JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Kultúra smrti?

Kríza žánru | Blog Ľudské práva | Peter Weisenbacher | 27.02.2014

_ma_small

Keď slovenskí biskupi poslali pred Vianocami do kostolov na povinné čítanie list plný nenávisti, zloby a klamstiev, myslel som si o nich niečo zlé. Myslel som si, že chcú zakryť svoje prúsery ako podozrenie z prania špinavých peňazí arcibiskupom Sokolom, odvolávanie a mediálne naťahovačky s jeho nasledovníkom a zvaliť všetky problémy sveta na gejov a lesby. „Vďaka“ holokaustu to už totiž nejde na židov. Mýlil som sa, bola to hlboká sebareflexia.

Mnohí a mnohé sme to najprv nepochopili, vyjadrenia ako „kultúra smrti“ sme nevideli v správnom svetle. Vo svetle kajania sa bossov RKC za zlo, ktoré šíria, alebo aspoň podporujú. V plnej kráse sa to však ukáže už budúci utorok, na konferencii ironicky nazvanej „Katolícka cirkev a ľudské práva“. Naťukať to do klávesnice bol asi jediný spôsob, ako tieto dve veličiny priblížiť. Na Slovensko totiž príde skutočný nositeľ kultúry smrti, kardinál Turkson.

Ten je predsedom „Pápežskej rady pre spravodlivosť a pokoj“ a na Slovensko pricestuje na pozvanie Konferencie biskupov. Bolo by správne, aby ho nositelia lásky k blížnemu z radov slovenských kresťanov na onej konferencii poriadne vyhrešili za jeho podporu kultúre smrti. Konkrétne za ospravedlňovanie vraždenia gejov v Ugande pod rúškom kultúry a tradícií. Jeho prednáška „Ľudské práva a dôstojnosť v Katolíckej cirkvi“ by mala trvať 30 minút a potom je v programe 15 minút na diskusiu. Napriek tomu, že som sa dostatočne vopred, písomne a so všetkými údajmi na konferenciu prihlásil, nebol som zaregistrovaný. Asi nedorozumenie. Určite to nebude tak, že si za peniaze z našich daní v luxusnom hoteli urobia súkromnú žúrku, na ktorej sú iné názory nevítané. Ako by sa tak mohli správať, keď sami alebo prostredníctvom nastrčených „občianskych združení“ prídu všade a dožadujú sa spoločenskej „diskusie“ i o tom, či meter má meter?

Tak či onak posielam kardinálovi Turksonovi otázky, ktoré nemôžem položiť osobne, aspoň takto prostredníctvom internetovej siete:

Myslíte si, že je možné považovať praktikovanie kresťanského životného štýlu, pôsobenie cirkvi a výstavbu kostolov za zlúčiteľné s miestnymi tradíciami a kultúrou?

Nakoľko som si istý, že kardinálom a predsedom pápežskej rady nemôže byť človek nevzdelaný, viem, že by mi bol býval odpovedal vecne a pravdivo, že samozrejme nie, že po tisícročia bola v Ugande a aj iných častiach Afriky úplne iná kultúra a úplne iné náboženstvá a preto by som sa ešte opýtal:

Súhlasíte teda s tým, že v takomto prípade je zabíjanie kresťanov a vypaľovanie kostolov v súlade s tradíciami, kultúrou a tak ho treba chápať?

Ak nesúhlasíte s kardinálom a vraždenie nepovažujete za spôsob prejavovania „tradícií a kultúry“, nech ide o gejov, kresťanov alebo kohokoľvek iného, prídite nám v utorok 4. marca ráno o 10:00 pred hotel Falkensteiner na Pilárikovu ulicu (vedľa „starého rozhlasu“) pomôcť podržať transparent za toleranciu a proti vraždeniu.

Tento blog môžete podporiť poukázaním 2% z daní IĽP http://www.ludskeprava.sk/2percenta/

Bookmark and Share

Súvisiace články:

Hodnotenie

7

Tento článok zatiaľ hodnotilo 258 čitateľov

Ako funguje hodnotenie článkov?

Diskusia

Naposledy pridaný: 03.03.2014 (On sa zaradil)

Diskusia k článku obsahuje 31 príspevkov


Blog pripravujeme v spolupráci s Inštitútom ľudských práv (IĽP) a jeho cieľom je prinášať témy a opomínané ľudsko-právne aspekty globálneho diania. Editorom blogu je riaditeľ IĽP Peter Weisenbacher. IĽP je nezisková, apolitická, členská a aktivistická organizácia.

Viac informácií o IĽP a možnostiach podporiť, alebo sa zapojiť do ochrany ľudských práv nájdete na stránke www.ludskeprava.sk a novinky facebook.com/ludskeprava

Kontakt: blog@ludskeprava.sk

Realizované s finančnou podporou Ministr. zahraničných vecí a európskych záležitostí SR v rámci dotačného programu Podpora a ochrana ľudských práv a slobôd. Za obsah je výlučne zodpovedný Inštitút ľudských práv.

Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist