JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Keď SME o Palestíne klamali

Kríza žánru | Blog Ľudské práva | Kamil Kandalaft | 18.12.2014

_ma_small

Ľudia, ktorí poznajú situáciu v Palestíne, často poukazujú na to, že obraz o jej okupácii je cez západné médiá podávaný deformovane - v prospech jednej strany. To, čo vidia na obrazovkách či na stránkach novín, je v mnohých ohľadoch iná Palestína a iný Izrael, než poznajú. Slovenské médiá v tomto smere vykazujú zvlášť veľkú mieru ideologickej zaujatosti. Názorný príklad poskytol denník Sme 19. októbra, keď uverejnil správu (http://bit.ly/1zztA0j) s bombastickým titulkom Palestínsky prezident označil židov za stádo dobytka.

Bulvárne médiá rady uverejňujú šokujúce titulky, aby pritiahli čitateľov. Samotné články však potom často také šokujúce nebývajú, naopak, zvyknú korigovať mylný dojem uvedením skutočností na pravú mieru. Nie je to férový prístup. Titulok je najdôležitejšou časťou článku. Mnoho ľudí číta iba titulky a na základe nich si vytvára názor. Takto zavádzat verejnosť by nemalo žiadne médium. Od bulvárnych médií nás takýto prístup neprekvapuje, pretože to vyplýva z podstaty bulváru. Médium, ktoré ašpiruje na pozíciu seriózneho a mienkotvorného denníka, si však takéto zavádzanie dovoliť nemôže.

Čo je horšie, denník Sme mylný dojem z titulku neuvádza na pravú mieru ani v tele správy, naopak, celý kratučký článok je prešpikovaný nepresnosťami a lžami.

Hneď v prvej vete prvého odstavca znovu zaznieva údajný výrok prezidenta Abbása: “Palestínsky ľud by mal chrániť posvätné miesta v Jeruzaleme pred židmi.”  Lož nachádzame aj v druhej vete: “...vo svojom veľmi emotívnom príhovore židovských veriacich označil za ´stádo dobytka´”.

Udalosti v Jeruzaleme

Skôr ako uvedieme skutočné slová prezidenta Abbása, je dôležité uviesť kontext, v ktorom boli vyslovené. Chrámový komplex Al-Haram Al-Šaríf, nepresne dosť často nazývaný Al-Aksa, je tretie najsvätejšie miesto islamu a má veľký symbolický význam pre identitu Palestínčanov a ich túžbu po slobode. Al-Aksa sa dostala pod izraelskú okupáciu v roku 1967 spolu s celým východným Jeruzalemom, Západným brehom a Pásmom Gazy. Pre zachovanie krehkej rovnováhy medzi rôznymi vierovyznaniami Izrael ponechal chrám Al-Aksa pod správou muslimov a ako miesto modlitby židov zachoval Múr nárekov. Kvôli vytvoreniu veľkého nádvoria pre židovských veriacich a turistov pred ním zbúral množstvo historických budov, zväčša obývaných Palestínčanmi.

Takáto deľba územia však židovským nacionálno-náboženským extrémistom nestačí. Tí sa netaja plánmi vyhnať muslimov z Al-Aksa, zbúrať ich mešitu a znovupostaviť na jej mieste Šalamúnov chrám. Veria, že tým napĺňajú vôľu boha, ktorý údajne daroval celú Palestínu iba židom. Takýmto spôsobom chcú urýchliť príchod židovského spasiteľa. Že by tým mohli spôsobiť svetový náboženský a vojenský konflikt, ich neodrádza, naopak, takýto scenár zapadá do ich blúznivých mesianistických vízií. Na hrozbu veľkej náboženskej vojny pred mesiacom upozornil aj bývalý riaditeľ izraelskej tajnej služby Šin Bet Carmi Gilon, keď vo svojom verejnom prejave povedal, že “pokračovanie mesianistických aktivít na ´Chrámovej hore´ spôsobí vojnu Armageddonu". V narážke na izraelskú vládu pod vedením Benjamina Netanjahua sa vyjadril, že Izrael “vedú pyromaniaci s egomaniakom na čele k svojmu konečnému zničeniu.”

K významu mešity Al-Aksa a riziku provokácií zo strany Izraela stačí pripomenúť jej demonštratívnu návštevu bývalým izraelským premiérom Arielom Šaronom, ktorá sa stala rozbuškou druhej Intifády v roku 2000. Kto by si myslel, že sa Izrael z tejto provokácie poučil, ten sa mýli. Už vyše roka vedie do mešity Al-Aksa skupiny židovských mesianistických extrémistov v doprovode izraelských vojakov a policajtov, ktorí útočia na palestínskych muslimov brániacich svoju mešitu pred aktom dominancie židovských fanatikov. Inokedy vojaci volia taktiku uzavretia mešity a zákazu vstupu do nej muslimom, čo ústi do strkaníc, bitia a útokov na palestínskych veriacich (starcov a ženy nevynímajúc).

Nejde o to, že by židia či Izraelčania nesmeli vstúpiť do mešity. Problémom je akt nepriateľskej nadradenosti a kontroly nad posvätným miestom muslimov a Palestínčanov, ponižujúci a vedúci k pobúreniu a nepokojom. Je to podobné, ako keby extrémisti z maďarského Jobbiku spolu s maďarskými vojakmi vtrhli do sídla nitrianskeho biskupstva a na prípadné snahy na obranu miesta slovenskými veriacimi odpovedali streľbou, bitkami a zatýkaním. Alebo keby kotlebovci za doprovodu slovenských vojakov násilne vtrhli do budovy maďarského parlamentu. Bol by to akt agresie nie len spomínaných extrémistov, ale aj vlád, ak by na ich ochranu posielali útočiacich vojakov. To, čo si v našich podmienkach nevieme ani len predstaviť, Izrael reálne robí - bez toho, že by to slovenské médiá výraznejšie reflektovali.

Od letných mesiacov izraelskí vojaci frekvenciu týchto útokov spojených s návštevou židovských extrémistov zintenzívnili až na niekoľko návštev týždenne, čo viedlo k vystupňovaniu nepriateľstva medzi arabskými a židovskými obyvateľmi v celom Jeruzaleme a vyvolalo násilnosti na oboch stranách. V takejto atmosfere zazneli slová prezidenta Palestíny Mahmúda Abbása.

(Svoj)voľné “citovanie” agentúrnych správ

Celá táto “šokujúca” správa je založená na jednej minispráve agentury AP a médiu izraelskej náboženskej pravice (Arutz Sheva). Pritom však tieto dva zdroje, rovnako ako aj všetky ostatné anglicky píšuce stránky, ktoré ju prevzali, uvádzajú už v nadpise, že Abbás tak označil "osadníkov” prípadne "židov navštevujúcich Chrámovú horu". Teda náboženských fanatikov opísaných vyššie, nie židov ako takých. Slovenská verzia správy záhadne vypustila toto upresnenie, a tak sa slovenský čitateľ nepravdivo dozvedá, že Abbás sa hanlivo vyjadril na adresu židovského národa či všetkých príslušníkov vierovyznania.

Sme tiež nepravdivo píše, že “Abbásov výrok zo soboty nasledoval po jeho piatkovej výzve, aby židia mali zakázané navštevovať Al-Aksa”. Z tejto lži sa usvedčuje samotný denník Sme svojou správou z predchádzajúceho dňa, v ktorej píše, že Abbás chce zakázať vstup do mešity “osadníkom”. Aj tu v titulku zavádzajúco píšu o “židoch”, ale aspoň text správy cituje Abbása presne. Zamieňať tieto dva pojmy je podobný nezmysel ako zámena kotlebovcov so Slovákmi či s katolíkmi.

Nie je nezvyčajné, aby posvätné miesta kdekoľvek na svete uplatňovali rôzne obmedzenia pre vstup či správanie. Mnohé z nich vyžadujú od návštevníkov oblečenie zakrývajúce končatiny či pokrývku hlavy. V mnohých chrámoch v Indii mi zakázali fotiť alebo natáčať video. Do jedného krásneho hinduistického chrámu som sa nedostal, pretože doň smú len hinduisti. Môžem byť z toho sklamaný, ale je to vec daného náboženstva, daného chrámu a ľudí, ktorým slúži, ako sa rozhodnú regulovať vstup do neho. Keby správcovia mešity Al-Aksa vyhradili vstup do nej iba pre muslimov a vylúčili by z neho ľudí inej viery, bol by som z toho sklamaný, ale rešpektoval by som ich právo riadiť svoje posvätné miesto podľa svojich vlastných predstáv. Vstup do mešity Al-Aksa však nie je obmedzený, ako by sa zo správ v slovenských médiách mohlo zdať. Môže ju navštíviť ktokoľvek, vrátane židov, a židia ju aj bez väčších problémov navštevujú. Očakáva sa však slušné správanie a rešpekt, aký si vyžaduje akékoľvek posvätné miesto. Ani židia nie sú povinní tolerovať bandu nacistov provokatívne sa špacírujúcu pri Múre nárekov.

Zodpovednosť Slovenska, Európy a médií

Zhrnuté a podčiarknuté, prezident štátu Palestína Mahmúd Abbás označil za stádo dobytka skupiny osadníkov a židovských extrémistov snívajúcich o zničení Skalného dómu a mešity Al-Aksa. Nie je to veľmi diplomatické vyjadrenie, ale v danej atmosfére stupňujúcich sa izraelských útokov na mešitu sú takéto tvrdé slová pochopiteľné. Pokojne by sme takto mohli označiť slovenských, maďarských či iných neonacistov.

Že by si denník Sme nenechal ujsť príležitosť uverejniť správu o označení osadníkov palestínskym prezidentom za dobytok, by som ešte chápal ako prejav typickej protipalestínskej mediálnej zaujatosti. Ale že denník Sme obviní palestínskeho prezidenta z označenia “židov” za dobytok, je nehorázny a netolerovateľný akt klamstva, aký si nemôže dovoliť ani bulvár, nieto rešpektovaný mienkotvorný denník. Neobstojí ani obhajoba, že autorstvo správy patrí agentúre TASR. Nehorázne a netolerovateľné je aj počínanie tejto agentúry (ako aj portálov topky.sk, cas.sk a tvnoviny.sk, ktoré klamlivú správu tiež prebrali). To však denník Sme nezbavuje jeho vlastnej zodpovednosti. Je jeho povinnosťou overovať zdroje a uverejnovať len pravdivé informácie.

Skoncentrovať v takom krátkom článku toľko lží a nepresností je ukážkou hrubej neprofesionality a extrémnej ideologickej zaujatosti v prospech agresívnej okupačnej politiky. Spomínaný článok je pritom len jedným z mnohých, akých sú slovenské médiá plné. Tie takto vytvárajú deformovaný obraz o okupácii Palestíny, v ktorej agresívna politika neporovnateľne mocnejšieho Izraela je vnímaná ako obranná, oprávnená, a zasluhuje si podporu. Prispievajú tak k prehlbovaniu útlaku, ktorého výsledkom sú ďalší a ďalší mŕtvi na oboch stranách.

Izraelská vojenská okupácia Palestíny môže pretrvávať len za pomoci sveta, najmä Západu, ktorý Izrael vyzbrojuje, podporuje a financuje. Svet, najmä Západ, však rovnako môže prispieť k ukončeniu okupácie a k mierovému riešeniu medzi Palestínou a Izraelom - pozastavením vojenskej, finančnej, obchodnej a diplomatickej spolupráce a jej podmienením rešpektovaním práv Palestínčanov.

Jednou z aktuálnych iniciatív, ktoré volajú práve po takomto efektívnom prístupe k urýchleniu mierového procesu, je výzva vyše 300 európskych organizácií (vrátane šiestich zo Slovenska), aby EÚ pozastavila platnosť asociačnej dohody s Izraelom, kým ten neukončí svoju okupačnú politiku. Občania Slovenska ju môžu podporiť podpísaním výzvy slovenským europoslancom.

Prístup k pravdivým informáciám je nevyhnutnou, i keď nepostačujúcou podmienkou na to, aby Slovensko prispelo k zmene európskej politiky tolerujúcej izraelskú okupáciu palestínskych území. Podieľať sa na nestrannej informovanosti môže aj dennik Sme. Stačí, keď bude doržiavať pravidlá, ku akým sa sám zaväzuje vo svojom vlastnom etickom kódexe, ktoré však vo svetle kritizovaného článku vyznievajú ako nepodarený žart: "Hlavnými zásadami, ktorými sa riadia pracovníci denníka Sme pri svojej práci, sú nestrannosť, vyváženosť, objektivita, pravdivosť a dôsledné overovanie faktov."

Týmto žiadam denník Sme o uverejnenie opravy nepravdivého článku.

Autor zastupuje neformálnu občiansku Iniciatívu za spravodlivý mier na Blízkom východe.

Bookmark and Share

Súvisiace články:

Hodnotenie

6

Tento článok zatiaľ hodnotilo 310 čitateľov

Ako funguje hodnotenie článkov?

Blog pripravujeme v spolupráci s Inštitútom ľudských práv (IĽP) a jeho cieľom je prinášať témy a opomínané ľudsko-právne aspekty globálneho diania. Editorom blogu je riaditeľ IĽP Peter Weisenbacher. IĽP je nezisková, apolitická, členská a aktivistická organizácia.

Viac informácií o IĽP a možnostiach podporiť, alebo sa zapojiť do ochrany ľudských práv nájdete na stránke www.ludskeprava.sk a novinky facebook.com/ludskeprava

Kontakt: blog@ludskeprava.sk

Realizované s finančnou podporou Ministr. zahraničných vecí a európskych záležitostí SR v rámci dotačného programu Podpora a ochrana ľudských práv a slobôd. Za obsah je výlučne zodpovedný Inštitút ľudských práv.

Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist