JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Kam naše oči zrejme nedovidia

Kríza žánru | Blog Ľudské práva | Ivar Smaho | 05.02.2014

_ma_small

Subsaharská Afrika je najzaostalejším regiónom na Zemi. V extrémnej chudobe tu žije v absolútnych číslach 330 miliónov ľudí, teda polovica z populácie v tejto oblasti a hladom trpí vyše 200 miliónov, čo je 40 násobok obyvateľstva Slovenskej republiky. Navyše je tento región zmietaný ozbrojenými konfliktami a väčšinou tu vládnu autokratické diktátorské režimy. Najsmutnejšie však na celej veci je, že je v totálnom nezáujme zahraničia a médií, ktoré závažnú situáciu v mnohých štátoch ignorujú a  my na Slovensku máme len obmedzené možnosti dozvedieť sa o tom, čo sa tam deje.

Potom si ani neuvedomujeme, ako súvisí náš každodenný život s utrpením Afričanov. V nasledujúcich riadkoch sa pokúsim priblížiť situáciu v dvoch krajinách Strednej Afriky a katastrofálny stav ľudských práv v nich, ako aj to, čo z toho, čo každodenne používame, je napríklad “Made in Democratic republic of Congo“, a nepriamo tak podporujeme vojnové zločiny a zločiny proti ľudskosti. Mali by sme sa všetci nad tým zamyslieť a pouvažovať, ako môžeme aj my pomôcť zabrániť utrpeniu miliónov ľudí.

Demokratická republika Kongo

V tejto krajine už od získania nezávislosti prebieha vojna, ktorá sa oficiálne už skončila, ale v skutočnosti dodnes na území Konga operujú ozbrojené povstalecké skupiny, ktoré sa rovnako ako aj vládne jednotky dopúšťajú ohavných zločinov ako vraždenia civilistov a znásilňovania žien. Vláda nedostatočne potláča povstalecké jednotky terorizujúce obyvateľstvo a v armáde vládne anarchia. Napríklad vodca jednej rebelskej skupiny Bosco Ntaganda, ktorý je stíhaný Medzinárodným trestným tribunálom, vedie operácie na východe krajiny v rozpore s príkazmi veliteľa konžskej armády. Kongo je krajina s obrovskými zásobami drahých kovov a minerálov, ale napriek tomu je to jedna z najchudobnejších krajín sveta. Bane, v ktorých sa tieto suroviny ťažia, sa často nachádzajú pod kontrolou povstaleckých skupín. Zákonník práce tu nie je ani hudba budúcnosti a detská práca je samozrejmosťou. Zisky z predaja tantálu, kobaltu, koltánu či diamantov slúžia na financovanie bojov proti vládnym jednotkám. Tieto minerály sú surovinami pri výrobe elektroniky. Takmer každý počítač, laptop, mobil alebo tablet na svete obsahuje minerály z ťažby v ilegálnych baniach na východe Konga. Technologické spoločnosti, ktoré elektroniku obsahujúcu krv vyrábajú, by sa mali aktívnejšie zasadzovať za to, aby vykupovali len legálne ťažené suroviny a aby tak nepodporovali porušovanie ľudských práv. Verejnosť a spotrebitelia vôbec netlačia na obchodné spoločnosti, aby obmedzili obchodovanie s krvavými nerastmi. Proti zločinom v tomto vzdialenom kúte zeme slabo bojujú aj vlády a medzinárodné organizácie. Spolupracovať s konžskou vládou je ale ťažké, pretože miera korupcie je jedna z najvyšších na svete po Afganistane a Iraku. V minulosti ale došlo k významným úspechom, ktoré obmedzili obchodovanie so surovinami, ktorých ťažba bola hlavným zdrojom peňazí na vojnu. Kimberleyský proces obmedzil obchod s krvavými diamantmi z vojnou zničeného Sierra Leone, a vďaka tomuto kroku medzinárodné spoločenstvo prispelo k zabráneniu krutostí na bezbranných civilistoch, dokonca aj na novorodencoch. Keby sme prestali byť ľahostajnými k vzdialenému svetu a začali sa zaujímať o utrpenie tisícok nevinných, aj my by sme mohli prispieť a zlepšiť situáciu v Kongu. Kimberleyský proces by nám mal byť inšpiráciou, aby sme prostredníctvom OSN zakázali vykupovať minerály ťažené v Kongu, čo by malo ukončiť konflikt v krajine a  spôsob jeho financovania, pri ktorom zomierajú často aj deti ťažko pracujúce v nehumánnych podmienkach v baniach.

Stredoafrická republika

Konflikt v krajine sa začal v decembri 2012, keď islamistickí fundamentalisti začali s povstaním proti prezidentovi F. Bozizému. Neskôr došlo k prímeriu medzi bojujúcimi stranami, ale vláda odmietla splniť všetky požiadavky povstalcov, na čo sa obnovili boje a došlo k prevratu, po ktorom Bozizé unikol do Kamerunu. Africká krajina sa dostala do izolácie. Za nového prezidenta sa vyhlásil vodca povstania Michel Djotodia. Od vypuknutia bojov sa značne destabilizovala bezpečnostná situácia a vypuklo násilie medzi moslimami a kresťanmi, pred ktorým z SAR unikajú státisíce ľudí. Provládne milície Seléka útočia na kresťanské dediny a vypaľujú ich. Jednou z nich je Camp Bangui. Tu bola vypálená viac ako polovica dediny. Dokazujú to satelitné snímky, ktoré má k dispozícii Human Rights Watch. Žiaľ, pre vojnu nie je možné potvrdiť správy o zločinoch. Seléka sa k masakru priznala, ale jeden z jej generálov, ktorý velil akcii, tvrdí, že vypálili iba štyri domy. V krajine je od vypuknutia povstania potravinová kríza. Obchody s potravinami a  políčka miestnych roľníkov boli plienené ozbrojencami a ceny mnohonásobne stúpli. Aj to podnietilo migračnú vlnu. Ďalším problémom je, že SAR nepodpísala dohodu o zákaze využívania detských vojakov, takže medzi milicionármi aj vládnymi jednotkami môžu byť aj trinásťroční chlapci. Bezpečnostná rada OSN jednohlasne schválila misiu MISCA, ktorej sa zúčastňujú francúzski a africkí vojaci a jej cieľom je ochrániť civilistov a zabezpečiť im aspoň prístup do nemocníc. Do krajiny mieri humanitárna pomoc z celého sveta. Boje medzi moslimami a kresťanmi však pokračujú aj dnes, keď píšem tento článok. Konflikt uvrhol SAR do ešte väčšej biedy a hladu, v akom bola predtým a nádej na stabilizáciu je podľa môjho názoru nízka, takže bude to ešte horšie.

V článku som sa venoval len dvom stredoafrickým štátov, ale to neznamená, že by nebolo viac o čom písať. V Kamerune a Rovníkovej Guinei vládnu tí istí autokrati už tridsať rokov, opierajúc sa o podporu vlastných kmeňov. O slobode a demokracii nemôže byť ani reč...

Dúfam, že tento článok viac upriami vašu pozornosť na tento región, ktorý si až tak nevšímame. Dodržiavať ľudské práva totiž treba všade na svete a my musíme spozornieť, ak sú niekde porušované.

Autor je študentom Sexty, Gymnázium Metodova Bratislava

Blog uverejňujeme v rámci nesúťažného výberu zaujímavých študentských textov prihlásených do projektu To si píš!

Bookmark and Share

Hodnotenie

7

Tento článok zatiaľ hodnotilo 70 čitateľov

Ako funguje hodnotenie článkov?

Blog pripravujeme v spolupráci s Inštitútom ľudských práv (IĽP) a jeho cieľom je prinášať témy a opomínané ľudsko-právne aspekty globálneho diania. Editorom blogu je riaditeľ IĽP Peter Weisenbacher. IĽP je nezisková, apolitická, členská a aktivistická organizácia.

Viac informácií o IĽP a možnostiach podporiť, alebo sa zapojiť do ochrany ľudských práv nájdete na stránke www.ludskeprava.sk a novinky facebook.com/ludskeprava

Kontakt: blog@ludskeprava.sk

Realizované s finančnou podporou Ministr. zahraničných vecí a európskych záležitostí SR v rámci dotačného programu Podpora a ochrana ľudských práv a slobôd. Za obsah je výlučne zodpovedný Inštitút ľudských práv.

Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist