JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Krvavé darčeky pod stromček?

Kríza žánru | Blog Ľudské práva | Peter Weisenbacher | 05.12.2013

_ma_small

Koľko z vás počulo o minerále zvanom koltán? Ani neodpovedajte, skúste radšej na toto: tušíte, že ho každodenne nosíte so sebou takmer všade, a že je na jeho ťažbe postavená vojna, ktorá stála život už viac ako 5 miliónov ľudí?

Je to žiaľ naozaj tak, je to „len“ krutý fakt. Nakoľko bez tejto suroviny by neboli žiadne mobily a tablety. Ťaží sa najmä v Kongu, ktoré už viac ako 15 rokov sužuje občianska vojna plná krutostí, na ktoré nemáme ani slová.

Každý z nás (nepoznám nikoho kto nemá mobil včítane mojej babky) teda prispel svojou troškou a tí a tie, čo vymieňajú telefóny častejšie aj viac, na zbrane rôznych partizánskych, alebo rovno teroristických skupín, separatistických divízií konžskej armády a rôznych iných "hráčov" v tejto odpornej vojne. Ale to neberte ako výčitku, na svete asi nie je mobil, ktorý by nebol od krvi obetí v Kongu.

Málokto však vie aj to, akú cenu platia za textil a obuv predávanú čoraz častejšie i v značkových obchodoch, a ktoré na sebe máte možno aj v tejto chvíli, robotníci a robotníčky v mnohých krajinách tretieho sveta. V akých podmienkach pracujú a žijú. Svedkovia sa zhodujú, že sa to nedá nazvať inak ako otrocká práca. Otrocká práca na objednávku korporácií, ktorých jediným prirodzeným cieľom je zisk, a teda minimalizácia nákladov.

Podobná situácia je aj vo výrobe elektroniky, najmä počítačov a mobilov. „S pracovníkmi sa zaobchádza ako so strojmi. V tom spočíva zázrak čínskej lacnej výroby. Továrne dnes nahrádzajú robotníkov strojmi, ktoré automatizujú proces, ale tu v Číne sa to často robí naopak a nákladné stroje sa nahrádzajú ľuďmi.“ (zdroj: New York Times) Spoločnosť Foxconn po sérií samovrážd mladých zamestnancov a zamestnankýň naištalovala pod okná ich ubytovní siete: „ide o siete, ktoré majú zabrániť zamestnancom vyskočiť z okna“ (zdroj: itnews.sk). Aké pracovné podmienky doženú ľudí k samovražde? Táto spoločnosť pritom zaisťuje výrobné kapacity pre renomované značky ako napr. HP, Dell, Apple, Microsoft, Nintendo a Sony.

Čo s tým?

Možno ste už počuli o tzv. konfliktných alebo "krvavých" diamantoch, ktoré na jednej strane zdobili šperky, pravdepodobne darované z lásky, no na druhej priamo financovali občiansku vojnu predstavujúcu ohromné utrpenie pre obyvateľstvo Sierra Leone. Zlom vo vývoji situácie nastal, až keď aktivisti a mimovládne organizácie upriamili pohľad sveta na praktiky inak serióznych firiem zaoberajúcich sa nákupom a opracovávaním diamantov. To je už, našťastie, minulosť, v súčasnosti platí Kimberleyský proces schválený OSN, ktorý zabezpečuje, aby sa takéto diamanty na svetové trhy už dostať nemohli.

V globalizovanej ekonomike postavenej na konzumnom kapitalizme je totiž omnoho dôležitejšie koho "volíte" svojimi eurami, či už pri nákupoch vecí, ktoré považujeme za nevyhnutne potrebné, no ešte generácia našich rodičov o nich ani nechyrovala, alebo veľkých investíciách. Nechcem na tomto mieste polemizovať o správnosti či životaschopnosti konzumného spôsobu života alebo dokonca globálneho kapitalizmu, chcel by som len objasniť aká zodpovednosť je v našich rukách vždy, keď otvárame peňaženku či vyťukávame číslo kreditnej karty do počítača.

V „hlasovaní“ svojími eurami sa však skrýva naša ohromná moc, len si musíme uvedomiť, že ju máme, a že to, čo si kúpime, od koho a čo budeme požadovať, je skutočne rovnako dôležité ako to, koho raz za 4 roky zvolíme do parlamentu alebo viac. Špeciálne v prípadoch ako je Slovensko, kde sa politická elita nerada vyslovuje k ľudským právam, ba práve naopak zatvára oči nad ich porušovaním pri každej príležitosti, keď sa stretne či sem pozve nejakého diktátora, alebo jeho nohsleda. V skratke, v súčasnom svete môžete najefektívnejšie hlasovať za ľudské práva svojimi eurami. Doposiaľ veľké firmy odvádzali, pomerne úspešne, pozornosť od týchto závažných otázok celé roky tzv. corporate social responsibility programami, ktorých výsledky sú však diplomaticky povedané mizivé, a v prípade Konga konkrétne a kruto žiadne. Váš konzum či nekonzum je však tou najväčšou hybnou silou globálneho hospodárstva a tým jediným, čo skutočne zmení praktiky nadnárodných korporácií, či už vo vojnou zničenom Kongu alebo v rodiacej sa veľmoci Číne.

A svitá na lepšie šaty, projekt na fair-tradeový mobil už je na svete www.fairphone.com. Zatiaľ sa nepredáva na Slovensku a chvíľu to isto potrvá, ale skúste zvážiť či o menej ako tri týždne nedáte svojim blízkym pod stromček aj niečo z medzičadom celkom širokej ponuky fair-trade produktov, ktoré sa už predávajú.

Bookmark and Share

Súvisiace články:

Hodnotenie

6

Tento článok zatiaľ hodnotilo 111 čitateľov

Ako funguje hodnotenie článkov?

Diskusia

Naposledy pridaný: 09.12.2013 (med)

Diskusia k článku obsahuje 59 príspevkov


Blog pripravujeme v spolupráci s Inštitútom ľudských práv (IĽP) a jeho cieľom je prinášať témy a opomínané ľudsko-právne aspekty globálneho diania. Editorom blogu je riaditeľ IĽP Peter Weisenbacher. IĽP je nezisková, apolitická, členská a aktivistická organizácia.

Viac informácií o IĽP a možnostiach podporiť, alebo sa zapojiť do ochrany ľudských práv nájdete na stránke www.ludskeprava.sk a novinky facebook.com/ludskeprava

Kontakt: blog@ludskeprava.sk

Realizované s finančnou podporou Ministr. zahraničných vecí a európskych záležitostí SR v rámci dotačného programu Podpora a ochrana ľudských práv a slobôd. Za obsah je výlučne zodpovedný Inštitút ľudských práv.

Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist