JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

“Lúzer” nádejou sociálnej demokracie?

Kríza žánru | Blog Ľudské práva | Alena Krempaská | 17.09.2015

_ma_small

V Británii si cez víkend labouristi zvolili za predsedu človeka, ktorý posledné mesiace vyvolával paniku ešte aj u konzervatívcov. Jedni tvrdia, že je to začiatok konca, druhí, že je politickou nádejou. Jeremy Corbyn.

Po fiasku v posledných národných voľbách, keď im predpovedali víťazstvo a nakoniec zaostali o 7% za konzervatívcami, čo je v britskom volebnom systéme skutočne zlé, sa v strane Labour pripravovali voľby predsedníctva. Jeremy Corbyn bol outsider. Je síce v strane už vyše 30 rokov, ale takmer do poslednej chvíle nemohol zohnať potrebných 35 podpisov od svojich kolegov-poslancov, aby sa o post vôbec mohol uchádzať. Nato nastal zvrat a panika v strane: ten, o ktorom si mysleli, že je len do počtu, zrazu viedol v prieskumoch! Dokonca sa prihlásili tisíce nových členov: počet podporovateľov s právom voľby predsedníctva sa pred sobotnou voľbou takmer strojnásobil, v strane, ktorá mala problém vôbec privesť svojich voličov k urnám.

Nielen stranícke špičky videli v Corbynovi záhubu, aj premiér David Cameron či bývalý šéf Labouru Tony Blair cítili potrebu verejnosti zdeliť, že je to nesprávny kandidát. Radoví labouristi ale pochopili, že v skutočnosti je Corbyn ich jediná šanca. Že už nikoho nezaujíma ich politika, ktorá sa takmer neodlišuje od konzervatívcov, že nie sú ničím iným ako tieňom svojich minulých vízií, že sú sklamaním a na najlepšej ceste do zabudnutia. Takmer ako z Orwellovho 1984, kde sa na Ministerstve mieru vyrábali stratégie vojny, tak aj Labour – v preklade Práca alebo pracovná sila, sa zaoberá všetkým, len nie záujmami pracujúcich.

Corbyn svojim voličom ponúkol niečo, čo iní už dávno nerobia – ponúkol im obsah. Hovorí o skutočných problémoch ľudí, o rastúcej nerovnosti medzi super-bohatými a bežnými pracujúcimi, z ktorých sa čím ďalej častejšie stávajú tzv. chudobní zamestnaní, o škodlivých škrtoch vlády, ktoré dopadajú hlavne na plecia tých, ktorí majú a zmôžu najmenej. O miznúcich sociálnych a ekonomických právach, o vplyve korporácií na politiku a na medzinárodné dianie, o pocite bezmocnosti voliča v demokracii, ktorej vládne úzka bohatá elita. Nič extrémne radikálne, všetko témy, ktoré majú byť jadrom politík sociálnej demokracie, ak by tá skutočne stála za svojim menom. Corbyn o hodnotách nielen rozprával, ale sa ich aj zastával, mnohokrát volil proti strane. Od začiatku hlasoval proti vojne v Iraku, za ktorú vtedajšiemu vojnovému štváčovi Tony Blairovi vyčíta mnohonásobné porušenie ľudských práv.

V sobotu s týmto programom Corbyn získal takmer 60% hlasov hneď v prvom kole. Je to silný mandát a jasný signál, čo asi voliči od strany očakávajú. Nebude to ľahké – uvidíme, ako sa k tomuto výsledku postaví biznisová časť strany a médiá, ktorým Corbynove názory nevoňajú. Dôležité bude aj to, ako sa zachovajú noví členovia, ktorí sa zmobilizovali predovšetkým kvôli nemu a či posunú stranu smerom doľava.

Jeho víťazstvo je ale hlavne nádejou, možno aj pre nás. Nabúrava hegemóniu neoliberalizmu starých členských štátov, ktoré sú akoby “slušnými” centristickými a pravicovými stranami voči “lúzerskej” periférnej ľavici Grécka alebo Španielska. Zmena kurzu labouristov môže prinútiť západné ľavice k niečomu podobnému – zvýšiť očakávania radových členov a voličov, aby sa ich materské strany konečne začali správať ako naozajstná ľavica a inšpirovať nových lídrov a líderky, aby sa nenechali odradiť od boja o vrcholové pozície, o ktorých mali dojem, že o nich rozhodnú skôr donori ako voliči. Corbyn ponúka skutočný obsah v čase apatie, keď nikto neverí, že by politika mohla byť aj pre dobrú vec. Áno, do parlamentných volieb má ešte ďaleko. Ale ak je možné, aby sa v Británii dostal na čelo strany outsider bez veľkých biznis sponzorov, ale s charakterom a s podporou vyše dvestotisíc ľudí “zdola”, tak vôbec netreba hádzať flintu do žita.

Bookmark and Share

Súvisiace články:

Hodnotenie

6

Tento článok zatiaľ hodnotilo 159 čitateľov

Ako funguje hodnotenie článkov?

Blog pripravujeme v spolupráci s Inštitútom ľudských práv (IĽP) a jeho cieľom je prinášať témy a opomínané ľudsko-právne aspekty globálneho diania. Editorom blogu je riaditeľ IĽP Peter Weisenbacher. IĽP je nezisková, apolitická, členská a aktivistická organizácia.

Viac informácií o IĽP a možnostiach podporiť, alebo sa zapojiť do ochrany ľudských práv nájdete na stránke www.ludskeprava.sk a novinky facebook.com/ludskeprava

Kontakt: blog@ludskeprava.sk

Realizované s finančnou podporou Ministr. zahraničných vecí a európskych záležitostí SR v rámci dotačného programu Podpora a ochrana ľudských práv a slobôd. Za obsah je výlučne zodpovedný Inštitút ľudských práv.

Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist