JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Kráľ Abdullah: smútime za súputníkom ISILu?

Kríza žánru | Blog Ľudské práva | Alena Krempaská | 29.01.2015

_ma_small

Svetoví lídri sa predbiehajú v oslavných vyjadreniach na adresu mŕtveho saudského kráľa. Zomrel “náš spojenec”, akoby to nebola hlava jedného z najbrutálnejších režimov na svete, v ktorom je zákonom spolitizovaná vetva islamu, tá istá, ktorú uplatňuje aj ISIL, ktorý pre zmenu bombardujeme ako úhlavného nepriateľa. Povedzme si pravdu a objektívne zbilancujme pôsobenie panovníka.

Kráľ Abdullah bin Abdulaziz Al Saud, ktorý zomrel pred týždňom, vládol de iure od roku 2005, ale de facto už desať rokov pred tým namiesto nevlastného brata Fahda kvôli jeho podlomenému mentálnemu zdraviu. Barack Obama vyhlásil, že Abdullah bol “cenný” spojenec, francúzsky prezident François Hollande zase tvrdil, že bol “štátnikom, ktorého práca sa hlboko vpísala do histórie jeho krajiny,” britský premiér Cameron bol “veľmi smutný” z jeho straty a vraj si ho “budeme pamätať za jeho oddanosť mieru a posilňovanie porozumenia medzi náboženstvami.” (1)

Človek by si až povedal, že tieto prejavy museli patriť niekomu inému. Veď saudsko-arabský režim je príkladom tvrdého náboženského štátu, kde je silne spolitizovaná wahábska vetva islamu používaná na totálnu represiu občanov a občianiek. Je to presne tá istá ideológia, ktorú vyznávajú a praktizujú “šialení hrdlorezi” z ISIL. Rozdiel medzi nimi je natoľko nepatrný, že jeden nemôže byť spojenec, ktorého smrť oplakávame a druhý nepriateľ, ktorého treba poraziť, bez ťažkej schizofrénie alebo požívania psychotropných látok.

Tak ako v oblastiach spravovaných ISIL-om, aj v Saudskej Arábii je trest smrti za urážku boha alebo proroka, ukameňovanie za mimomanželský sex, za krádež amputácia ruky, prípadne všetkých končatín. ISIL preferujú trest smrti ukrižovaním za vraždy a za pitie alkoholu viac rán bičom, tam však rozdiely aj končia. Neexistuje žiadna sloboda prejavu, zhromažovania, akékoľvek politické strany alebo občianske združenia sú zakázané.

Ženy sú právne závislé od mužov v systéme “mužského poručníctva”, t.j. žena nesmie získať pas, nesmie sa vydať, cestovať, vzdelávať sa bez súhlasu nejakého muža, za normálnych okolností manžela, otca, brata či syna. Nesmie šoférovať. V skratke žena je vec, ktorá patrí mužovi.

Trest smrti a verejné popravy sa praktizujú dokonca aj v prípade detí a mladistvých. Vláda priznala, že iba v roku 2013 bol trest smrti udelený 64 ľuďom. Viac ako 2500 ľudí je v súčasnosti vo väzení na základe vágnych obvinení z “terorizmu” bez možnosti súdu. Toto mal asi Barack Obama na mysli, keď povedal, že Saudi sú spojenci vo vojne proti terorizmu, keďže mučenie, únosy a zadržiavanie väzňov bez súdu sú rovnako bežné na Guantáname. To, že Saudi platili a pravdepodobne ďalej platia Al-Káidu aj Taliban, proti ktorým USA bojujú, to je už však mimo bežne uplatniteľnej logiky. (2)

Saudskí “sudcovia” rozhodujú podľa svojvôle, neexistuje tu žiaden kodifikovaný trestný zákonník. Za rovnaký trestný čin teda môžete dostať rôzne tresty. Na získanie priznania sa často používa mučenie a obvinení nemajú prístup k právnikom. Napriek formálnym prísľubom zlepšenia kráľ Abdullah tvrdo zakročil proti kritikom režimu, ktorí sa odvážili pripojiť k pohybom Arabskej jari. Protestujúci a ľudsko-právni aktivisti boli postavení pred zinscenované súdy a obvinení zo smiešností ako “zasievanie nezhôd” alebo “nedodržanie oddanosti vládcovi”. Tresty však neboli smiešne, mnohí dostali 10-15 rokov v miestnych väzniciach, ktoré sa nedajú nazvať inak ako peklo na zemi (3). Toto mal na mysli F. Hollande, že sa tým Abdullah hlboko vpísal do histórie svojej krajiny? Kráľ bol aj príkladným priateľom svojich susedov diktátorov, na rozohnanie protestov proti vláde poskytol tanky bahrajnskému režimu. Dokonca s nimi poslal aj elitných vojakov trénovaných Veľkou Britániou v rámci “proti-teroristickej” spolupráce.

A posilňovanie porozumenia medzi náboženstvami? Kresťan Cameron určite myslel fakt, že prinesie Biblie do Saudskej Arábie je trest smrti (4), alebo tvrdé represie voči šíitskym moslimom, ktorí sú považovaní za heretikov. (5)

Absurdné je, že na nedávnom Pochode za slobodu, ktorý sa konal v Paríži pár dní po vraždách karikaturistov, sa zúčastnil i saudský vyslanec vo Francúzsku. V Saudskej Arábii by nikdy časopis typu Charlie Hebdo nevznikol, za prvé, a za svoje karikatúry by všetci do jedného boli zabití už dávno, nie “až” teraz. Len pár dní potom bol v Arábii odsúdený blogger Raif Badawi pod zámienkou urážky islamu, v skutočnosti za kritiku vlády, na 10 rokov väzenia a 1000 rán bičom.

Abdullahov režim bol zrkadlom obrovského pokrytectva a slabosti západu. Nikto zo západných lídrov ho kvôli rope a biznisu so zbraňami nemal guráž kritizovať. Saudský kráľ mal byť postavený pred medzinárodný trestný tribunál a na jeho činy, “ktoré sa vpísali hlboko do histórie krajiny”, by sa nemalo zabudnúť preto, aby sa už nikdy neopakovali. Podľa vyjadrení lídrov demokratického sveta je ale všetko v najlepšom poriadku a krutovláda môže pokračovať ďalej.

Text môžete podporiť hlasovaním vybrali.sme.sk/c/Kral-Abdullah-smutime-za-suputnikom-ISILu/

1 http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/middleeast/saudiarabia/11365485/Saudi-Arabia-holds-funeral-of-King-Abdullah.html

2 http://www.huffingtonpost.com/dr-yousaf-butt-/saudi-wahhabism-islam-terrorism_b_6501916.html

3 http://www.hrw.org/world-report/2014/country-chapters/saudi-arabia

4 http://www.christianpost.com/news/saudi-arabias-new-law-imposes-death-sentence-for-bible-smugglers-131352/

5 http://archives.dailytimes.com.pk/editorial/10-Mar-2011/comment-saudi-arabia-the-prized-domino-dr-mohammad-taqi

Bookmark and Share

Súvisiace články:

Hodnotenie

8

Tento článok zatiaľ hodnotilo 110 čitateľov

Ako funguje hodnotenie článkov?

Blog pripravujeme v spolupráci s Inštitútom ľudských práv (IĽP) a jeho cieľom je prinášať témy a opomínané ľudsko-právne aspekty globálneho diania. Editorom blogu je riaditeľ IĽP Peter Weisenbacher. IĽP je nezisková, apolitická, členská a aktivistická organizácia.

Viac informácií o IĽP a možnostiach podporiť, alebo sa zapojiť do ochrany ľudských práv nájdete na stránke www.ludskeprava.sk a novinky facebook.com/ludskeprava

Kontakt: blog@ludskeprava.sk

Realizované s finančnou podporou Ministr. zahraničných vecí a európskych záležitostí SR v rámci dotačného programu Podpora a ochrana ľudských práv a slobôd. Za obsah je výlučne zodpovedný Inštitút ľudských práv.

Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist