezradia, nútia stať sa informátormi. Keďže sa tieto metódy stali verejným tajomstvom, ich pozícia v spoločnosti sa stigmou kolaborácie s nepriateľom ešte zhoršila.

Palestínske LGBT organizácie vydali pred niekoľkými rokmi výzvu LGBT aktivistom vo svete, aby nepodľahli izraelským snahám zneužiť túto tému na upevnenie vojenského útlaku Palestíny. Zdôrazňujú, že zápas za zrovnoprávnenie ich komunity sa nedá oddeliť od širšieho poňatia ľudských práv a teda aj od zápasu proti okupácii. Situácia palestínskych gejov je v homofóbnej palestínskej spoločnosti naozaj ťažká. Izraelská okupácia im však nepomáha, naopak, robí ich situáciu ešte neznesiteľnejšou. Palestínski gejovia a lesby potrebujú podporu tak v boji proti homofóbii ako aj proti okupácii. Popri LGBT organizáciách, ktoré Izrael za jeho politiku chvália, preto rastie aj počet LGBT organizácií, ktoré ho za ňu kritizujú.

Popri oslavných ódach na tolerantný postoj Izraela voči gejom, netreba tiež zabúdať, že v krajine má stále silnú pozíciu aj homofóbny konzervativizmus a náboženský fanatizmus. Tel Aviv nie je celý Izrael a napríklad účastníci prideu v Jeruzaleme každoročne čelia hrozbám násilia a musí ich chrániť množstvo policajtov.

Zápas izraelských gejov a lesieb za rovnoprávnosť je napriek tomu úspešnejší než vo väčšine krajín sveta. Z ich úspechov sa môžeme úprimne tešiť a držať im palce v dosiahnutí ďalších. Ak sa však nechceme stať komplicmi v udržiavaní najdlhšie trvajúcej vojenskej okupácii v modernej histórii, musíme hľadať spôsoby ako o nich informovať bez premaľovávania izraelských zločinov na ružovo. Vedieť, že sa Izrael touto témou snaží zakryť to čo robí v Palestíne a napriek tomu napísať článok o jeho skvelom LGBT prístupe a nepovedať nič o okupácií, ba Palestínu ani len slovkom nespomenúť, je ukážkovým príkladom pinkwashingu. Takýto prístup nie je službou v prospech ľudských práv, ale ich zneužitím. A tiež zradou palestínskych gejov a lesieb.

Zdroje:
http://ism-czech.org/2011/10/10/palestinsti-queers-za-bds-otevreny-dopis-vsem-kdo-se-venuji-queer-teorii-umeni-a-aktivismu/

http://www.huffingtonpost.com/sarah-schulman/israel-pinkwashing_b_1132369.html

http://www.huffingtonpost.com/katherine-franke/israel-gay-rights_b_1484558.html

http://www.pinkwatchingisrael.com/2012/12/21/wsf-panel-2/

http://www.law.tau.ac.il/heb/_Uploads/dbsAttachedFiles/NowheretoRun.pdf

http://www.youtube.com/watch?v=dCXLU8Pjdyo&list=PLB55BD53C747974F2

http://www.youtube.com/watch?v=H7zTz_57QFA

Bookmark and Share

Súvisiace články:

Hodnotenie

7

Tento článok zatiaľ hodnotilo 96 čitateľov

Ako funguje hodnotenie článkov?

Diskusia

Naposledy pridaný: 15.08.2013 (Velmi jednoducho)

Diskusia k článku obsahuje 26 príspevkov


Blog pripravujeme v spolupráci s Inštitútom ľudských práv (IĽP) a jeho cieľom je prinášať témy a opomínané ľudsko-právne aspekty globálneho diania. Editorom blogu je riaditeľ IĽP Peter Weisenbacher. IĽP je nezisková, apolitická, členská a aktivistická organizácia.

Viac informácií o IĽP a možnostiach podporiť, alebo sa zapojiť do ochrany ľudských práv nájdete na stránke www.ludskeprava.sk a novinky facebook.com/ludskeprava

Kontakt: blog@ludskeprava.sk

Realizované s finančnou podporou Ministr. zahraničných vecí a európskych záležitostí SR v rámci dotačného programu Podpora a ochrana ľudských práv a slobôd. Za obsah je výlučne zodpovedný Inštitút ľudských práv.

Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist