JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Kríza žánru | Blog Ľudské práva | Peter Weisenbacher | 13.12.2016

_ma_small

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, sú v stanoch, pri teplote -4C utečenci, ktorí mohli a mali byť aj u nás by bolo zvrátené. Nemenej perverzné boli slova premiére Fica na staníckom sneme v ten istý deň.

Niekto ľutuje utečencov, ktorých život sa neskončil tragicky v morskej hlbočine, ale bolo im dopriate živoriť v záchytných táboroch či ako nelegálna pracovná sila. Niekto ich neznáša, pretože ich pokladá za hrozbu. Takmer nik si však neuvedomuje, že sme to (aj) my, kto ich dostal do tejto situácie. Prispievame k čoraz väčším vlnám utečencov, aj my Slováci a Slovenky, naša republika. Arms Watch Slovensko na základe analýzy oficiálnych dokumentov ministerstva hospodárstva o obchode so zbraňami zistilo, že sa od nás do Nigérie vyviezli iba minulý rok zbrane za 1,4 milióna eur.

A to nespomínam nejaké „mierumilovné“ odmínovače, ale kategóriu VM4, kam patria bomby, rakety a riadené strely. Nigérijský Národný výbor pre ľudské práva pritom v tom istom období konštatoval, že armádne jednotky mučia, násilne zadržiavajú a znásilňujú civilistov. Ďalší vojenský materiál sme vyviezli do Ugandy, Angoly či Saudskej Arábie, teda do krajín, kde sa tiež dlhodobo a masívne porušujú ľudské práva civilistov. V prípade Saudskej Arábie nesmieme zabúdať ani na vojenské „dobrodružstvá“ v susedných štátoch, ako je v súčasnosti Jemen.

Zisk slovenských firiem z obchodu so zbraňami vlani vzrástol o štyri milióny eur. Vláda teda dáva zelenú takémuto vývozu a verejnosť tešia alebo prinajmenšom nezaujímajú zisky z ľudského utrpenia, pokiaľ sa deje tisíce kilometrov od nás. Ak sa však za toto správanie dostaví účet, zrazu strkáme hlavu do piesku. Tvárime sa, že nevieme o tom, čo a kto spôsobuje predlžovanie konfliktov v krajinách, z ktorých migranti prichádzajú.

Nespomíname si, že sme v roku 2011 spolu s USA a arabskými spojencami odštartovali vojenskú operáciu na zvrhnutie režimu v Líbyi? Nevidíme, že priamy dôsledok tejto akcie je brutálna občianska vojna, ktorá vyháňa čím ďalej, tým viac utečencov naším smerom.

Nejde však len o zbrane, či už predané, alebo použité. Vieme, čo spôsobujú v afrických krajinách „rozvojové“ organizácie ako Svetová banka, Medzinárodný menový fond, ale aj Európska banka pre obnovu a rozvoj? Mali by sme, pretože to, čo robia, robia aj v našom mene, za naše peniaze a ovocie ich práce sa k nám dostáva na pltiach cez Stredozemné more.

Ľuďom, ktorí sú v ohrození života alebo sa porušujú ich základné práva, treba ihneď a účinne pomôcť, a nie zvažovať vnútropolitické aspekty, ktoré proces pomoci nevyhnutne brzdia. Ak si aj odmyslíme túto základnú humanistickú premisu, nezabúdajme na praktické aspekty.

Nie je to náhodou tak, že európska populácia starne? Nie je jeden z problémov, ktorý nás desí, že na „naše“ dôchodky nebude mať kto pracovať? Neodchádzali naši predkovia za lepším životom do Nového sveta? Nie je to teda pokrytectvo zo všetkých uhlov?

Chceme predávať africkým a arabským diktátorom naše zbrane vediac, že ich použijú proti civilistom. No zároveň ak sa niektorí z nich rozhodnú utiecť, pošleme ich naspäť, lebo „ich tu nechceme“. V poriadku, buďme proti migrácii, najmä ak zahŕňa podstupovanie životunebezpečných plavieb. Ale buďme proti nej od začiatku do konca. Nepodporujme režimy a nevytvárajme situácie, ktoré sú pre ľudí neznesiteľné.

Osôbky na internete cítiace potrebu rozprávať nezmysly, nadávať na "imigrantov", či šíriť rôzne HOAXi (fake news) sú obvykle mimoriadne zcitlivené na ľudské práva, najmä na slobodu prejavu (topky.sk/Miluj-blizneho-svojho-po-slovensky). Svoju vlastnú. Stačí ich upozorniť, že rasizmus nie je názor, ale trestný čín a už začnú vykrikovať o cenzúre a dovolávať sa demokracie. Ak náhodou niektoré explicitne protizákonné príspevky, obvykle po dlhej dobe, admin zmaže, oheň je na streche. Akoby by nebolo horšieho porušenia ľudských práv a väčšieho problému na svete ako je vymazanie vulgárnych komentárov v on-line diskusiách. A pritom je to také jednoduché, ľudské práva hlupákov, trollov, voličov neonacistov, či kotlebovcov samotných sú úplne rovnaké ako ľudské práva utečencov. Ak chcú mať slobodu prejavu, tak musia rešpektovať právo na azyl.

Bookmark and Share

Súvisiace články:

Hodnotenie

5

Tento článok zatiaľ hodnotilo 232 čitateľov

Ako funguje hodnotenie článkov?

Blog pripravujeme v spolupráci s Inštitútom ľudských práv (IĽP) a jeho cieľom je prinášať témy a opomínané ľudsko-právne aspekty globálneho diania. Editorom blogu je riaditeľ IĽP Peter Weisenbacher. IĽP je nezisková, apolitická, členská a aktivistická organizácia.

Viac informácií o IĽP a možnostiach podporiť, alebo sa zapojiť do ochrany ľudských práv nájdete na stránke www.ludskeprava.sk a novinky facebook.com/ludskeprava

Kontakt: blog@ludskeprava.sk

Realizované s finančnou podporou Ministr. zahraničných vecí a európskych záležitostí SR v rámci dotačného programu Podpora a ochrana ľudských práv a slobôd. Za obsah je výlučne zodpovedný Inštitút ľudských práv.

Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist