JeToTak.sk - úvodná stránka

Výber z blogov

Kam miznú regionálne rozdiely

Priepastné regionálne rozdiely Slovenska sa často spomínajú medzi najzávažnejšími problémami nášho štátu. V tejto veci sa zhoduje ...

[Štefan Domonkos]

Turecko na križovatke

Na prvý pohľad sa zdá, že život v Istanbule sa nezmenil. Na cestách sú zápchy, ľudia sa ponáhľajú na trajekt alebo na autobus. Už ...

[Joachim Becker]

Ľudské práva neonacistov aj utečencov sú rovnaké

Predvčerom bolo 10. decembra, Medzinárodný deň ľudských práv. No oslavovať toto výročie vo chvíli keď na Maďarskej hranici, v Tompe, ...

[Peter Weisenbacher]

Manifest za demokratizáciu Európy DiEM25: posledná šanca?

Kríza žánru | Blog Ľudské práva | Alena Krempaská, Peter Weisenbacher | 11.02.2016

_ma_small

Európska Únia bude buď demokratickejšia alebo sa rozpadne! Takto zaslovil dôvod vzniku novej európskej občianskej iniciatívy DiEM25, ktorá si dáva za cieľ zachrániť EU a posilniť ľudské práva, jej zakladateľ Janis Varoufakis.

Zachrániť EU a posilniť ľudské práva, to veru sú nemalé cieľe a bývalého gréckeho ministra financií by hádam bolo možné podozrievať z blúznenia, no našťastie na to nie je sám. Medzi zakladajúcimi členmi, signatármi manifestu DiEM, nájdeme i ďalšie zvučné mená: Brian Eno, Toni Negri, Julian Assange alebo Slavoj Žižek.

Manifest má silný ľudskoprávny rozmer a nebojí sa žiadať Európu takú, akú ju naozaj chceme: demokratickú, s dôstojným štandardom života, prosperujúcu a ekologickú. Sformulované sú v ňom aj jasné požiadavky: okamžité stransparentnenie rozhodovacích procesov v kľúčových telesách únie, ako je napríklad Ecofin, ekonomická rada Európskej komisie či v Európskej centrálnej banke, povinná registrácia lobistov, ktorí prichádzajú do styku s politikmi a zamestnancami inštitúcií EÚ. Navrhuje spoločný postup riešenia krízy verejného dlhu, bankovníctva, neadekvátnych investícií, migrácie a rastúcej chudoby.

Zlomový je najmä návrh na založenie Ústavnej rady, ktorá má reprezentovať cezhraničné zastúpenie Európanov – volebné kandidátky by mali povinne obsahovať zástupcov väčšiny členských krajín, a tým konečne pochovať nacionalistického ducha bojov o vlastné "národné" záujmy jednotlivých štátov.

"Tvrdia, že sa boja o našu globálnu konkurencieschopnosť, že sa boja migrácie či terorizmu, ale je len jedna vec, ktorá skutočne desí “mocných” Európy: demokracia! Rozprávajú v mene demokracie len na to, aby ju popreli a pošliapali v praxi. Snažia sa demokraciu manipulovať, mystifikovať, korumpovať, len aby zničili jej potenciál a energiu. Ich skutočnou nočnou morou je demokracia, v ktorej budú mať hlavné slovo – Európania.

O čo viac demokraciu potláčajú, o to menšiu politickú legitimitu majú, o to silnejšie sú sily ekonomickej recesie a o to väčšia potreba ďalšieho sklzu k autoritatívnym praktikám. Nepriatelia demokracie posilňujú svoju silu, strácajú legitimitu a nádej a prosperujú len bohatí (ktorí ale musia žiť za bránami a plotmi, aby boli ochránení pred zvyškom spoločnosti)." píše sa v manifeste.

Plný text v slovenčine (preklad dobrovoľnici/ky ILP): http://www.ludskeprava.sk/diem25

Videozáznam zo slávnostného uvedenia DiEM v Berlíne: youtu.be/cd4Owt05-ZM

Bookmark and Share

Hodnotenie

6

Tento článok zatiaľ hodnotilo 152 čitateľov

Ako funguje hodnotenie článkov?

Blog pripravujeme v spolupráci s Inštitútom ľudských práv (IĽP) a jeho cieľom je prinášať témy a opomínané ľudsko-právne aspekty globálneho diania. Editorom blogu je riaditeľ IĽP Peter Weisenbacher. IĽP je nezisková, apolitická, členská a aktivistická organizácia.

Viac informácií o IĽP a možnostiach podporiť, alebo sa zapojiť do ochrany ľudských práv nájdete na stránke www.ludskeprava.sk a novinky facebook.com/ludskeprava

Kontakt: blog@ludskeprava.sk

Realizované s finančnou podporou Ministr. zahraničných vecí a európskych záležitostí SR v rámci dotačného programu Podpora a ochrana ľudských práv a slobôd. Za obsah je výlučne zodpovedný Inštitút ľudských práv.

Odporúčame

Video

Čo s utečencami? vačší format, videoarchív


Fotoreport

Výstava v átriu

Čoskoro otvoríme našu fotogalériu.

Occupy Wall Street
Occupy Wall Street 5 Occupy Wall Street 4 Occupy Wall Street 3 Occupy Wall Street 2 Occupy Wall Street 1
Kreacionistické múzeum Petersburg (5) Kreacionistické múzeum Petersburg (4) Kreacionistické múzeum Petersburg (3) Kreacionistické múzeum Petersburg (2) Kreacionistické múzeum Petersburg (1)

Copyright © 2007 - 2018 jeToTak.sk. Všetky práva vyhradené. ISSN 1337-8872

Využívame spravodajstvo z databázy ČTK, ktorej obsah je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupňovanie tohoto obsahu či jeho častí verejnosti,
a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu ČTK výslovne zakázané. Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všetky práva vyhradené.
Materiály agentury AP nesmú byť ďalej publikované, vysielané, prepisované alebo redistribuované.

Design by MONOGRAM and Maroš Schmidt, Technology by MONOGRAM – TYPO3 Specialist